18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Uniswap v3 Havuzlarına Likidite Sağlayanların Yarısı Zarar Ediyor

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 hafta önce

blank

Uniswap v3 havuzları hakkında yakın zamanda yapılan bir araştırma, ortalama olarak likidite sağlayıcılarının neredeyse yarısının geçici kayıplar (impermanent loss) nedeniyle para kaybettiğini ortaya koydu.

blank

Raporun detaylarına geçmeden önce bilmeyenler için Uniswap nedir ve raporda sıklıkla duyacağımız impermanent loss ne demektir bunları inceleyelim önce.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Uniswap nedir: Uniswap, otomatikleştirilmiş ethereum tabanlı bir kripto borsasıdır. Kendi yönetim tokeni UNI’yi kullanır. Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan merkezi olmayan bir kripto borsasıdır.

Impermanent loss nedir: Impermanent loss ya da Türkçe ifadeyle geçici kayıp, likidite sağlayıcılarının bir likidite havuzuna token yatırdığında ve o tokenin fiyatı birkaç gün sonra değiştiğinde, bu değişiklik nedeniyle kaybedilen para miktarını ifade etmek için kullanılır.

Raporun Özeti

  • Uniswap v3’te gerçekleştirilen bir impermanent loss (geçici kayıp) analizi, protokole likidite sağlayan kullanıcıların yaklaşık yarısının HODLing (tokeni elinde tutma) ile karşılaştırıldığında para kaybettiğini ortaya çıkardı.
  • Uniswap v3, piyasadaki DeFi protokolleri içinde en yüksek alım satım ücretlerini oluştururken, analiz edilen havuzların %80’inden fazlasında impermanent loss (geçici kayıp) ücret gelirlerini domine etti.
  • Analizin kapsamındaki tekil takas havuzlarında, 199 milyon dolarlık alım satım ücreti üretilirken, 260 milyon dolarlık geçici zarar gerçekleşti. Bu havuzlar 60 milyon doların üzerinde net zarar ederken, LP’lerin (likidite sağlayıcıların) %49.5’i negatif getiri ile kaldı.
  • Bazı havuzlarda zarar eden kullanıcıların yüzdesi %70’e varan oranlara kadar çıktı. En çok kaybın yaşandığı büyük havuzların oranları; MATIC/ETH (%51), COMP/ETH (%59), USDC/ETH (%62), COMP/ETH (%59) ve MKR/ETH (%74) şeklinde.
  • Çalışma ayrıca pozisyonlarını daha sık ayarlayan kullanıcıların, pozisyon değişikliğinde bulunmayan kullanıcılardan daha iyi performans gösterdiğine dair istatistiksel bir kanıt bulamadı ve Uniswap V3’te aktif likidite sağlayıcıların pasif likidite sağlayıcılardan daha iyi performans gösterdiğine dair yaygın inanç sorgulandı.
  • Aksine, çalışma, ortalama olarak daha uzun süreli stake yapan likidite sağlayıcıların, kısa süreli stake yapanlardan daha az kaybettiğini tespit etti.
İlgili Haber:  Ethereum ve Uniswap Rekor Kırdı

Impermanent Loss’a Dikkat!

Son yıllarda DeFi patlamasıyla birlikte; Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMM’ler), merkezi olmayan finansın temel taşı haline geldi. Kullanıcılar, piyasadaki büyük blok zincirler üzerindeki AMM’lerde 30 milyar doların üzerinde stake ederek, yılda milyarlarca işlem ücreti geliri elde etti. Bununla birlikte, AMM’lerle ilişkili finansal risklerin yeterince bilinmediği de bir gerçektir. Genellikle gözden kaçan, geçici kayıp (impermanent loss) olarak bilinen likidite sağlama maliyetidir.

Yeni yayınlanan bir rapor, AMM’lerde likidite sağlayıcı kârlarının arkasındaki gerçeği aralıyor. Uniswap v3’te likidite sağlayan 17.000’den fazla cüzdanın analizi, kullanıcıların kabaca yarısının, geçici kayıplar nedeniyle stake ettikleri sermayelerinde zarar yaşadığını ortaya koyuyor.

Son araştırmalar, Uniswap v3’te geçici kayıpların likidite sağlayıcılar için artan bir sorun haline geldiğini gösteriyor.

Topaz Blue ve Bancor Protokol tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, Uniswap v3’teki likidite sağlayıcılarının (LP) %49,5’inin kalıcı kayıptan (IL) zarar ettiğini ortaya çıkardı.

Rapor, Uniswap v3’ün herhangi bir otomatik piyasa yapıcının (AMM) en yüksek ücretlerini oluşturduğunu, ancak geçici kayıpların bu kazanılan ücretleri aştığını vurguladı. Araştırma, hodling’in likidite sağlayıcıları için daha iyi bir seçenek olabileceğini öne sürüyor.

Geçici kayıp yani impermanent loss olgusunu örneklemek gerekirse; örneğin, bir kullanıcı bir likidite havuzuna ABD doları cinsinden eşit miktarda Tether (USDT) ve Ether (ETH) sağlarsa ve ETH fiyatı yükselirse, arbitrajcılar daha yüksek bir fiyattan satış yapmak için ETH’yi havuzdan çıkarmaya başlar. Bu, kullanıcının pozisyonunda USD cinsinden bir düşüşe yol açar, ve bu impermanent loss yani geçici kayıp olarak bilinir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend