9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ünlü Kripto Borsası FTX, Hong Kong’dan Bahamalar’a Taşınma Kararı Aldı: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, kararın arkasındaki temel neden olarak “düzenleyici kurumlar ile ilgili problemlere” işaret etti.

blank

Haberin Özeti

  • En popüler ikinci kripto borsası olan FTX, genel merkezini resmi olarak Hong Kong’dan Bahamalar’a taşıdı.
  • FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, kararın arkasındaki temel neden olarak “düzenleyici kurumlar ile ilgili problemlere” işaret etti.

En popüler ikinci kripto ticaret platformu olan FTX, merkezini resmi olarak Hong Kong’dan Bahamalar’a taşıdı. Borsanın, Antigua ve Barbuda’da merkezleri bulunuyor.

blank

FTX Neden Taşındı?

Bu haftanın başlarında FTX Trading Limited, Cebelitarık ve Bahamalar’daki yan kuruluşları için lisans aldığını duyurdu. Bu sayede borsanın yan kuruluşu, Bahamalar Menkul Kıymetler Komisyonu tarafından dijital varlık işletmesi olarak kayıtlı olduğu “FTX Digital Markets” adı altında faaliyet gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bahamalar, kripto para için kapsamlı ve son derece sağlıklı bir yasal çerçeve oluşturan birkaç ülkeden biri.” ifadelerini kullandı.

Bahamalar ve Kripto Para Piyasası

Bahamalar da tıpkı Bermuda gibi diğer Karayip ülkeleriyle birlikte kripto para piyasasının büyük ölçüde benimsedi. Ülke, geçen yıl bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan Sand Dollar’ı piyasaya sürme çalışmalarını başlattı. Öte yandan Bahamalar merkezli Deltec bankası halihazırda FTX, Tether ve bazı diğer kripto para aktörlerine aktif olarak hizmet veriyor.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried Pazartesi günü attığı tweette ise, “Kripto endüstrisinin güvenli, sağlam ve büyümesini sağlamak için kapsamlı, çevik bir düzenleyici çerçeveye sahip olması çok önemlidir. Kapsamlı bir spot + türev düzenleyici rejiminin parçası olan ilk küresel kripto borsalarından biri olmaktan heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hong Kong’un Kripto Paraya Karşı Duruşu

Buna karşılık, yarı özerk bir bölge olan Hong Kong, Çin anakarasının kripto para ile ilgili görüşlerine giderek daha fazla ayak uyduruyor. Çin hükümeti, dijital Yuan üzerinde çalışmaya devam etmesine rağmen kripto para ticaretinin “yasalara aykırı” olduğunu yineledi.

İlgili Haber:  Ethereum Bahis Pazarı Polymarket, DeFi Liderlerinden 4 Milyon Dolar Topladı

Ayrıca, büyük bir iş merkezi olan Hong Kong, turistlerin bölgeye geldiklerinde üç hafta boyunca karantinada kalmalarını talep ediyor. Bu durum da erişimini genişletirken ve yeni ortaklıklar kurarken FTX’in hızlı hareket etme yeteneğini azaltıyor.

FTX’e yatırım yapan Lightspeed Ventures ortağı Amy Wu, borsanın taşınma kararını olumlu gördüğünü söyledi ve “Bahamalar kripto dostu ve diyaloğa açık bir ülke. Ayrıca yönetim ekibinin karantinalar olmadan daha çevik davranmasına da olanak sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend