28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

UniSwap, İşlem Ücretlerinden Rekor Düzeyde Gelir Elde Etti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Uniswap, üç yıl kadar bir süre içerisinde dünyanın en büyük merkezsiz kripto para borsası (DEX) olmayı başardı.

Binance indirim kodu

Uniswap, borsa ücretlerinden kazandığı para miktarı 1 milyar doları aşan ilk merkezsiz kripto para borsası (DEX) oldu. Uniswap kurucusu Hayden Adams gelişmeyi kısa bir süre önce Twitter’dan duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Merkezi borsaların aksine, merkezsiz borsalarda, alıcı ile satıcıyı bir araya getiren bir “piyasa yapıcı” aracı bulunmuyor. Uniswap üzerinde bu piyasa yapıcıların görevini, otomatize edilmiş piyasa yapıcılar (AMM) alıyor. AMM’yi tanımlamak gerekirse, bu “robot” aslında her bir likidite havuzuna erişimi olan bir akıllı sözleşme olarak nitelendirilebilir. Bu direkt olarak kullanıcının cüzdanı üzerinden gerçekleştirildiği için, kullanıcıların merkezi bir borsaya coinlerini emanet etmesine gerek kalmıyor. Örneğin bir kişi elinizdeki Ethereum’ları LINK ile takas etmek istiyorsanız bunun için bir ücret ödemek zorundasınız. Token sahipleri ise borsaya likidite sağlayarak bu ücret havuzundan belirli bir oranda gelir elde edebiliyor.

Uniswap Çok Sayıda Merkezi Borsayı Geride Bıraktı

Merkezsiz borsa Uniswap, 2018 yılından bu yana merkezsiz borsa alanında lider olarak kalmayı başardı. Merkezsiz borsalar, Coinbase ya da Binance gibi merkezi borsaların (CEX) alternatifi olarak görev alıyor. Bahse konu Binance ya da Coinbase gibi borsalar belli şirketler tarafından yönetiliyor. 12 Ağustos 2021 tarihinde UNI, 1.2 milyar dolarlık günlük işlem hacmine ulaşarak günlük hacmi 968 milyar dolar olan Bitfinex’i ve günlük hacmi 1.038 milyar dolar olan Binance’ı geride bıraktı. Uniswap, günlük hacmi 1.411 milyar dolar olan Kraken borsasına ise emin adımlar ile yaklaşıyor.

UNIswap, borsasına likidite sağlayan kullanıcıları kendi tokeni olan UNI ile ödüllendiriyor. UNI sahipleri bu tokenlerini isterlerse satabilecekleri gibi borsayla ilgili kararları etkilemek için de kullanabiliyor.

İlgili Haber:  Kripto Tarihinde Bir İlk: Uniswap'ın Günlük İşlem Hacmi Coinbase'i Geçti

UNI, 2 Kasım 2018 tarihinde, Siemens şirketinde çalışan eski bir makine mühendisi tarafından kuruldu. Uniswap şirketi Andreessen Horowitz, Paradigm Venture Capital, Union Square Ventures LLC ve ParaFi gibi şirketlerden yatırım aldı.

Uniswap’ın başarısının ardından çok sayıda benzer merkezsiz borsalar oluşturulmuştu. UniSwap işlemlerini Ethereum Blockchain’i üzerinden gerçekleştirirken PancakeSwap gibi borsalar ise bunun yerine Binance Smart Chain gibi kısmen merkezi Blockchain’leri tercih ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar