Ünlü Modellemesiyle Bilinen Analist Yorumladı: Bitcoin 2024’e Kadar 288.000 Doları Bulabilir

Son güncelleme: 4 ay önce

Şimdiye dek pek yanılmayan stok akış modeli, bitcoin için yükselişe işaret ediyor.

Tanınmış en iyi BTC fiyat modellerinden birinin yaratıcısı, Bitcoin’in (BTC) bir sonraki önemli fiyat artışına başlama zamanının geldiğini öne sürdü.

Nicel analist yapan PlanB, 14 Eylül tarihinde attığı bir tweet’te, BTC/USD paritesinin tarihsel kazanımları tekrarlayacağına dair artan işaretlere dikkat çekti.

Plan B’ye göre artış zamanı

Bitcoin stok akış (S2F) modeline yapılan atfa göre, PlanB, fiyat artışının başlaması için doğru zamanda olunduğuna işaret etti.

“Grafikte halving’te (beyaz çizgi) yükselişi ve ona karşılık gelen S2F çoklu/model hatasında (beyaz noktalar) yaşanan düşüşü görebilirsiniz. Şimdi yükselme zamanı.”

Bitcoin stock-to-flow model as of Sep. 14. Source: PlanB/ Twitter

Orijinal S2F şeması, daha yakın zamanda ortaya çıkan stok akış modelinden farklı özellikler taşıyor. S2FX, makro faktörleri içeren ve bir varlık olarak bitcoin’in dönüşümüne “aşamalar” getiren bir modeldir.

S2F’in tahminine göre, 2024’ten önce ortalama 288.000 dolarlık bir BTC fiyatı öngörülüyor.

Mayısta gerçekleşen halving’ten bu yana, bitcoin, 2016’daki halving’ten sonra olana benzer bir şekilde olmasa da, beklentileri karşılayan modele “kırmızı noktalar” koydu.

İlginç bir şekilde, piyasa analisti Michael van de Poppe de aynı modelin teknik analiz perspektifinden ortaya çıktığını düşündüğünü belirtti.

Michael van de Poppe, 14 Eylül’de “Dönemleri ve piyasa döngülerini karşılaştırmak isterseniz, pazarın mevcut durumu 2016 ile karşılaştırılabilir.” diye tweet attı.

BTC/USD paritesini 100.000 dolara doğru itmek için fon kaynağının nereden geleceği sorulduğunda PlanB, S2F hakkında yazılan bir blog yazısına atıfta bulundu ve yazıdaki hipotezin geçerliliğini koruduğunu doğruladı.

“Gümüş, altın, negatif faiz oranlarına sahip ülkeler [..], yağmacı hükümetleri olan ülkeler [..], niceliksel genişlemeye (Quantitative Easing) karşı koruma sağlayan milyarderler ve milyonerler ve kurumsal yatırımcılar olacaktır.” cevabını verdi.

  Bitcoin, Başlangıçtan Bu Yana Sadece 3 Ay Boyunca 11.500 Dolardan Yüksek İşlem Gördü

Analistler yükselişi güvenli liman olarak görüyor

Güvenli limanlar konusundaki iyimserlik bu hafta bitcoin’in ötesinde devam ediyor. Altının çarşamba günü ABD Merkez Bankası’ndan gelen politika güncellemesine olumlu tepki vereceğine dair umutlar yüksek.

Bloomberg Intelligence’ın baş stratejisti Mike McGlone, yaptığı açıklamada altının gücünü vurguladı.

“Kontrol altında tutulan para ve uzun vadeli hedge fonlarındaki düşüşe rağmen yükselen altın fiyatları, altında güçlenen temelin bir işaretidir.” dedi.

“Daha az spekülasyona karşı daha fazla organik talep gücü görüyoruz. Bu da sağlıklı bir boğa piyasası olacağının işareti.” diye ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın