10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Ünlü CEO, Muhtemel Bir Bitcoin ETF’sinin Kripto Paraların Fiyatını Olumsuz Etkileyeceğini Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, muhtemel bir Bitcoin ETF’sinin, önde gelen kripto paraların fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, bir Bitcoin ETF’nin, önde gelen kripto paraların fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratabileceğini düşünüyor.
  • Morehead, geçmişte de pek çok “büyük beklenti” yaratan gelişme olduğunu ve fakat bu gelişmelerin ardından Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasasının uzun süreli düşüş trendlerine girdiğini hatırlatıyor.

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, kripto para piyasasının yeni bir boğa koşusuna girdiğinden emin görünüyor. Bununla birlikte CEO, bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasının bu fiyat artışına sekte vurabileceğinden endişe ediyor.

Binance indirim kodu

Bitcoin Fiyatındaki Artış

Lider kripto para Bitcoin, Ekim ayının başından bu yana yükselişte ve geçen hafta genelinde de %17.3 oranında değer kazandı. GoinGecko’ya göre, kripto para Pazartesi günü erken saatlerde 57.007 Dolarlık yeni bir zirveye ulaştı ve şu dakikalarda da 56.500 Dolar fiyatında seyrediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu fiyat seviyesi, Bitcoin’in bu yılın Nisan ayında kaydettiği 64.804 Dolarlık tüm zamanların en yüksek fiyatından sadece %12.6 oranında daha düşük.

Yine de Morehead’e göre, yükseliş trendini tersine çevirebilecek olası bir olay var. Morehead, biraz da şaşırtıcı bir şekilde, olası bir Bitcoin ETF lansmanına işaret ediyor.

Bitcoin ETF Nedir?

Bir ETF, temel olarak bir dayanak varlığın fiyatını izleyen halka açık bir yatırım aracıdır. Bir Bitcoin ETF ise Bitcoin’in gerçek değerini takip edecek ve kullanıcılara, gerçek varlığı satın alıp depolamalarına gerek kalmadan dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapma imkanı sunacak.

Bitcoin ETF’leri halihazırda Kanada, Brezilya ve Dubai gibi bölgelerde onaylandı ve ticarete açıldı. Ancak dünyanın lider ekonomisi ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin’in yüksek fiyat oynaklığını ve piyasa manipülasyonu riskini gerekçe göstererek şimdiye kadar yapılan tüm ETF başvurularını reddetti.

İlgili Haber:  Shiba Inu (SHIB) ve Terra (LUNA) Fiyatında %10’un Üzerinde Artış Yaşandı: Piyasada Son Durum!

ABD’de bir Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesinin, varlığın fiyatını daha da artıracağına inanılsa da; görünüşe göre Pantera CEO’su tam tersini düşünüyor.

Morehead konu ile ilgili, “Wall Street’te ‘Söylentiyi al, haberi sat.’ diye bir söz var. Bu, kesinlikle bizim alanımızda da işe yarıyor.” ifadelerini kullandı.

Morehead, geçmişte de pek çok “büyük beklenti” yaratan gelişme olduğunu ve fakat bu gelişmelerin ardından Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasasının uzun süreli düşüş trendlerine girdiğini hatırlattı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar