Ünlü Yatırımcı Bitcoin’in Yasaklanabileceği Konusunda Uyardı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bitcoin bu hafta başında gücünü hafifçe kaybetmiş olmasına rağmen rekor düzey olan 60.000 dolar seviyesine doğru tekrar bir tırmanış hareketine geçti.

Bu ayın ilk yarısında yaklaşık 62.000 dolar sınırına dayanarak şimdiye kadarki en yüksek değerine ulaşan Bitcoin bu yılın başından beri iki katına fırlamıştı. Ancak daha sonra Elon Musk’ın Tesla elektrikli otomobillerin Bitcoin ile alınabileceğini açıklamasına rağmen düşüşe geçmişti.

Şimdi dünyanın en büyük ‘hedge’ fonunun kurucusu ve milyarder efsanevi yatırımcı Ray Dalio, ABD içinde Bitcoin’in yasaklanabileceğine dair yüksek bir olasılık gördüğünü söyledi. Daha önce de 1930’lu yıllarda ABD’de altın alım satımı ve bulundurulması ile ilgili benzer bir yasak yaşanmıştı.

Dalio açıklamalarının devamında şöyle dedi: “Her ülke kendi varlıklarının arz ve taleplerini kontrol etmeye değer verir. Diğer paraların kendi ülkelerinde gezmesini ve rekabet yaratmasını istemezler çünkü bu durumda işler kontrolden çıkmaya başlayabilir. Bu yüzden belirli şartlar oluştuğunda zamanında altın için yaşandığı gibi Bitcoin’in de yasadışı ilan edilebilmesinin yüksek ihtimale sahip olduğunu düşünüyorum.”

Daha Önce ABD’de Altın da Yasaklanmıştı

1930’lu yıllarda ABD başkanı Franklin D. Roosevelt altın sahibi olmayı ABD sınırları içinde yasadışı ilan etmişti. Bu yolla Fed’in elindeki altın rezervlerinin arttırılması ve daha fazla doların basımının sağlanabilmesi amaçlanmıştı.

Dalio ayrıca Hindistan’daki Bitcoin yasağı taslaklarına da işaret etti. Bu tür yasakların bir ülkede gerçekleştikten sonra diğer ülkelerdeki yasaklara da zemin hazırlayabileceğini düşündüğünü söyledi.

2017 yılındaki kripto patlaması sırasında Çin’in denediği gibi daha önce yapılmaya çalışılmış kripto para yasakları büyük oranda başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şmdi ise ABD tarafından böyle bir yasağın gelebileceği konusunda artan korkular var.

ABD’li Yetkililer Bitcoin’e Mesafeli Yaklaşıyor

Geçtiğimiz ay ABD hazine sekreteri Janet Yellen yaptığı açıklamada Bitcoin’in para transferleri konusunda oldukça verimsiz olduğunu düşündüğünü söylemiş ve Bitcoin’i yasadışı işlerde kullanılan bir tür finansman olarak düşündüğünü belirtmişti.

Bu yorumlar, Fed başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalarda söylediği, Bitcoin’in bir yatırım ve tasarruf aracı olarak kullanışlı olmadığına ve herhangi bir güvenceye sahip olmadığına dair yorumlarıyla paralel bir çizgi izledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend