3 Ekim 2022, Pazartesi
15.6 C
İstanbul

Ünlü Finans Profesörü, Kripto Regülasyonunun Fiyatları Nasıl Etkileyeceğini Değerlendirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

University of Edinburgh’da finans hukuku profesörü Emilios Avgouleas, kripto paralarda daha sıkı denetimler yapılmasının, kripto paraların kullanıldığı suç unsurlarını ortadan kaldırarak dijital tokenleri hukuka daha uygun bir hale getireceğini söyledi.

Binance indirim kodu

“Kısa Vadede Kötü, Uzun Vadede İyi Bir Gelişme”

Ancak profesöre göre kısa vade için, gelebilecek regülasyonlar Bitcoin gibi kripto paraların değerinin bu denetimsel değişikliklerden kötü etkileneceğini söyledi: “Kısa vadede regülasyon kötü bir şey olabilir, çünkü fiyatları aşağı çekecektir. Ancak aynı zamanda regülasyon ile birlikte kripto paralardaki istenmeyen aktiviteler de ortadan kalkacak ve böylece bu dijital paralar ana akım kullanıcıları için daha kabul edilebilir bir seviyeye gelecektir.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Avgouleas ayrıca uzun vadede kripto paraların, devletlerin sahibi olduğu paraların yerini alacağını ve bu işlemin kalıcı bir hale gelceğini düşündüğünü söyledi.

Kripto teknolojileri şirketi IOHK’da kıdemli araştırmacı olarak da çalışan Avgouleas, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini oluşturmasıyla birlikte tüketicilerin gözünde kripto paraların da meşru hale geleceğini söyledi.

Mayıs ve Haziran ayında bir çöküş dalgası yaşamadan öne çok büyük yükselişler kaydeden kripto paralar dünya çapındaki yetkililerin dikkatini çekmeye başlamıştı.

Çin ise Bitcoin madenciliği ve Bitcoin ile yapılan ödemelere sıkı tedbirler getirmiş durumda. ABD’de ise yeni SEC başkanı Gary Gensler birçok kez kripto paralar ile ilgili kurallarda çok sayıda açıklar olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Uluslararası alanda ise, Gary Gensler, elinde Bitcoin ve kripto para bulunduran finansal kurumların, finansal kararsızlıklar yaşamamaları için çok sıkı kurallara tabii olmaları gerektiğini düşündüğünü söylemişti.

“Kripto Paralar Daha Saygın Hale Gelecek”

Avgouleas’a göre, yolda olan regülasyon dalgası ile birlikte kripto paralar daha saygın bir hale gelecek ve suçluların da bu paraları kullanması oldukça zorlaşacak. Avgouleas, insanların, “etik olan ve suçluların kullanmadığı” bir şey ile işlem yaptıklarını bilmek istediklerini söyledi ve regülasyon ile birlikte bu sorunun ortadan kalkacağını iddia etti.

İlgili Haber:  IMF: "Kripto Paralar Finansal Dengesizliğe Neden Oluyor"

Çin’in başlattığı yasaklar ile birlikte Bitcoin fiyatları büyük bir darbe almış ve Nisan ayında kırdığı kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekoru olan yaklaşık 65.000 dolarlık değerinin yarısını kaybetmesine neden olmuştu. Çinli yetkililer bankaları Bitcoin ile ödemeleri kolaylaştırmamaları konusunda uyarmıştı ve bununla birlikte küresel bir Bitcoin adaptasyonunu da sekteye uğratmışlardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar