26 Mayıs 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Uniswap Çiftçiliği 4 Gün İçinde Sona Eriyor ve 1.1 Milyar ABD Doları ETH Serbest Bırakılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük merkezi olmayan borsası olan Uniswap, 17 Kasım’da UNI çiftçiliği sona erdiğinde hangi yöne gideceğini tartışmak için ilk topluluk çağrısını gerçekleştirdi.

Binance indirim kodu

Ancak çağrı, Uniswap’ten net bir talimat gelmeden sona erdi ve UNI çiftçiliğini genişletmek veya yeni havuzlar başlatmak için herhangi bir teklif sunulmadı. Bu nedenle bu durumun önümüzdeki hafta piyasalara çok fazla dalgalanma getirebileceği öngörüldü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Uniswap’in, 17 Eylül’den bu yana havuz başına haftalık 583.333 UNI kazanan dört ETH tabanlı likidite havuzu çalıştırdığı kaydedildi. 2.4 milyar doların üzerindeki teminat enjeksiyonu, merkezi olmayan uygulamaları (DEX’i) kilitli toplam değer açısından DeFi listesinin en üstüne itse de bu teşviklerin sona ermek üzere olduğu belirtildi.

UNI sahipleri arasında var olan korku, kullanıcıların likiditeyi çekmesi ve teşvikler kuruduğunda daha önce üretilmiş UNI’yi satması durumunda token fiyatlarının kısa vadede düşebileceği yönünde oldu. Uzun vadede yeni UNI’deki düşüşün fiyatlara yardımcı olması beklenirken UNI fiyatları geçen hafta 3 doları aşarak hafif bir geri dönüş yaptı.

Ayrıca 1.1 milyar dolar değerine kadar ETH’nin bu dört havuzdan çekilip satılabileceği veya daha yüksek kazanç teşviklerine yeniden yatırım yapılabileceği yönünde endişeler de mevcuttu. ETH, UNI çiftçiliği başladığında yükseldiği için bittiğinde de bunun tersinin olabileceği kaydedildi.

Uniswap Strateji Başkanı sorular karşısında sessizliğini korudu

Topluluk çağrısına Uniswap ekip üyesi “Monet Supply” ev sahipliği yaptı. Görüşmeye, son yönetim sorunlarının gündeme getirilmesiyle başlandı ancak 17 Kasım’da likidite madenciliği sona erdiğinde ne olacağı sorusu hızla ön plana çıktı.

Kripto podcast’i yapan Matt Aaron, bir klonun Uniswap’ten likidite boşaltmak için büyük teşvikler sunduğu SushiSwap olayı gibi başka bir ‘vampir saldırısını’ önlemek için bu tarihle ilgili dahili tartışmaları gündeme getirdi. Aaron, likiditenin protokolden ayrılması konusunda endişeliydi ve bunun, ödüller ortadan kalktığında kullanıcıları orada kalmaya nasıl teşvik edeceğini sordu.

İlgili Haber:  Paxful CEO’su Bitcoin ile İlgili Veri İhlali Söylentilerini Reddetti

Uniswap strateji başkanı Matteo Liebowitz, bu sorulara yorumunun olmadığını belirterek likidite madenciliği ile ilgili herhangi bir kararın, Uniswap ekibi yerine topluluk üyeleri tarafından alınması gerektiğini ifade etti.

Görüşmenin bir parçası olan SushiSwap’ten 0xMaki, platformda likidite için bir prim veya teşvikin olması durumunda birisinin bunun için ödeme yapması gerektiğini ve bu durumda bunu yapacak kişilerin de UNI token sahipleri olduğunu söyledi.

DEX istatistiklerine bakıldığında Uniswap’in benzersiz sayıda yatırımcıya liderlik ettiğine dikkat çeken 0xMaki, bunun likidite madenciliği programıyla kesinlikle hiçbir ilgisi olmadığına bahse girmeye hazır olduğunu ve ilerlemek için sistemlerini parayla desteklemeye çalışan diğer protokollerden yana herhangi bir tehdit görmediği açıkladı.

Likidite çiftçiliği konusunda kesin cevaplar alınamayacağının farkına varılması üzerine tartışma, daha hızlı Ethereum Katman 2, Uniswap V3 ve entegrasyonlara geçti ancak yine Liebowitz, kendisine yöneltilen soruları yanıtlamamayı ve sadece bir gözlemci olduğunu savunmayı sürdürdü.

Video görüşmesine eşlik eden sohbette, bazı potansiyel yeni likidite havuzları tartışıldı ancak 2.4 milyar doları aşan dört çiftlik kapandığında ne olacağına dair kesin bir cevap verilmedi.

Son 24 saatte ortaya çıkan başka bir somut bir gelişmede ise Protokol Laboratuvarları Genel Danışmanı Marvin Ammori’nin Uniswap’e Baş Hukuk Görevlisi olarak katıldığı kaydedildi. En yüksek profilli avukatlardan biri olan Ammori, Başkan Obama’ya Ağ Tarafsızlığı konusunda tavsiyelerde bulunmuştu.

Topluluk görüşmesinde bir dizi yasal konu tartışıldı ve Uniswap’in artık bu iş için doğru adama sahip olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar