10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.7 C
İstanbul

Ünlü Influencer 2.5 Milyon Dolarlık Bitcoin Dolandırıcılığı ile Suçlanıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Popüler bir Instagram kişiliği, takipçilerini kendisine Bitcoin göndermek için dolandırmakla suçlanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Instagram influencer’ı Jay Mazini, kendisine 2.5 milyon dolar değerinde Bitcoin kazandıran dolandırıcılık planını yürütmekle suçlanıyor.
  • İddiaya göre Mazini, kurbanları nakit para karşılığında kripto para göndermeye teşvik etti. Ancak nakit paralar, takipçilerine hiçbir zaman ulaşmadı.

Jay Mazini olarak da bilinen Instagram influencer’ı Jegara Igbara, milyonlarca Dolar değerinde Bitcoin ile ilgili takipçilerini dolandırmakla suçlanıyor.

Binance indirim kodu

Konu ile ilgili açıklama yapan FBI görevlileri, Igbara’nın sosyal medya profilini, takipçilerini Bitcoinlerini kendisine satmaya ikna etmek için kullandığını iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak müfettişler, sanığın eylemlerinde hayırsever bir nokta olmadığının altını çiziyor. ABD’nin New York Doğu Bölgesi Avukat Bürosu yaptığı açıklamada, “Gerçekte, Igbara vaat ettiği paraları takipçilerine asla göndermedi ve kurbanlardan en az 2.5 milyon Dolar değerinde Bitcoin çaldı.” dedi.

Sahte Ekran Görüntüleri

Igbara, rastgele insanlara büyük miktarlarda nakit dağıttığı videolar yayınlayarak yaklaşık 1 milyon Instagram takipçisi elde etti. Bu yıl Ocak ayında ise takipçilerinden “piyasa değerinin %3.5 ila %5 üzerinde” fiyattan Bitcoin satın almaya başladı.

Igbara, kripto para borsalarının müşterilerinin satın alabileceği Bitcoin miktarı üzerindeki limitleri nedeniyle daha fazla ödeme yapmaya istekli olduğunu iddia etti. İnsanlar Igbara’ya ulaştığında, onlara sözde banka havalesi onaylarının ekran görüntülerini sağladı.

Kurbanlar daha sonra ona üzerinde anlaşılan miktarlarda Bitcoin gönderdiler; ancak müfettişler, söz verilen nakit paranın müşterilere asla ulaşmadığını söyledi ve ekran görüntülerinin sahte olduğunu belirtti.

20 Yıl Hapis Cezası Alabilir

Mahkeme belgelerine göre, takipçilerden birinin Igbara’ya 750.000 Dolar değerinde BTC gönderdiği iddia edildi. Sanık, Instagram dışında, Twitter da dahil olmak üzere diğer birçok sosyal medya platformunda da faaliyet gösteriyor.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı Başka Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

Instagram hesabı silinen Igbara, şu anda New Jersey’de tutuluyor ve ilerleyen günlerde New York Federal Mahkemesinde yargılanacak. Suçlu bulunduğu takdirde 20 yıla kadar hapis yatması bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar