1 Ekim 2022, Cumartesi
22.7 C
İstanbul

Ünlü CEO, Bitcoin’in Gidişatını Değerlendirdi ve Şu An Çok Ucuz Olduğunu Düşündüğü 4 Altcoini Paylaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Son birkaç yılda, giderek daha fazla kurumsal yatırımcı, özellikle bitcoin’in altın benzeri özelliklerine ilgi duyarak kripto para piyasasına girdi.

Binance indirim kodu

Bu hafta, Meta’nın hisseleri düşerken, metaverse tokenlerin fiyatları da düştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Facebook’un ana şirketi Meta’anın hisseleri Perşembe günü %26 düşerken, SAND tokeni gibi metaverse ile ilgili daha spekülatif kriptolar yaklaşık %4 düştü.

Ama bu düşüşler o kadar da kötü değil. Kripto yatırımcıları çok büyük düzeltmelere ve fiyat çöküşlerine alışkın.

Geçtiğimiz ay Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon son 18 ayın en yüksek seviyelerine çıkmıştı. NASDAQ %12 düşerken, bitcoin %17 düştü.

Yılın başından bu yana, yatırımcılar daha şahin bir Fed ile karşılaştı ve riskli varlıklardan kaçmaya başladı.

Fed’in Mart ayında 2018’in sonundan bu yana ilk kez faiz oranlarını artırması bekleniyor. Piyasa, bu yıl bitcoin gibi risk varlıklarını etkileyecek dört ayrı faiz artırımını şu an fiyatlıyor gözüküyor.

Kripto piyasasının çakıldığı Mart 2020’de yine aynı şekilde S&P 500 %15 düşerken, bitcoin %25 düşmüştü.

1.7 milyar dolarlık hedge fonu Morgan Creek Capital’in baş yatırımcısı ve CEO’su Mark Yusko Business Insider’a verdiği röportajda bu korelasyonu değerlendirdi.

Bitcoin ve majör endeksler arasındaki korelasyon

Yusko, “Kısa vadede korelasyonu hesaplayamazsınız. Bu yüzden ekonomik anlamda stresli zamanlarda tüm piyasalar korelasyon gösterir” diyor.

Yusko, Geçen yılın Eylül ayında piyasayı “aşırı değerlenmiş” olarak nitelendirmişti. 2022 Mart ayında yine bir düşüş daha olmasını bekliyor.

Yusko’ya göre, Fed’in parasal teşvik politikası, varlıkların değerini artırarak ve ülkenin yüksek borç seviyeleri nedeniyle doları devalüe ederek geçen seneki bu aşırı değerlenmeyi ateşledi.

Bitcoin’in geçen sene bu kadar yükselişe geçmesinin nedenlerinden biri de bu.

Yusko, geçen Mart’ta “Bitcoin’in yükselişi, bitcoin’in iyileşmesiyle ilgili değil, doların kötüye gitmesiyle ilgiliydi” diyor.

Yusko aslında kurumsal alanda bitcoin’in en eski savunucularından biridir. 2017’de yaptığı bir tahminde bitcoin’in 2025 yılına kadar 250.000 dolara ulaşabileceğini söylemişti.

İlgili Haber:  Solana ve Reddit Kurucuları, 100 Milyon Dolarlık Web 3.0 Yatırım Girişimi İçin Bir Araya Geldi

Piyasa döngülerini öngörebilmek önemli

Ancak Yusko, her zaman bu şekilde olumlu bakmıyor piyasaya. Geçen sene Mart ayında 2022’nin kripto kışı ve ayı piyasası şeklinde geçeceğini iddia etmişti.

Şu an bu tahmini tutmuş gibi. Kripto piyasası 2022’ye pek iyi başlamadı.

Şu an kripto piyasası “ayı” döngüsüne girmiş durumda ve bu 12 ay boyunca devam edecek.

Tabii herkes Yusko ile aynı düşünmüyor. 2022’nin kripto için daha iyi geçeceğini düşünenler de var.

Bloomberg stratejistlerinden Mike McGlone, Fed’in para politikasını sıkılaştırmasının Bitcoin ve Ethereum için daha iyi performansa yol açabileceğini düşünüyor.

Kasım 2020’de bitcoin’e yatırım yapan ve beş ay sonra pozisyonu 1.1 milyar dolar kârla kapatan Ruffer yatırım direktörü Duncan MacInnes, bu konuda şimdilik net değil.

MacInnes, altın benzeri özellikleri nedeniyle bitcoin’e yatırım yapmıştı, ancak geçen Nisan’da “NASDAQ kaldıraçlı bir ETF gibi davrandığı” için Bitcoin’lerini satmıştı.

Kripto kışı

Geçtiğimiz ay Huobi’nin 2022’nin kripto kışı şeklinde geçeceğine dair raporunu haber yapmıştık.

Yusko da bu şekilde düşünüyor.

Yusko, “Kış, zayıfların öldüğü ve bahar geldiğinde güçlülerin tekrar ayağa kalktığı zamandır” diyor.

Yusko, bitcoin’in yanı sıra solana (SOL), Avalanche (AVAX), Cosmos (ATOM) ve Polkadot’un (DOT) 2022 kripto krizinden sağlam çıkacak güçlü blok zincirler arasında olacağına inanıyor.

Bu protokollerin çoğu şu anda 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyelerine göre aşırı ucuz bir şekilde işlem görüyor.

Geçen yılın en popüler yatırımlarından biri olan solana (SOL), blok zincirindeki bir takım teknik sorunlar nedeniyle serbest düşüş yaşadı. 104.11$ ile bu yıl şimdiye kadar %40 değer kaybetti ve Kasım ayındaki rekor seviyesinden %60 düştü.

Yusko, “Muhtemelen fiyatında bir miktar potansiyel oynaklık olacak” dedi. “Ama uzun vadede, Solana harika bir protokol.

Yusko, 2022 ayı piyasasının bu protokollerin ekiplerine teknik sorunları çözmeleri için zaman sağlayacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar