7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Uniswap Toplam Kilitli Değerinin %57’sini Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Önde gelen merkezi olmayan borsalardan biri olan Uniswap’ın kazanç çiftçiliğine dair teşvik programını durdurmasıyla birlikte rakip otomatik piyasa sağlayıcıları 1inch, SushiSwap ve Bancor, hedefledikleri ödüllerle likidite sağlayıcılarını kapmaya başladı.

Binance indirim kodu

Uniswap’ın ödüllerinin sona erdiği gün olan 17 Kasım’da SushiSwap, daha önce Uniswap tarafından teşvik edilen aynı dört eşleştirme için yeni bir teşvik planı duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Uniswap’in toplam kilitli değeri (TVL) o gün 24 saatten daha kısa bir sürede 1 milyar dolardan fazla düşüş yaşadı. Bu değer, 14 Kasım’da 3.07 milyar ABD doları ile rekor bir yükseklikte yayınladığından bu yana %57.5’luk düşüş yaşayarak 1.3 milyar ABD doları oldu.

Bunun aksine SushiSwap’in toplam kilitli değeri ise 17 Kasım’dan bu yana 407 milyon dolardan 1.05 milyar dolara yükselerek yaklaşık %160 oranında artış yaşadı. Bu değer, bugün itibariyle bir hafta öncesine göre %313’ten fazla artış kaydetti.

SushiSwap, Uniswap’in likidite sağlayıcılarını hedefleyen bir ‘vampir’ kampanyası başlatan tek DEX (merkezi olmayan uygulama) değildi ve Bancor da 17 Kasım’da geriye dönük ödüller de dahil olmak üzere bir likidite madenciliği programı başlattığını açıkladı.

18 Kasım’da 1inch, token arzının %1’ini likidite sağlayıcılarına tahsis ederek mahsul yetiştirme teşviklerinin ikinci aşamasını başlattığını ilan etti. Bu konuda açıklama yapan 1inch CEO’su ve kurucu ortağı Sergej Kunz, şu anda Uniswap’in sona ermesiyle birlikte başka birçok projenin teşvikler başlattığına dikkat çekerek Mooniswap protokolünün ek likidite çekerken kilidi açma potansiyeline sahip olduğundan emin olduklarını ve Uniswap’tan serbest bırakılan likiditeyi avlamak için yeni likidite madenciliği programını duyurmaya karar verdiklerini ifade etti.

Uniswap yönetim teklinin sonucu merakla bekleniyor

Otomatik piyasa yapımı (AMM’ler), kullanıcılar tarafından havuzlanan likiditeyi kullanarak alım satımları kapatan, gözetim dışı merkezi olmayan borsalardan meydana gelir. Uniswap gibi merkezi olmayan değişim protokolleri, bir sipariş defteri yerine, likidite sağlayıcılarının likidite havuzlarına fon ekledikleri otomatik piyasa yapımı (AMM) adı verilen bir model kullanır.

İlgili Haber:  Dogecoin'den Yüklü Miktarda Kâr Eden Goldman Sachs Yöneticisi İstifa Etti

Likidite sağlayıcıları sunmanın yanı sıra merkezi olmayan birçok uygulama, yerel tokenler biçiminde kazanç çiftliği ödülleri sunarak kullanıcıları çekmeye çalışır.

UNI token sahibi ve blok zinciri destekli akış platformu Audius, 17 Kasım’da borsanın likidite madenciliği programını önceki programın ödüllerinin yaklaşık yarısıyla eski haline getirmek için bir Uniswap yönetim teklifi sundu.

Öneri ilk tur oylamasını geçmeyi başarmış sayılsa da iki aşamalı oylamanın da tamamlanması ve uygulanabilmesi için en az 40 milyon oy alınması gerektiği belirtildi. 16 Eylül’de yönetimin merkezsiz hale getirilmesinden bu yana Uniswap herhangi bir yönetim önerisini kabul edemedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar