Uniswap'ın günlük işlem hacmi Coinbase'i geçti.
Uniswap'ın günlük işlem hacmi Coinbase'i geçti.

Merkezi olmayan kripto para borsası Uniswap meteorik büyümesini sürdürdürmeye devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Uniswap, Coinbase’den daha yüksek işlem hacmi kaydeden ilk merkezi olmayan kripto para borsası (DEX) oldu.
  • Uniswap’in en büyük özelliği, merkezi olmayan borsaların arbitrajcılara sunduğu teşvikin doğrudan bir yan ürünü olan yüksek ticaret hacmi.
  • Uniswap farklı bir rakibe karşı pazar payını kaybedebilir, ancak bu yakın gelecekte pek olası gözükmüyor.

Uniswap’in 24 saatlik 479 milyon dolarlık işlem hacmi Coinbase’in 397 milyon dolarlık işlem hacmini geride bıraktı. Bu kripto tarihinde bir ilk sayılır. İlk kez merkezi olmayan bir borsanın (DEX) işlem hacmi Coinbase gibi yerleşik bir borsanın işlem hacmini geride bıraktı.

Uniswap işlem hacmi

DeFi ekosisteminin likiditesi en yüksek ve merkezi olmayan borsası Uniswap’te, son 24 saatte Coinbase’den %21 daha fazla değer ticareti yapıldı. Coinbase’in şirket değeri 8 milyar dolar iken, Uniswap 11 milyon dolarlık ilk yatırımını kısa süre önce almıştı. Böylesine büyük bir ekosisteme sonradan girip Coinbase gibi büyük bir borsayı hacimde geride bırakmak çok kolay bir iş değil, ancak Uniswap bunu başardı.

Eleştirmenler, bu ticaret hacminin çoğunun şüpheli tokenlerden geldiğini söylüyor. Ancak veriler aksini gösteriyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Borsası ile Bitcoin Cüzdanı Arasındaki Fark
Uniswap’ın geçen haftaki hacminin çoğu yerleşik tokenlardan geliyor.
Uniswap’ın geçen haftaki hacminin çoğu yerleşik tokenlardan geliyor.

Hem DeFi ekosistemi hem de Uniswap’ın ticaret hacmi sürekli büyüdüğünden, borsalardaki otomatik piyasa yapıcı (AMM) nişi daha rekabetçi hale geliyor.

Uniswap’a rakip olarak Mooniswap, Dodo ve diğer birkaç merkezi olmayan kripto para borsası geçen ay ortaya çıktı. Piyasada aynı işi yapan rakipler arttıkça likidite de doğal olarak farklı oyuncular arasında bölünmeye başlıyor. Ancak yine de Uniswap popülaritesini korumaya devam ediyor.

Spekülatörler Uniswap’ı tercih ediyor çünkü her yeni DeFi projesi tokenini bu platformda yayınlıyor. Uniswap’ın en son rakibi olan Sushiswap bile token’ını Uniswap platformunda başlattı. Bu dinamik, artı likidite sağlayıcıları için daha kazançlı bir teşvik modeli, Uniswap’a rakiplerine göre daha sağlam bir avantaj sağlıyor.

Örneğin Mooniswap, arbitrajcıları üzmek pahasına LP kârını artırmak için algoritmalarını değiştirdi. Uniswap’in LP getirisi, neredeyse her havuzda Mooniswap’ten çok daha yüksek.

Bu nedenle, kâr odaklı LP’ler, sırf paralarının karşılığını daha fazla aldıkları için, geri kalanı yerine Uniswap’i tercih ediyorlar.

Gelecekte, diğer AMM’ler, platformlarına daha fazla tüccar ve hacim kazandırmak için zekice teşvik planları uygulayabilir. Ancak şu an için Uniswap, DEX’lerin (merkezi olmayan borsa) tartışmasız lideri konumundadır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here