Uniswap Ticaret Hacmi %450 Artarak 7 Milyar Dolar’a Ulaştı: İşte Nedeni

Uniswap’te Delta adlı yeni bir DeFi projesi başlatıldı. Rebasing sistemi, merkezi olmayan borsadaki işlem hacminin normalden daha yüksek görünmesini sağladı.

Haberin Özeti

  • Uniswap ticaret hacmi, son 24 saatte %450 artış yaşayarak 7 milyar Dolara ulaştı.
  • Ancak büyük kısmı geçerli sayılmadı. Peki neden?

Merkezi olmayan borsa Uniswap’deki işlem hacmi son 24 saatte %450 arttı. Uniswap.info’daki istatistik başına toplam hacim, dün 1.6 milyar Dolara kıyasla bugün 7.17 milyar Dolar. Önceki günlük rekor 26 Ekim 2020’de 2.19 milyar Dolar olarak kaydedilmişti.

Artışın Nedeni Delta Tokeni

Bugünün hacminin en büyük nedeni ise DELTA tokenidir. Likiditesi yalnızca 16.4 milyon Dolar olmasına rağmen token son 24 saatte 6.13 milyar Dolarlık ticaret hacmi (toplam hacmin %85’i) gerçekleştirdi.

Yeni rekor ne yazık ki geçerli olmayacak. Uniswap’in yaratıcısı Hayden Adams, Twitter’da DELTA’nın topladığı istatistiklerin, Delta protokolünün bir tuhaflığı nedeniyle DEX’in küresel hacmine dahil edilmeyeceğini belirtti. Bu değişiklikten sonra, gerçek ticaret hacmi, Uniswap için oldukça normal bir gün olan 1.05 milyar Dolar civarında kaydedildi.

Delta tokeni, Ethereum blok zincirinde henüz dün piyasaya sürüldü. Stake etmeden tokeni elde etmek için Uniswap kullanılması gerekiyor.

Delta kendisini “primleri azaltmak ve rekabetçi opsiyon fiyatları sunmak için likidite standartlarının bir kombinasyonunu kullanan bir zincir üstü opsiyonlar katmanı” olarak tanımlıyor. Daha basit bir ifadeyle, opsiyon ticareti, likidite eksikliği olduğunda pahalı ve değişken hale gelir; Delta da bunu düzeltmek istediğini söylüyor.

Delta Nasıl Çalışıyor?

Esasen Delta likidite için bir hakediş programı sunuyor: Delta Financial ekibi 9 Şubat’ta yayınlanan bir açıklamada, “Delta transfer edildiğinde, bir token hakediş programı etkinleştirilir. Toplam token bakiyesinin %10’u kullanıcıya gönderilirken % 90’ı başlangıçta kilitlenir ve 2 haftalık bir süre içinde doğrusal olarak yayınlanır.” ifadesini kullandı.

  SushiSwap'ta Büyük Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Uniswap’in gördüğü büyük hacimler de Delta’nın likidite geri ödeme sisteminin bir sonucudur. Sistemin tasarlanma şekli, onu bir şekilde wash trading’e benzetiyor – bir tokenin hacmini ve fiyatını artırmak için tokenleri sürekli olarak ileri geri takas etmek. Delta da görünüşte likiditeyi sağlam tutmak ve fiyatı daha az değişken hale getirmek için Uniswap’in likidite havuzlarıyla oynuyor.

Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar, DeFi alanının bir köşesini oluşturur. DEX’ler, kullanıcıların tokenlerinin sorumluluğundan vazgeçme ihtiyacını ortadan kaldırarak merkezi borsalardan farklılık gösterir. Merkezi borsalar, değişimleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için token depolarken, merkezi olmayan borsalar insanların birbirleri arasında doğrudan ticaret yapmasına olanak tanır.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın