9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Ünlü NFT Projesi, Ethereum Ağından Polygon Ağına Geçiyor: İşte Nedeni!

Önemli Gelişmeler

Ünlü NFT projesi Unstoppable Domains, Ethereum ağından Polygon ağına geçiş yaptı. Projenin temel amacı ise NFT alan adları basarken işlem maliyetlerini sıfırlamak.

blank

Haberin Özeti

  • Ethereum en popüler blok zinciri olabilir; ancak ağ aynı zamanda yüksek işlem maliyetleri sorunu ile mücadele ediyor.
  • Polygon ise işlem hızlarını artırmanın ve maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak Ethereum’un üzerine inşa edilmiştir.
  • Unstoppable Domains adlı NFT projesi ise tam da bu sebeple Ethereum’dan Polygon’a geçiyor.

Blockchain alan adı şirketi Unstoppable Domains, bugünden itibaren müşterilerinden NFT alan adı basmak için “gaz ücreti” almayacağını duyurdu. NFT projesi, Ethereum’a nazaran işlemleri çok daha hızlandırabilen ve ücretleri azaltabilen Katman-2 ölçeklendirme çözümü Polygon’a geçişinin ilk aşamasını tamamladı.

blank

Ethereum ve Polygon Arasındaki Farklar

Unstoppable Domains, başlangıçta Ethereum’a geçmeden önce de Zilliqa blok zincirini kullanmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum’daki “Gaz ücreti” terimi, ağ üzerinde herhangi bir işlem yapmanın değişken maliyetini ifade eder ve bu, bazı zamanlarda oldukça yüksek olabilir. Örneğin, Ethereum aracılığıyla Unstoppable Domains’de tek bir alan adı basmak için gaz ücretleri bir ara 100 Dolara kadar yükselmişti. Yalnızca bu örnek bile projenin neden Polygon’a geçiş yaptığını çok rahat bir şekilde açıklayabilir.

Unstoppable Domains Nedir?

Unstoppable Domains projesi, 2018’den bu yana kendi hizmeti aracılığıyla 1.5 milyondan fazla NFT alan adının kurulduğunu iddia ediyor. Şirket, kullanıcıların .crypto, .nft, .bitcoin, .dao ve .blockchain ile biten alan adlarını satın almalarına olanak sağlıyor.

Unstoppable Domains bundan böyle Polygon üzerinde çalışacağından; şirket, alan yönetimi desteğinin yanı sıra daha eski Zilliqa ve Ethereum tarafından basılmış alan adlarına sahip olan kullanıcılar için de aktarım çözümleri sunmayı planlıyor. Bu ayın sonunda kullanıcılar, kripto para adresleriyle Polygon’da alan adları oluşturabilecek; ayrıca NFT galerileri ve sosyal medya bağlantıları gibi diğer özellikleri de ekleyebilecek. Kullanıcılar alanlarını Ethereum’dan Polygon’a taşımak isterse de bunu ancak 2022’nin başlarında yapabilecekler ve ETH gaz ücreti de bu transferde geçerli olmaya devam edecek.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasa Değeri Sadece 3 Ayda İki Katına Yükseldi ve 2 Trilyon Dolara Ulaştı

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend