5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Uniswap’ın Büyümesi DeFi’yi Toplam 3 Milyon Kullanıcıya Ulaştırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi borsası kullanıcılarının toplam sayısı 3 milyon seviyesine ulaştı. Bu yükselişteki en büyük pay ise Uniswap borsasına ait.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • DeFi borsası kullanıcılarının toplam sayısı 3 milyon seviyesine ulaştı.
  • Bu yükselişteki en büyük pay ise Uniswap, Compound, 1inch Exchange ve SushiSwap borsalarına ait.

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), kripto altyapısının kritik bir parçası haline geldi. Biçim ve uygulama bakımından farklılık gösterseler de; bu borsaların büyük çoğunluğu, aracıları ortadan kaldırmayı ve kripto parayı takas etmek için gerçek bir eşler arası platform oluşturmayı amaçlıyor.

Binance indirim kodu

DeFi Alanındaki Büyüme

Bu tür borsaların, kripto topluluğu içindeki popülerlikleri de küçümsenecek seviyeyi çoktan geçti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Son verilere göre, en büyük DeFi projeleriyle etkileşime giren toplam kullanıcı sayısı 3 milyon seviyesini (3.090.721 kripto adresi) aştı.

Bu seviye, bu yıl 1 Ocak’tan bu yana %160’lık bir artış yaşandığı anlamına geliyor. O zamanlar DeFi alanında aktif olan 1 milyon civarında kullanıcı vardı.

Bu büyümeyi sağlayan dört temel protokolün olduğu söylenebilir. Bunlar: Uniswap (2.5 milyon kullanıcı), Compound (326.487 kullanıcı), 1inch Exchange (276.254 kullanıcı) ve SushiSwap (198.618) olarak sıralanıyor.

DeFi alanında yeni olanlar için; Compound, kripto paralar için popüler bir borç verme ve borç alma hizmetidir. 1inch Exchange, tüccarlara en iyi oranları sunmak için kullanılan çeşitli kripto protokollerinin (SushiSwap ve Uniswap da dahil olmak üzere) bir toplayıcısıdır; ve SushiSwap da Uniswap’ın neredeyse bir “çatalı” olarak değerlendirilebilir.

DeFi Alanının Lideri Uniswap

Uniswap borsası, tüm DeFi kullanıcılarının %80’inden fazlasını elinde bulundurması nedeniyle alanın tartışmasız lideri konumunda yer alıyor.

Uniswap, ayrıca, tüm DEX platformları arasında %63.8’lik bir pazar payına sahip. En yakın rakibi olan SushiSwap’ın ise %9.6’lık bir pazar payı bulunuyor.

İlgili Haber:  Grayscale, Ethereum Trust’ı Yeniden Açıyor

24 saatlik hacim açısından ise Uniswap, FTX ve Kraken gibi merkezi borsa rakipleriyle neredeyse aynı seviyede seyrediyor. Hatta Ağustos 2020 döneminde Uniswap, işlem hacmi açısından önde gelen borsalardan biri olan Coinbase Pro’yu geride bırakmayı başardı.

Bu değerler hızla değişebilse de, veriler kripto tüccarlarının işlerinin çoğunu nerede yaptığına dair ilginç bir tablo çiziyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar