9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Uniswap (UNI), Geçtiğimiz Hafta %29 Oranında Yükseldi: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

Uniswap geçen hafta %29 oranında yükseldi.

blank

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan kripto borsası Uniswap’ın yönetim tokeni UNI, son bir haftada %30’a yakın büyüme kaydetti.
  • UNI fiyatı, son 24 saatte ise %9 oranında yükseldi.

Kripto ölçüm platformu CoinGecko’dan elde edilen verilere göre, merkezi olmayan borsa Uniswap’ın yerel yönetim tokeni UNI’nin fiyatı, son 24 saat içinde %9 artarak 20.6 Dolara ulaştı.

blank

Uniswap Neden Yükseliyor?

Uniswap’ın bu haftaki yükselişi, diğer bazı etkenlerin de yanı sıra, asıl olarak CoinMarketCap’in merkezi olmayan finans protokolü entegrasyonunu duyurmasını takiben gerçekleşti. CoinMarketCap, 29 Haziran’da Uniswap tabanlı bir takas özelliği başlattı ve kullanıcıların, Ethereum tabanlı tokenleri doğrudan site üzerinde takas etmesine olanak sağladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

DeFi Pulse verilerine göre Uniswap’ın protokolünde kilitli 5.47 milyar Dolar bulunuyor; bu da onu, altıncı en değerli protokol yapıyor. Uniswap, Eylül 2020’de yönetim tokeni UNI’yi tanıttığında, platformun protokolüyle etkileşime giren her bir cüzdana 400 UNI (şimdi 8.320 Dolar değerinde) dağıtarak ikinci en büyük protokol olmuştu.

UNI Fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinden Bir Hayli Uzakta

Yaşanan fiyat artışına rağmen UNI’nin bugünkü fiyatı, iki ay önceki değerinin yarısından bile daha az seviyede seyrediyor. UNI tokeni, 3 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.69 Dolar fiyatına kadar yükselmişti. Sonrasında ise kripto piyasasının genelinde de yaşanan düşüşe paralel olarak UNI de gerilemeye başladı.

Uniswap’ın UNI tokeni, 23 Mayıs tarihinde 15.49 Dolara kadar düşerek tarihindeki en düşük seviyeyi gördü.

UNI, Coinbase gibi merkezi borsalarda işlem gören spekülatif bir varlık haline gelirken, aynı zamanda sahiplerinin, protokolün nasıl yürütüleceği konusunda oy kullanmalarına da olanak sağlıyor.

Geçen ay, bir grup UNI sahibi, DeFi protokolleri için 25 milyon Dolarlık bir “siyasi savunma” fonu önerdi. Proje Harvard Law Blockchain & FinTech Initiative tarafından tasarlandı. Bu kapsamda UNIswap, topluluk hazinesinden 1 milyon UNI tokenini “protokolü ve DeFi’yi yasal ve düzenleyici tehditlerden koruyacak” bir kâr amacı gütmeyen kuruluş kurmak için kanalize etmeye çalıştı. Önerge, toplulukta hâlâ tartışılıyor.

İlgili Haber:  Oppenheimer & Co'ya Göre Büyük Firmaların Egemenliğini Kırabilecek 6 Kripto Para

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend