28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Ünlü Sunucu, Programında Gizlilik Odaklı Kripto Para Monero’yu Hedef Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

“Last Week Tonight” sunucusu John Oliver, fidye yazılımıyla ilgili programındaki 22 dakikalık bir bölüm sırasında Monero ile dalga geçti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Last Week Tonight sunucusu John Oliver, gizlilik odaklı coin Monero’yu hedef aldı.
  • Oliver, fidye yazılımı hakkındaki bir bölüm sırasında kripto parayı eleştirdi.

Last Week Tonight adlı ABD “hiciv şovunun” sunucusu John Oliver, fidye yazılımıyla ilgili 22 dakikalık bir bölüm sırasında gizlilik odaklı kripto para Monero’yu hedef aldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Monero Tanıtım Videosuna Tepki Gösterildi

Oliver, kullanıcılara “kendi bankaları olabileceğini ve hükümet baskılarından veya dolandırıcılardan kaçabileceklerini” vaat eden bir Monero tanıtım videosuna tepki olarak; “Orada ne sattıklarının oldukça net bir alt metni var.” dedi.

Oliver, reklamın “size ürününüzle ne yapacağınızı söylemediğini”; ancak “sizi çok özel bir kullanıcıymış gibi hissettirdiğini” iddia etti. Oliver, reklamı “plastik küvetler için neşeli bir reklam görmek gibi” şeklinde nitelendirdi.

Oliver’ın Monero ile ilgili yorumları, Biden yönetimi altındaki ABD’nin öncelikli ulusal güvenlik tehditlerinden biri olan fidye yazılımı hakkında daha geniş bir medya farkındalığının bir parçası olarak nitelendirildi.

Monero Nedir?

Monero, gizlilik özellikleriyle kendisini farklılaştıran bir tür kripto paradır. Bitcoin gibi çoğu kripto para, blok zincirindeki her işlemi herkese açık olarak kaydeder.

Monero cüzdanları ise anonimdir. Yani herhangi bir tanımlayıcı bilgi içermeyen alfanümerik karakter dizilerin oluşurlar. Yine de Monero cüzdanlarını bireylere bağlamak ve işlem geçmişlerini izlemek mümkündür. Chainalysis gibi bazı firmalar, bu uygulama üzerinde uzmanlaşmıştır.

Zcash ve Dash gibi diğer gizlilik tokenleri de potansiyel olarak tanımlayıcı bilgileri gizlemek için bir dizi şifreleme tekniği kullanırlar. Gizlilik odaklı kripto paraların destekçileri, dijital paranın da fiziksel nakitle aynı düzeyde gizliliğe ve kullanıcıların işlem geçmişleri hakkında hükümetler ve diğer üçüncü taraflarla paylaşacakları bilgileri seçme hakkına sahip olması gerektiğini savunuyor.

İlgili Haber:  Fed, Bitcoin Fiyat Artışına Yardımcı Olan Para Politikasına Devam Ediyor

Ancak bu gizlilik özellikleri, Monero gibi coinlerin kara para aklama, dark web işlemleri ve fidye yazılımı gibi yasa dışı faaliyetler için de popüler bir ödeme yöntemi haline gelmesine neden oluyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar