8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Uniswap, En Büyük Rakipleri Binance ve Coinbase’i Geçtiğini Duyurdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

En büyük merkezi olmayan kripto borsası olan Uniswap, yatırımcılara daha iyi fiyat seçenekleri sunmaları için likidite sağlayıcılarına verdiği teşvikler nedeniyle Coinbase ve Binance’den daha fazla likidite sağlayabileceğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Uniswap Labs tarafından yapılan araştırmada, merkezi borsalardaki en popüler Ether alım satım çiftleriyle karşılaştırıldığında, Uniswap’ın yaklaşık bir yıl önce piyasaya sürülen en son sürümünün, yatırımcıların daha kolay tercih ettikleri bir fiyat aralığında büyük boyutlu alım satım yapmalarına olanak tanıdığı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Araştırmada, Uniswap v3 ve merkezi borsalardaki likiditeyi karşılaştırmak için piyasa derinliği adı verilen bir ölçüm kullanıldı. Borsalarda likiditeyi ölçmek için kullanılan yaygın bir yöntem olan piyasa derinliği, belirli bir fiyat seviyesinde bir varlığın ne kadarının başka bir varlıkla alınıp satılabileceğini gösterir. Araştırmaya göre, 5 milyon dolarlık ETH/USD ticareti gerçekleştiren biri Uniswap v3’te Coinbase’e kıyasla yaklaşık 24.000 dolar tasarruf edebilir.

Kripto yatırım şirketi Paradigm’in araştırma başkanı ve Uniswap’ın en son araştırmasının ortak yazarı Dan Robinson, “Bu likiditenin büyük merkezi oyuncuları bile aşması, kripto ve küresel pazarların ademi merkeziyetçilikteki yeniliklere ne kadar hızlı uyum sağladığını gösteriyor” dedi.

Borsalardaki en likit Ether ticaret çiftlerinin piyasa derinliği.
Borsalardaki en likit Ether ticaret çiftlerinin piyasa derinliği.

Coingecko verilerine göre, Uniswap v3, son 24 saat içinde 1.7 milyar dolardan fazla varlığın el değiştirdiği, işlem hacmine göre en büyük merkezi olmayan borsa konumunda. Merkezi borsalar arasında Binance ise, aynı dönemde 22.2 milyar dolarlık işlem hacmiyle en büyük kripto borsası. Coinbase ise, 3.1 milyar dolar ile onu takip ediyor.

Uniswap nedir, nasıl çalışır?

Uniswap, birisi bir kripto tokenini diğerine dönüştürmek istediğinde akıllı sözleşmelerle fiyatı belirlediği otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) adı verilen bir mekanizma kullanıyor. Herkes Uniswap’taki likidite havuzlarından herhangi birine likidite sağlayabilir ve bu havuzlardaki işlemlerden ücret alabilir. Bu mekanizma, borsaları piyasa yapımı için sofistike yüksek frekanslı tüccarlara güvenmekten kurtarır.

İlgili Haber:  Balancer, Algorand'ın Uniswap'ı Olmayı Hedefliyor

Uniswap’ın en son sürümü, bireysel piyasa yapıcıların likidite sağlamak istedikleri belirli bir fiyat aralığı belirlemelerine olanak tanıyor. Yalnızca bu aralıkta gerçekleşen işlemler için ücret kazanabildikleri için, onları tüccarlar tarafından tercih edilen bir fiyattan likidite sağlamaya teşvik eden bir mekanizması var.

Borsalardaki likidite konusu dijital varlık alanının ötesinde bir konu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, daha önce, zayıf işlem gören varlıklardaki likidite eksikliğinin, merkezi limit emir borsaları için bir sorun olduğunu kabul etmişti.

Uniswap ve benzerlerinin kullandığı otomatik piyasa yapıcılar elbette mükemmel olmaktan uzak. Merkezi olmayan borsalara kıyasla daha özgür bir platform sunan bu DEX’ler, özellikle “pump and dump” gruplarının gözdesi. Uniswap’ın en son sürümünde, likidite sağlayıcıları, geçici bir varlık için piyasa yapıcılığından kaynaklanan dolar kaybı olan “impermanent loss” adı verilen bir sorunla da karşı karşıya kalabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar