12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Uniswap, 10 Milyar Dolarlık Rekor İşlem Hacmine Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ancak yine de hacim bazında en iyi merkezi olmayan borsa Uniswap değil.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uniswap, Ethereum ağındaki en iyi merkezi olmayan borsadır.
  • Blockchaindeki yüksek işlem ücretlerine rağmen Uniswap popüler kalmayı başardı

Ethereum blok zincirindeki yüksek işlem ücretlerine rağmen, insanlar ağın DeFi platformlarına akın etmeye devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Ağındaki En Büyük DeFi Borsası Uniswap

Bunun için en iyi örnek Uniswap.

Uniswap Analytics’ten alınan verilere göre, merkezi olmayan borsa Uniswap, haftalık işlem hacminde ilk kez 10 milyar Dolardan fazla kaydetti. 10.17 milyar Dolarlık işlem hacmi, önceki haftaya göre yaşanan %26’lık artış anlamına geliyor.

Merkezi olmayan borsalar (DEX), kullanıcıların kripto paralarının sorumluluğunu üçüncü bir tarafa bırakmadan tokenleri takas etmelerine olanak tanır. DEX’ler, insanların finans kurumlarına ihtiyaç duymadan kripto parada faiz kazanmasını ve kredi almasını sağlayan DeFi dünyasının birincil ögeleridir.

Uniswap, Ethereum’un üzerine inşa edilen orijinal merkezi olmayan borsalardan biridir. Kullanıcılar, Ethereum blockchain altyapısını kullanan ERC20 tokenlerini alıp satabilir. Bunlar, Tether ve USDC gibi stablecoinlerin yanı sıra Aave ve Celsius gibi DeFi protokolleri için üretilmiş tokenleri ve özellikle de Uniswap kullanıcılarına platformda oy hakkı veren yönetim tokeni UNI’yi içerir.

PancakeSwap’ın Yükselişi

Öte yandan, BitInfo verilerine göre yatırımcılar, Ethereum’un ortalama 20 Dolarlık yüksek işlem ücretlerinden kaçınmaya çalışırken Binance Akıllı Zinciri’nin PancakeSwap gibi Ethereum dışı DEX’lerine yöneliyor.

İşlem ücretleri, finansal olarak bilinçli tüccarlar için görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir fark teşkil ediyor. CoinGecko’nun rakamlarına göre; Uniswap’ın son 24 saatteki 1.8 milyar Dolarlık işlem hacmine kıyasla, PancakeSwap 4 milyar Dolar değerine ulaşarak açık bir fark atmış gibi görünüyor.

İlgili Haber:  Square, Yılın İlk Çeyreğinde Bitcoin’den 75 Milyon Dolar Kâr Elde Etti

Bu nedenle, Uniswap’ın hala daha ağında yapacağı çok değişiklik var.

Uniswap, rekabetçi kalmanın gerekli olduğunu biliyor. Uniswap V3, hem likidite hem de ticaret verimliliğindeki iyileştirmelerle birlikte 5 Mayıs’ta yayınlanacak. Ethereum’u ölçeklendirmek için yeni bir çözüm olan Optimism yayına girdiğinde (bu yılın sonuna ertelendi), Uniswap V3 de kullanılabilir hale gelecek.

23 Mart’ta konu ile ilgili yayınladığı duyuruda Uniswap, “Bu çığır açan tasarım iyileştirmeleriyle birlikte, Ethereum ana ağındaki v3 işlemlerinin gaz maliyeti v2’den daha ucuz olacak.” ifadelerini kullandı.

Ancak bunun için biraz daha beklemek gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar