5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Uniswap, Bazı Tokenlere Erişimi Durdurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Uniswap’ın ademi merkeziyetçilik iddiası, düzenleyici baskı altında güç kaybediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uniswap, tokenize edilmiş hisse senetleri de dahil olmak üzere “menkul kıymetler” teşkil edebilecek bazı tokenleri listesinden çıkardı.
  • Uniswap Labs’in “tokenleştirilmiş türevleri” listeden çıkarmasını ve erişimi durdurmuş olmasını tetikleyebilecek üç gelişmenin üzerinde duruluyor.

Merkezi olmayan borsa Uniswap, sürpriz bir duyuru yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Uniswap, Menkul Kıymet Olabilecek Tokenleri Delist Etti

Uniswap, Tether Gold ve Synthetix gibi kripto türev platformlarından tokenize edilmiş hisse senetleri de dahil olmak üzere “menkul kıymetler” teşkil edebilecek bazı tokenleri listesinden çıkardı ve erişimi durdurdu.

Söz konusu tokenleri yasaklayan firma, Brooklyn merkezli Uniswap Labs tarafından işletilen ve Uniswap için bir ön uç arayüz olan Uniswap-the-web sitesidir.

Bu yasağın nedeni, web sitesini yöneten Brooklyn merkezli kişilerin, Uniswap Labs gibi yetkisiz şirketlerin belirli yatırımları satmasını engelleyen ABD Menkul Kıymetler Yasalarına bağlı olmalarıdır.

Uniswap Labs’in “tokenleştirilmiş türevleri” listeden çıkarmasını ve erişimi durdurmuş olmasını tetikleyebilecek üç gelişmenin üzerinde duruluyor.

Uniswap’ın Kararını Etkileyen Üç Temel Etken

Birincisi, tokenize edilmiş hisse senetleriyle ilgili Binance borsasına yönelik uygulanan uluslararası baskı. Binance borsası, İngiltere, Hong Kong, Almanya ve İtalya’daki finansal gözlemcilerin menkul kıymet oluşturabileceklerini söylemelerinin ardından geçen hafta tokenize edilmiş hisse senetlerinin ticaretini aniden askıya aldı.

İkincisi, Bitcoin, USDC ve diğer kripto paralar için faiz sağlayan New Jersey merkezli kripto kredi platformu BlockFi’ye karşı bu hafta uygulanan yaptırım. New Jersey, Teksas ve Alabama eyaletleri, şirkete menkul kıymet satışı yapması için çağrıda bulundu.

Üçüncüsü ise SEC Başkanı Gary Gensler’in bu hafta başlarında hisse senedi ihraççılarına karşı daha fazla dava açacağına dair çeşitli imalarda bulunması. Gensler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hata yapmayın: Hisse senedi tokenleri ve bunları satan platformlar, menkul kıymetler yasalarına dahil edilir ve menkul kıymetler rejimimiz dahilinde çalışmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Tesla, Facebook ve Google Hisse Senetleri, Solana Blok Zinciri Üzerinde Ticarete Açıldı

Bu imanın ardından Uniswap, kendi kurallarını değiştirmese de, belli ölçüde SEC’in kurallarına göre oynamak zorunda kalmış olabilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar