8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ünlü Analist: “Bitcoin İçin 100.000 Dolar Yolu Hala Açık!”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ünlü analizci PlanB’nin “Stock to Flow” Bitcoin modeli şu günlerde kesinlikle gerçekle örtüşmüyor. Buna rağmen analist, panik yapılmasına gerek olmadığını düşünüyor.

Binance indirim kodu

Piyasadaki en popüler Bitcoin fiyat modellerinden biri  olan “Stock to Flow (S2F)” modelinin geçerli olabilmesi için BTC fiyatının yıl sonuna kadar 100.000 dolara dayanması gerekiyor. Ancak bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı bunun yarısından bile düşük bir değerden işlem görüyor. Buna rağmen analizci, kolay kolay pes etmemeye kararlı. PlanB, katıldığı bir podcast’te, S2F modelinin geleceği ile ilgili konuştu. Peki nedir bu S2F modeli? Analist konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “S2F modelleri temel modellerdendir. Diğer fiyat odaklı modellerin aksine S2F, temel veriler üzerine, varlığın nadirliği üzerine çalışma yapar.

Binance indirim kodu

Analiste ait diğer bir model ise “Floor” modeli olarak göze çarpıyor. Bu model ile analist şu ana kadar Bitcoin fiyatının gelişimi ile ilgili “en kötü senaryoları” doğru bir şekilde tahmin etmeyi başardı. Ancak model Kasım ayında oldukça yanlış bir senaryoya işaret etti. Modelin işaret ettiği 98.000 dolar yerine BTC fiyatı ayı 60.000 doların altında kapattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

S2F modeli ile ilgili olarak tartışılan konulardan biri de etkin piyasalar hipotezidir. Yeteri kadar sayıda yatırımcı bir model üzerine göre yatırım yapıyorsa, bu model otomatikman yapay bir şekilde geçerli hale gelebilir mi? PlanB’ye göre hayır: “Piyasa momentumu çok daha kritik bir rol oynuyor. Fiyat aşağı indiğinde yatırımcılar satış yapıyor, yükseldiğinde ise satın alıyorlar. 1.5 milyon adet takipçim olmasına rağmen benim de bunun üzerinde herhangi bir etkim olamaz.

Analist: “Bitcoin İçin S2F Modeli Halen Çalışıyor!”

Yüksek fiyatlar, yüksek volaliteye neden olarak varlıkların fiyatını yeniden aşağı çekebiliyor. PlanB, Bitcoin fiyatının belirli bir seviyeden sonra sürekli olarak yukarı çıkmasını sağlayacak bir süper döngü teorisine PlanB karşı çıkıyor: “100.000 doları aştığımız anda piyasada bir FOMO dalgası yayılacak. Fiyat yukarı doğru çıktıkça insanlar bir süre sonra satış yapmaya başlayacak. Bu da piyasanın aşırı ısınmasına neden oluyor. Süper döngü teorisi her ne kadar güzel bir fikir olsa da, piyasadaki açgözlülük ve korku havası, bunun imkanının olmamasına yol açıyor.”

İlgili Haber:  Analistten Yüzleri Güldüren Bitcoin Fiyatı Değerlendirmesi: "Büyük Patlama Yolda!"

Peki analistin modeli, BTC’nin düşük performansına rağmen halen geçerliliğini koruyor mu? Evet ve hayır. PlanB, bu yılın başlarında yaptığı açıklamasında, BTC fiyatının yılın sonuna kadar altı haneli bölgeye geçememesi durumunda oluşturduğu modelin geçerliliğini yitireceğini söylemişti. Buna rağmen analist, katıldığı podcast’inde fikrini değiştirdi.

Analiste göre Bitcoin fiyatı, yarılanma etkinliğinden bu yana ortalama olarak 100.000 doların üstünde seyrederse analist, oluşturduğu modelin geçerli olacağını savunuyor. Analiste göre BTC, yakın bir zamanda ani yükselişler göstermesi durumunda düşük performansını halen telafi edebilir. Ancak analist için zaman daralıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar