8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ünlü Madencilik Şirketi Marathon, Rekor Sayıda Bitcoin Madenciliği Cihazı Sipariş Etti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para madenciliği devi Marathon, 2021 yılını sürpriz bir gelişmeyle kapatıyor. Şirket, yaklaşık olarak 900 milyon dolarlık Bitcoin madenciliği ekipmanı sipariş etti.

Binance indirim kodu

Marathon, Bünyesine 78.000 Adet Antminer S-19 XP Katacak

Anlaşma sonucunda yaklaşık olarak 900 milyon dolar civarında ödeme yapılması planlanıyor. ABD’li madencilik devi Marathon Digital Holdings (MARA), donanım üreticisi Bitmain şirketinden rekor düzeyde ASIC madencilik ekipmanı siparişi verdi. SEC’e bildirilen resmi duyuruya göre şirket, 78.000 adetin üzerinde Antminer S-19 XP donanımını teslim almak üzere imza attı. Madencilik ekipmanları 6 parti halinde 13.000’er parçadan oluşarak teslim edilecek ve her bir parti yaklaşık olarak 151 milyon dolar maliyete sahip olacak. İlk parçanın önümüzdeki yılın Ağustos ayında, son parçanın ise önümüzdeki yılın Aralık ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Binance indirim kodu

Bu anlaşma ile birlikte Marathon, sahip olduğu hash oranını 23.3 EH/s değerine kadar yükseltmeyi planlıyor. Teslimatların tamamlanmasının ardından şirketin elindeki madencilik ekipmanı sayısının 199.000 adete çıkması bekleniyor. 23.3 EH/s kadar yüksek bir hash oranıyla birlikte Marathon, ABD’nin, belki de dünyanın en büyük madencilik şirketi haline gelecek. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Bitcoin ağının tamamında şu anda saniye başına 167 Exahash’lik bir işlem kapasitesi bulunuyor. Bu yazının yazıldığı anlardaki güncel durumuyla birlikte toplam has oranının %13’ünün Marathon’un eline bulunduğunu söyleyebiliriz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu sipariş ayrıca, hash oranı olarak Bitmain şirketinin de aldığı en büyük anlaşma olma unvanını taşıyor. Marathon CEO’su Fred Thiel düşüncelerini şöyle aktardı: “Güçlü bilançomuz ve uyguladığımız mülksüzleştirme modeli ile birlikte sermayemizi altyapıya değil, madencilik ekipmanlarına yatırma imkanına kavuştuk ve BITMAIN şirketinin şimdiye kadar hash oranı bazında alığı en büyük S19 XP siparişini vermek gibi eşi benzeri bulunmayan bir konuma yükselmeyi başardık.

İlgili Haber:  Bitcoin: Uluslararası İlişkilerde Yeni Bir Aktör!

Marathon Digital Holdings şirketi, söz konusu anlaşma için toplamda tam olarak 879 milyon dolar ödeyecek. Bununla birlikte şirket, yeni elde ettiği cihazları büyük oranda yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği elektrik enerjisini kullanarak çalıştıracağını da belirtti.

Buna rağmen şirketin borsadaki hissedarları bu gelişmeyi sakin karşıladı. ABD’deki piyasa açılışında şirket, güne yalnızca %0.2 artış ile başladı.

Söz konusu yatırım için gerekli sermaye kaynağı ise muhtemelen şirketin aldığı son 500 milyon dolarlık krediden karşılandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar