Uniswap Tüm Kullanıcılarına Yaklaşık 1200$’lık UNI Tokeni Dağıttı!

Son güncelleme: 4 ay önce

Ethereum blok zincirinde en yaygın olarak kullanılan merkezi olmayan borsa Uniswap, 16 Eylül’de UNI adlı bir yönetim tokeni (governance token) yayınladı. Protokol, 1 Eylül’den önce borsayı kullanan her ETH adresine 400 UNI verdi.

Token başına 3 dolarlık bir fiyatla, 400 UNI 1.200 dolar değerindedir ve bu rakam tesadüfen ABD teşvik çeki ile aynı miktardır. Şu anda UNI, Uniswap’te son birkaç saat içinde hafif düşüşle 2.55 $’dan işlem görüyor.

UNI ilk piyasaya çıktığında 1.76 dolardan işlem gördü. Kullanıcıların UNI’lerini nerede sattığına bağlı olarak, 400 UNI 704 ila 1.464 dolar arasında değişecektir.

Uniswap ekibi yaptığı açıklamada; “Uniswap v1 veya v2 sözleşmelerini çağıran her adres 400 UNI talep edebilir. Buna başarısız işlem gönderen ~12.000 adres de dahil, sizi seviyoruz” dedi.

Binance, Coinbase Pro ve FTX, UNI’yi lansmanından sonra beş saat içinde listeledi.

UNI nedir ve Uniswap neden böyle bir token üretti?

Uniswap ekibi, uzun süredir UNI’nin lansmanını planlıyordu.

Uniswap gibi merkezi olmayan bir protokol için bir yönetim tokeni çeşitli faydalar sağlayabilir. İki ana faydası vardır; protokolün herkes tarafından yönetilmesine izin verir ve kazanılan tokenler aracılığıyla projenin istikrarını güvence altına alır.

Herhangi bir proje bir yönetim tokeni etrafında döndüğünde, tokenlerin sahipleri protokolün gidişatını değiştirebilecek potansiyel olaylara oy verebilir. Bir yönetim tokeni, katılımcılara projenin yönünü belirleme yetkisi verir.

  Uniswap Yönetim Protokolüne Katılmayı Kolaylaştıran Teklif Başarısız Oldu

Uniswap ekibi, “Bağımsız olarak gelişen bir platformla son derece merkezi olmayan finansal altyapı için ürün pazarına uygunluğunu kanıtlamış olan Uniswap, artık topluluk öncülüğünde büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik için özellikle iyi bir konuma sahip” dedi.

Cryptofees.info’dan alınan verilere göre, Uniswap alım satımlarından her gün 1 milyon dolardan fazla işlem ücreti elde ediliyor. Bu Bitcoin, Binance Coin, Monero ve Litecoin’den daha fazla demek.

Son 24 saatte Ethereum, Uniswap, Bitcoin ücretleri.
Son 24 saatte Ethereum, Uniswap, Bitcoin ücretleri.

Ethereum günde 4.25 milyon dolarlık ücret işliyor, bu da ücretlerin yaklaşık %25’inin Uniswap’ten geldiği anlamına geliyor.

Resmi UNI açıklamasına göre, token arzının %21.51’i ekip üyelerine ve gelecekteki çalışanlara dağıtılacak. Tokenler 4 yıllık yetkilendirme ile kilitlendi, bu da takım üyelerinin tokenleri ancak dört yıl sonra alabileceği anlamına geliyor. İstikrarlı bir tazminat sistemi, projenin uzun vadeli gelişimini stabilize edebilir.

UNI’nin zamanlaması “Mükemmel”

Yearn.finance protokolünün yaratıcısı Andre Cronje, UNI’nin lansmanı konusunda karmaşık duygular içinde olduğunu söyledi.

YFI, piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra Ethereum’daki en büyük DeFi tokeni olmuştu. Şeffaf ve merkezi olmayan lansmanı, aktif bir topluluğun beğenisini kazanmıştı.

Cronje, lansmanın mükemmel olduğunu söyledi. Beklenmedik ve şeffaftı. Ancak geliştirici, lansmanın Uniswap’in potansiyel bir rakibi olan SushiSwap’e bir yanıt olduğunu düşündüğünü söyledi.

“UNI lansmanı hakkında eh işte. Lansmanın sadece SUSHI’ye bir yanıt olduğunu düşünüyorum. Başkalarının sizin hızınızı belirlemesine asla izin vermeyin, kendi hızınızda hareket edin” dedi.

Lansman ayrıca Uniswap’in günlük hacimde Coinbase Pro’yu geçmesinden yaklaşık iki hafta sonra geliyor. Ethereum’da ilk kez merkezi olmayan bir borsa, hacim olarak en iyi merkezi kripto borsasını aştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın