Uniswap, 10 Milyar Dolarlık Rekor İşlem Hacmine Ulaştı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

Ancak yine de hacim bazında en iyi merkezi olmayan borsa Uniswap değil.

Haberin Özeti

  • Uniswap, Ethereum ağındaki en iyi merkezi olmayan borsadır.
  • Blockchaindeki yüksek işlem ücretlerine rağmen Uniswap popüler kalmayı başardı

Ethereum blok zincirindeki yüksek işlem ücretlerine rağmen, insanlar ağın DeFi platformlarına akın etmeye devam ediyor.

Ethereum Ağındaki En Büyük DeFi Borsası Uniswap

Bunun için en iyi örnek Uniswap.

Uniswap Analytics’ten alınan verilere göre, merkezi olmayan borsa Uniswap, haftalık işlem hacminde ilk kez 10 milyar Dolardan fazla kaydetti. 10.17 milyar Dolarlık işlem hacmi, önceki haftaya göre yaşanan %26’lık artış anlamına geliyor.

Merkezi olmayan borsalar (DEX), kullanıcıların kripto paralarının sorumluluğunu üçüncü bir tarafa bırakmadan tokenleri takas etmelerine olanak tanır. DEX’ler, insanların finans kurumlarına ihtiyaç duymadan kripto parada faiz kazanmasını ve kredi almasını sağlayan DeFi dünyasının birincil ögeleridir.

Uniswap, Ethereum’un üzerine inşa edilen orijinal merkezi olmayan borsalardan biridir. Kullanıcılar, Ethereum blockchain altyapısını kullanan ERC20 tokenlerini alıp satabilir. Bunlar, Tether ve USDC gibi stablecoinlerin yanı sıra Aave ve Celsius gibi DeFi protokolleri için üretilmiş tokenleri ve özellikle de Uniswap kullanıcılarına platformda oy hakkı veren yönetim tokeni UNI’yi içerir.

PancakeSwap’ın Yükselişi

Öte yandan, BitInfo verilerine göre yatırımcılar, Ethereum’un ortalama 20 Dolarlık yüksek işlem ücretlerinden kaçınmaya çalışırken Binance Akıllı Zinciri’nin PancakeSwap gibi Ethereum dışı DEX’lerine yöneliyor.

İşlem ücretleri, finansal olarak bilinçli tüccarlar için görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir fark teşkil ediyor. CoinGecko’nun rakamlarına göre; Uniswap’ın son 24 saatteki 1.8 milyar Dolarlık işlem hacmine kıyasla, PancakeSwap 4 milyar Dolar değerine ulaşarak açık bir fark atmış gibi görünüyor.

Bu nedenle, Uniswap’ın hala daha ağında yapacağı çok değişiklik var.

Uniswap, rekabetçi kalmanın gerekli olduğunu biliyor. Uniswap V3, hem likidite hem de ticaret verimliliğindeki iyileştirmelerle birlikte 5 Mayıs’ta yayınlanacak. Ethereum’u ölçeklendirmek için yeni bir çözüm olan Optimism yayına girdiğinde (bu yılın sonuna ertelendi), Uniswap V3 de kullanılabilir hale gelecek.

23 Mart’ta konu ile ilgili yayınladığı duyuruda Uniswap, “Bu çığır açan tasarım iyileştirmeleriyle birlikte, Ethereum ana ağındaki v3 işlemlerinin gaz maliyeti v2’den daha ucuz olacak.” ifadelerini kullandı.

Ancak bunun için biraz daha beklemek gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin’den Yüklü Miktarda Kâr Eden Goldman Sachs Yöneticisi İstifa Etti

Pazartesi günü yayılan haberlere göre, Goldman Sachs’ın departman müdürlerinden biri Dogecoin’den milyonlarca dolar kazandıktan sonra istifa etti.Söz konusu müdür...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend