30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Uniswap (UNI), Geçtiğimiz Hafta %29 Oranında Yükseldi: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uniswap geçen hafta %29 oranında yükseldi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Merkezi olmayan kripto borsası Uniswap’ın yönetim tokeni UNI, son bir haftada %30’a yakın büyüme kaydetti.
  • UNI fiyatı, son 24 saatte ise %9 oranında yükseldi.

Kripto ölçüm platformu CoinGecko’dan elde edilen verilere göre, merkezi olmayan borsa Uniswap’ın yerel yönetim tokeni UNI’nin fiyatı, son 24 saat içinde %9 artarak 20.6 Dolara ulaştı.

Binance indirim kodu

Uniswap Neden Yükseliyor?

Uniswap’ın bu haftaki yükselişi, diğer bazı etkenlerin de yanı sıra, asıl olarak CoinMarketCap’in merkezi olmayan finans protokolü entegrasyonunu duyurmasını takiben gerçekleşti. CoinMarketCap, 29 Haziran’da Uniswap tabanlı bir takas özelliği başlattı ve kullanıcıların, Ethereum tabanlı tokenleri doğrudan site üzerinde takas etmesine olanak sağladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi Pulse verilerine göre Uniswap’ın protokolünde kilitli 5.47 milyar Dolar bulunuyor; bu da onu, altıncı en değerli protokol yapıyor. Uniswap, Eylül 2020’de yönetim tokeni UNI’yi tanıttığında, platformun protokolüyle etkileşime giren her bir cüzdana 400 UNI (şimdi 8.320 Dolar değerinde) dağıtarak ikinci en büyük protokol olmuştu.

UNI Fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinden Bir Hayli Uzakta

Yaşanan fiyat artışına rağmen UNI’nin bugünkü fiyatı, iki ay önceki değerinin yarısından bile daha az seviyede seyrediyor. UNI tokeni, 3 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.69 Dolar fiyatına kadar yükselmişti. Sonrasında ise kripto piyasasının genelinde de yaşanan düşüşe paralel olarak UNI de gerilemeye başladı.

Uniswap’ın UNI tokeni, 23 Mayıs tarihinde 15.49 Dolara kadar düşerek tarihindeki en düşük seviyeyi gördü.

UNI, Coinbase gibi merkezi borsalarda işlem gören spekülatif bir varlık haline gelirken, aynı zamanda sahiplerinin, protokolün nasıl yürütüleceği konusunda oy kullanmalarına da olanak sağlıyor.

Geçen ay, bir grup UNI sahibi, DeFi protokolleri için 25 milyon Dolarlık bir “siyasi savunma” fonu önerdi. Proje Harvard Law Blockchain & FinTech Initiative tarafından tasarlandı. Bu kapsamda UNIswap, topluluk hazinesinden 1 milyon UNI tokenini “protokolü ve DeFi’yi yasal ve düzenleyici tehditlerden koruyacak” bir kâr amacı gütmeyen kuruluş kurmak için kanalize etmeye çalıştı. Önerge, toplulukta hâlâ tartışılıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar