12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Uniswap v3 Yarın Çıkıyor: İşte Bilmeniz Gerekenler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan borsa, likiditeyi daha da ileri götüren ve alım satım riskini azaltan yeni özellikler getiriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uniswap v3, konsantre likidite, daha iyi oracle’lar ve yeni ücret katmanları ile birlikte geliyor.
  • Merkezi olmayan borsa Uniswap, kullanıcılar açısından SushiSwap ve PancakeSwap gibi ticaret protokolleriyle rekabet ediyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında 2. sürümüne yükselen Uniswap, protokolünün 3. sürümünü yarın yayınlamayı hedefliyor. Bu, kullanıcılara sağladıkları likidite üzerinde daha fazla kontrol vermeyi ve daha riskli işlemler için daha fazla avantaj sunmayı vaat ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi Endüstrisindeki Büyüme

DeFi, bankalar ve aracı kurumlar gibi geleneksel finans kurumlarının işlevini, bir blockchain ağının üzerine inşa edilen otomatik kodla (akıllı sözleşmeler) sağlayan milyarlarca Dolarlık bir endüstridir. DeFi aracılığıyla kişi kredi alabilir, varlıklardan faiz kazanabilir, tokenleri takas edebilir ve tokenlerin gelecekteki değerlerine yatırım yapabilir.

Ethereum şu anda 391 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip ve Ethereum tabanlı DeFi protokollerine 77 milyar Dolardan fazla kripto yatırımı yapılmış olması, sektörün ne denli önemli olduğunu gösteriyor.

Uniswap, insanların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenleri takas etmesine izin veren en popüler Ethereum tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX)’dır. Uniswap’in kendisi bir otomatik piyasa yapıcıdır (AMM); yani emir alıp satmak yerine varlıkları fiyatlandırmak için algoritmalara güvenir. Platformdakiler, sahip oldukları tokenleri kilitleyerek likidite sağlar; diğerleri bu tokenleri ödünç alabilir ve likidite sağlayıcılarına faiz ödeyebilir.

Borsadaki “ERC20” tokenleri arasında, Tether ve USDC gibi Dolara sabitlenmiş stablecoinlerin yanı sıra diğer protokollerdeki yönetim tokenleri olarak bilinen Maker ve Aave gibi kripto paralar da yer alıyor. CoinMarketCap’e göre, son 24 saatte Uniswap yaklaşık 1.9 milyar Dolarlık işlem hacmi bildirdi.

İlgili Haber:  Bitwise, New York Borsasında Bir ETF Başlattı: BITQ

Uniswap v3’ün amacı ise DEX’i “şimdiye kadar tasarlanmış en esnek ve verimli AMM yapmak” olarak belirtiliyor.

Uniswap v3 Nedir?

DEX, üç yeni özelliği vurguluyor.

İlki konsantre likidite. Uniswap, Mart ayında yayınladığı açıklamada, “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları, geçmişte tüm likidite sağlayıcılarının aynı stratejileri paylaşmasını ve 0’dan sonsuza kadar tüm fiyat eğrisi boyunca sermaye yatırmasını zorunlu kıldı. Bunu yaparken, gelecekteki fiyat hareketlerine ilişkin bireysel beklentileri hesaba katmakta başarısız oldular. Bu anlamda konsantre likiditenin temel noktası, yatırımcıların çok fazla sermaye koymak zorunda kalmamasıdır.” ifadelerini kullandı.

Buna ek olarak, Uniswap daha fazla ücret katmanı ekliyor. Böylece tüccarlar, bir işlemin başlatıldığı ve yürütüldüğü zaman arasındaki fiyatları değiştirmeye meyilli olan risk seviyelerini net biçimde belirleyebiliyor.

Uniswap, eklediği son yenilik olarak ise; fiyatın güncel olmasını sağlayan ve dolayısıyla yanlış veriler nedeniyle zarar etme riskini azaltan “daha kolay ve daha ucuz oracle’ları” belirtiyor.

Bunlar DeFi piyasasına yeni başlayanlar için pek bir anlam ifade etmeyebilir; ancak Uniswap’in belirttiği gibi, deneyimli DeFi tüccarları için daha yüksek getiri sağlayabilecek gelişmiş ticaret özellikleri olarak görülebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar