8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ünlü NFT Projesi, Ethereum Ağından Polygon Ağına Geçiyor: İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ünlü NFT projesi Unstoppable Domains, Ethereum ağından Polygon ağına geçiş yaptı. Projenin temel amacı ise NFT alan adları basarken işlem maliyetlerini sıfırlamak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum en popüler blok zinciri olabilir; ancak ağ aynı zamanda yüksek işlem maliyetleri sorunu ile mücadele ediyor.
  • Polygon ise işlem hızlarını artırmanın ve maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak Ethereum’un üzerine inşa edilmiştir.
  • Unstoppable Domains adlı NFT projesi ise tam da bu sebeple Ethereum’dan Polygon’a geçiyor.

Blockchain alan adı şirketi Unstoppable Domains, bugünden itibaren müşterilerinden NFT alan adı basmak için “gaz ücreti” almayacağını duyurdu. NFT projesi, Ethereum’a nazaran işlemleri çok daha hızlandırabilen ve ücretleri azaltabilen Katman-2 ölçeklendirme çözümü Polygon’a geçişinin ilk aşamasını tamamladı.

Binance indirim kodu

Ethereum ve Polygon Arasındaki Farklar

Unstoppable Domains, başlangıçta Ethereum’a geçmeden önce de Zilliqa blok zincirini kullanmıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum’daki “Gaz ücreti” terimi, ağ üzerinde herhangi bir işlem yapmanın değişken maliyetini ifade eder ve bu, bazı zamanlarda oldukça yüksek olabilir. Örneğin, Ethereum aracılığıyla Unstoppable Domains’de tek bir alan adı basmak için gaz ücretleri bir ara 100 Dolara kadar yükselmişti. Yalnızca bu örnek bile projenin neden Polygon’a geçiş yaptığını çok rahat bir şekilde açıklayabilir.

Unstoppable Domains Nedir?

Unstoppable Domains projesi, 2018’den bu yana kendi hizmeti aracılığıyla 1.5 milyondan fazla NFT alan adının kurulduğunu iddia ediyor. Şirket, kullanıcıların .crypto, .nft, .bitcoin, .dao ve .blockchain ile biten alan adlarını satın almalarına olanak sağlıyor.

Unstoppable Domains bundan böyle Polygon üzerinde çalışacağından; şirket, alan yönetimi desteğinin yanı sıra daha eski Zilliqa ve Ethereum tarafından basılmış alan adlarına sahip olan kullanıcılar için de aktarım çözümleri sunmayı planlıyor. Bu ayın sonunda kullanıcılar, kripto para adresleriyle Polygon’da alan adları oluşturabilecek; ayrıca NFT galerileri ve sosyal medya bağlantıları gibi diğer özellikleri de ekleyebilecek. Kullanıcılar alanlarını Ethereum’dan Polygon’a taşımak isterse de bunu ancak 2022’nin başlarında yapabilecekler ve ETH gaz ücreti de bu transferde geçerli olmaya devam edecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar