1 Temmuz 2022, Cuma
25.7 C
İstanbul

Uniswap nedir? Token Takas Borsası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Uniswap, alıcıların ve satıcıların talep oluşturmasına gerek kalmadan ERC20 tokenlerini takas edebildikleri Ethereum üzerinde bir protokoldür. Bu takas işlemini, ne kadar talep olduğuna bağlı olarak değeri otomatik olarak ayarlayan ve dengeleyen bir formül aracılığıyla yapar.

Binance indirim kodu

Özet

  • Uniswap, isteyen herkesin ERC20 tokenlerini takas etmesine izin veren Ethereum tabanlı bir kripto para borsasıdır.
  • Geleneksel olarak token takasları, alıcıların ve satıcıların likidite yaratmasını gerektirir. Uniswap ise, piyasaları otomatik olarak oluşturur.
  • Uniswap V2, Mayıs 2020’de piyasaya sürüldü ve ERC20’den ERC20’ye doğrudan takaslara olanak tanıdı ve bir dizi teknik iyileştirme sağladı.

Merkezi kripto para borsalarında bilgisayar korsanlığı riski, kötü yönetim ve keyfi ücretler dahil olmak üzere pek çok sorun vardır. Merkezi olmayan borsalar (DEX) bu sorunları ve daha pek çok sorunu kökten çözer. Bununla birlikte, merkezi olmayan borsaların da kendi sorunları vardır; örneğin likidite eksikliği. Likiditenin az olduğu yerde ticaret hızlı ve verimli olmaz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İşte burada Uniswap devreye giriyor. Borsanın bu likiditeyi oluşturan alıcılara ve satıcılara bağlı kalmadan tokenleri takas etmesine izin vererek merkezi olmayan borsaların likidite problemini çözmeye çalışıyor.

Aşağıda Uniswap’ın nasıl çalıştığını ve nasıl Ethereum’daki en popüler merkezi olmayan borsalardan biri haline geldiğini birlikte inceleyelim.

Uniswap nedir?

Uniswap, ERC20 tokenlerini takas etmek için kullanılan Ethereum üzerindeki bir protokoldür. İşlem ücreti almak üzere tasarlanmış çoğu borsadan farklı olarak, Uniswap herhangi bir komisyon ücreti ve aracı olmadan bir kamu malı olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, fiyatları belirlemek ve alım satım yapmak için alıcıları ve satıcıları eşleştiren çoğu borsadan farklı olarak, Uniswap aynı işi yapmak için basit bir matematik denklemi, token havuzları ve ETH kullanır.

Uniswap’i kim icat etti?

Uniswap, esasında bir Ethereum geliştirici olan Hayden Adams tarafından geliştirildi.

Uniswap’i bu kadar özel kılan nedir?

Uniswap’ın diğer merkezi olmayan borsalardan temel farkı, “Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli” adı verilen bir fiyatlandırma mekanizmasının kullanılmasıdır.

Uniswap’e herhangi bir token, eşdeğer bir ETH değeri ve işlem gören ERC20 tokeniyle finanse edilerek eklenebilir. Örneğin, Istanbul Token adlı bir altcoin için bir takas yapmak istiyorsanız, Istanbul Token için yeni bir Uniswap akıllı sözleşmesi başlatır ve örneğin 10$ değerinde Istanbul Token ve 10$ değerinde ETH ile bir likidite havuzu yaratırsınız.

Uniswap’in farklı olduğu yer, Istanbul Token’in fiyatını belirlemek için alıcıları ve satıcıları birbirine bağlamak yerine, Uniswap sabit bir denklem kullanır: x * y = k.

Denklemde, x ve y, bir likidite havuzunda bulunan ETH ve ERC20 tokenlerinin miktarını temsil eder ve k sabit bir değerdir. Bu denklem, belirli bir tokenin fiyatını belirlemek için ETH ve ERC20 tokenlerini ve arz ve talep arasındaki dengeyi kullanır. Birisi ETH ile Istanbul Token satın aldığında, ETH arzı artarken Istanbul Token arzı azalır ve Istanbul Token’in fiyatı artar.

Sonuç olarak, Uniswap’teki tokenlerin fiyatı yalnızca alım satım gerçekleşirse değişebilir. Esasen, Uniswap’in yaptığı şey, tokenlerin değerini dengelemek ve insanların onları ne kadar satın almak ve satmak istediğine bağlı olarak takas etmektir.

Uniswap’i diğerlerinden ayıran başka ne var?

Kesinlikle herhangi bir ERC20 tokeni Uniswap platformunda listelenebilir. Herhangi bir izin gerekmez. Her tokenin kendi akıllı sözleşmesi ve likidite havuzu vardır; eğer yoksa, kolayca oluşturulabilir. Bir token kendi akıllı sözleşmesine ve likidite havuzuna sahip olduğunda, isteyen herkes tokeni takas ederek veya likidite havuzuna katkıda bulunarak; %0.3’lük bir likidite sağlayıcı ücreti kazanabilir. Herhangi bir likidite havuzuna katkıda bulunmak için eşit değerde ETH ve ERC20 tokenlerine ihtiyacınız vardır.

İlgili Haber:  J.P. Morgan’a Göre Bitcoin Alternatif Bir Para Birimi Olarak "Kalıcı”

Uniswap tokenleri nasıl üretilir?

Herhangi bir Uniswap likidite havuzuna yeni ETH/ERC20 tokenleri eklendiğinde, katılımcı aynı zamanda bir ERC20 tokeni olan bir “havuz tokeni” alır. Havuz tokenleri, fonlar havuza yatırıldığında oluşturulur ve bir ERC20 tokeni olarak, havuz tokenleri serbestçe takas edilebilir, taşınabilir ve diğer merkezi olmayan uygulamalarda kullanılabilir. Fonlar geri alındığında, havuz tokenleri yakılır veya yok edilir. Her bir havuz tokeni, bir kullanıcının havuzun toplam varlıklarındaki payını ve havuzun %0.3 işlem ücreti payını temsil eder.

Uniswap kullanarak tokenler nasıl takas edilir?

Uniswap protokolüne, uniswap.exchange adresinden erişilebilir. Uniswap’i kullanabilmek için MetaMask kullanmanız ve bir miktar Ethereum’a sahip olmanız gerekir.

Böylece token takas edebilir veya Uniswap likidite havuzuna token ekleyebilirsiniz. Burada önemli olan, takas etmek istediğiniz tokeni ve likidite havuzuna eklemek istediğiniz tokeni seçmektir. Ardından, cüzdanınızı kullanarak işlemi onaylamanız ve takas işlemini onaylamanız gerekir (takas için ek Ethereum ücreti alındığını unutmayın).

Uniswap, akıllı sözleşmelerin açık bir protokolü olduğundan, bunun için bir dizi ön uç kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Örneğin, InstaDApp, resmi Uniswap kullanıcı arayüzüne erişmenize gerek kalmadan Uniswap havuzlarına para eklemenizi sağlar. Zapper.fi gibi arayüzler, kullanıcıların Uniswap havuzlarına ETH yerine sadece ETH ve başka bir token kullanarak para eklemelerine izin verir. Arayüz, bZx token stratejileriyle birlikte havuz tokenleri satın almak için basit tek tıklamayla çözümler bile sunar.

Geliştiricilerin protokolü temel alması için bir dizi resmi ve gayri resmi kaynakla, önümüzdeki yıllarda Uniswap’in benzersiz token takas sistemi ile yeni merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri arasında daha birçok entegrasyon görebiliriz.

Uniswap V2 ve ötesi

Uniswap Kasım 2018’de piyasaya sürülmesine rağmen, nispeten yakın zamana kadar çok ilgi gördüğünü söyleyemeyiz.

Bu son zamanlardaki ilginin çoğu Uniswap V2’nin piyasaya sürülmesine bağlı. V2 ile birlikte artık ERC20’den ERC20’ye doğrudan takaslara izin veren ve mümkün olduğunda Sarılmış Eter’i (WETH – Wrapped Ether) denklemden çıkaran büyük bir güncelleme yapıldı. Uniswap V2 ayrıca OmiseGo (OMG) ve Tether (USDt) gibi daha önce uyumsuz ERC20 tokenlerini destekliyor ve kullanımını daha cazip hale getiren bir dizi teknik iyileştirme sağladı.

Likidite madenciliği ve kazanç çiftçiliği (yield farming) platformları 2020’de popülaritesini önemli ölçüde arttırdı. Birçok DeFi platformu Uniswap likidite sağlayıcılarının LP tokenlerinden ek bir getiri elde etmelerine izin verdiği için buna karşılık gelen bir ilgi artışı gördü.

Bu, likidite sağlayıcılarına dağıtılan %0.3 takas ücreti ve platformun popüler DeFi proje tokenleri için bir fırlatma rampası işlevi görmesi Uniswap’ın popülaritesini arttırdı ve platformda kilitli toplam değer (TLV) rekor düzeylere ulaştı.

Şu anda Uniswap protokolünde aylık %590’dan fazla artışa denk gelen 1 milyar doların üzerinde bir miktar kilitlenmiş durumda.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar