Ünlü Müzayede Evleri Önümüzdeki Hafta Kripto Sanat Eserlerini Test Edecek

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Kripto sanat eserlerine olan ilgi, önümüzdeki hafta dünyanın önde gelen müzayede evlerinin ilk dijital token satışlarını yapmalarıyla birlikte test edilecek.

Dijital sanat eserlerinin satışları NFT’lere (non-fungible token) olan talebin de artmasıyla adeta uçuşa geçti. NFT’ler, tamamen eşsiz ve geçmişi izlenebilir görseller, sanat, video klipler ya da müziklerden oluşan dijital dosyaları tanımlıyor.

ABD’li dijital sanatçı Beeple’ın bir eseri, geçtiğimiz ay Christie’s müzayede evi tarafından 69 milyon dolardan fazla bir değere satılmıştı. Bu satış ile beraber eserin sahibi, asıl adı Mike Winkelmann olan sanatçı Jeff Koons ve David Hockney’nin ardından yaşayan en değerli üçüncü sanatçı haline gelmişti.

Gelecek Hafta Ünlü Müzayede Evleri İlk Kez NFT Satışlarını Test Edecek

Gelecek hafta gerçekleşecek online açık arttırmalar da potansiyel alıcıların dijital eserlere olan iştahlarını ölçmek için iyi bir test olacak ve yakından takip edilecekler. NFT satış platformu Nifty Gateway ile işbirliğine giden Sotheby’s, en çok tanınan ve en büyük satış rakamlarına sahip olan dijital sanatçılardan, gerçek adı bilinmeyen Pak’ın eserlerini satışa sunacak. Philips ise Mad Dog Jones adıyla tanınan Michah Dowbak’ın “NFT Experience” eserini satışa çıkaracağını duyurdu.

NFT’ler son zamanlarda dijital sanat alanında bir eserin kime ait olduğunu belirleme konusunda tercih edilen metot haline geldi. Kripto paraları destekleyen bir tür defterler olan Blockchain üzerinde tutulan bu tokenlar bir eserin aidiyeti konusunda kalıcı bir kayıt oluşturuyor. Ayrıca NFT’lere, her satışlarında eserin sahibine satış bedelinin belirli bir yüzdesini pay olarak gönderme gibi bazı fonksiyonlar da atanabiliyor.

NFT’lere olan ilginin çoğu, kısa bir süre öncesine kadar dijital sanatçılar, illüstratörler ve teknoloji meraklıları ve kripto para topluluğunu kapsayan küçük bir grup tarafından gösteriliyordu. Ancak 2020 sonlarından beri belli başlı kripto paralardaki fiyat artışları sayesinde dijital sanatların da fiyatları yükselişe geçti ve sanat dünyasında oldukça fazla bir ilgiye neden oldu.

NFT piyasalarını eleştiren kişiler ise bu eleştirilerinin nedeni olarak, NFT dünyasındaki dolandırıcılık potansiyeli, işlemlerin gerçekleşmesindeki teknik zorluklar ve değişik kategorilerdeki sanat eserlerinin fiyatlarındaki ve hacimlerindeki ani değişikler olarak gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend