5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Uniswap, Chainlink ve Aave Gibi DeFi Tokenleri Kripto Çöküşünden Ciddi Şekilde Etkilendi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Uniswap, Chainlink ve Aave gibi en iyi DeFi tokenleri, Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere son günlerde kripto piyasasında yaşanan çöküşten kaçamadı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz gün Bitcoin %14 ve Ethereum %16 değer kaybetti.
  • Kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş, DeFi tokenlerini de etkiledi.
  • UNI %25, LINK %24, AAVE%24 ve MKR %19 değer kaybetti.

Kripto para piyasası Çarşamba günü serbest düşüşe geçtiğinde Coinbase, Binance, Kraken ve Gemini gibi merkezi borsalarda kesintiler yaşarken, Uniswap ve 1inch gibi DEX’ler (merkezi olmayan borsalar) sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etti. DEX’ler genel itibariyle çok daha düşük işlem hacmine sahip olduğundan, bu adil bir karşılaştırma gibi görünmese de DEX’lerin esnekliği, kripto meraklısı tüccarların DeFi tokenlerinin ticaretini yapmaları adına çekiciliğini artırdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dün, Kripto Piyasası Genelinde Düşüş Yaşandı

Ancak Pazar günü, tüm kripto para piyasası o kadar geriledi ki DeFi tokenleri de bu hasardan kurtulamadı.

Lider kripto para Bitcoin (BTC) Pazar günü %14 düşüşle 32.000 Dolara, Ethereum (ETH) %16 düşüşle 1.900 Dolara ve Binance Coin (BNB) %24 düşüşle 235 Dolara geriledi.

En iyi DeFi tokenlerinde ise daha sert düşüşler yaşandı. Uniswap (UNI) %25, Chainlink (LINK) %24, Aave (AAVE) %24 ve Maker (MKR) %19 oranında geriledi.

Binance Smart Chain (BSC) üzerine inşa edilen en büyük DEX olan PancakeSwap’in yerel tokeni CAKE ise %29’luk ciddi bir düşüş yaşadı. BSC DeFi protokolü PancakeBunny’nin yerel tokeni olan BUNNY ise geçtiğimiz gün %45 oranında kayıp yaşadı.

Fiyat Düşüşüne Neden Olan Etkenler

Söz konusu hasar, bir kripto çöküşü piyasayı kapladığında hiçbir altcoinin bundan kolay kolay kaçamadığını gösteriyor.

İlgili Haber:  ABD Seçimlerinin Sonucu, Çin'in Dijital Para Üstünlüğündeki Zaferini Mühürledi

Kripto para piyasasındaki düşüşü tetikleyen temel faktörler ise kripto ile ilgili açıklamalar yapmayı seven Elon Musk ve Çin’den gelen birkaç düzenleyici haber olarak gösteriliyor. Musk, geçtiğimiz günlerde şirketi Tesla’nın Bitcoin’deki yoğun enerji tüketimi nedeniyle artık BTC’yi ödeme aracı olarak kabul etmeyeceğini açıklamış ve kriptodaki düşüşün fitilini ateşlemişti.

Ardından ise Çin’den ilk olarak bankacılık ve ödeme şirketlerinin, kripto para piyasasında faaliyet gösteremeyecekleri yönünde haberler gelmeye başladı. Bu haberlerden birkaç gün sonra ise Çin finans komitesi, “takip edilmesi gereken yüksek riskli sektörler” listesine Bitcoin madenciliğini de eklediğini açıkladı. Tüm bu kötü haberler birleşince de kripto piyasasında bir çöküş kaçınılmaz oldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar