Ünlü Yatırımcı Uyardı: “Kripto Para Piyasalarında Görülmemiş Düzeltme Kapıda”

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Michael Burry’nin Twitter üzerinden Perşembe günü yaptığı açıklamada, kripto para, şaka coini yatırımcıları ve bunlara benzer hisse senetleri sahipleri büyük kayıplar yaşayabileceğini iddia etti: “Birkaç aydır gerçekleşen tüm bu heyecan ve spekülasyon dalgası, büyük çöküş öncesinde bireysel yatırımcıların piyasaya çekilmesi için yapılıyor. Kripto para piyasası trilyon dolar seviyelerini kaybedince bu şaka coinleri ve bağlantılı hisseleri de on milyarlarca dolar olan değerlerini kaybedecek. Kayıplar bazı ülkelerin boyutlarına kadar ulaşacak.”

blank

 

blank

“Yatırımcılar FOMO Korkusuyla Kripto Para Fiyatlarını Yükseltti”

Burry ayrıca insanların kripto paralar konusunda “fırsat kaçırma korkuları (FOMO) yüzünden” fiyatların arttığını iddia etti.

Scion Asset Management patronluğunu yapan Burry, favori coinlerini satın almak için düşünmeden sürekli borç alan kripto para fanlarını da uyardı: “Birçok şeyde olduğu gibi kripto para konusunda da ana sorun aslında kaldıraç. Kripto para dünyasında ne kadar kaldıraç olduğunu bilmiyorsanız aslında kripto paralar ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir.

Burry, Nisan ayında Twitter hesabını sildikten sonra bu hafta tekrardan Tweet atmaya başladı. Daha önce de Twitter hesabından, short pozisyonunu aldığı Tesla hisseleri konusunda uyarılarda bulunmuştu. Burry ayrıca GameStop hisseleri, Bitcoin, Robinhood, enflasyon ve genel hisse senedi borsaları hakkında da Tweet’ler atıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Burry ABD’nin Mortgage Krizini Doğru Tahmin Etmişti

Kripto para piyasalarıyla ilgili tahminleriyle de tanınan Michael Burry küresel bir finans krizine dönüşen ABD Mortgage çöküşünü doğru tahmin ederek kendisine sadık bir takipçi kitlesi oluşturmuştu. Bu balonun patlayacağına dair milyar dolarlık bir bahis yapan Burry’nin hayatı aynı zamanda filmi de çekilen “The Big Short” kitabına konu olmuştu.

Burry ayrıca Ocak ayında gerçekleşen GameStop hisselerinin fiyatlarının uçmasına neden olan olayın da başlatıcıları arasında yer alıyor. 2019 yılında GameStop hissesi satın alan Burry şirketin yönetim kuruluna çok sayıda mesaj yazarak bireysel yatırımcıları bu hisse senedini satın almaları konusunda cesaretlendirmişti.

Bitcoin fiyatları 15 Haziran’da bir süredir görmediği seviyelerden biri olan 41.000 dolar seviyesini görmüştü. Aynı zaman diliminde kripto para piyasaları da yükseliş göstermişti. Bunun ardından Fed’in işsizlik ve enflasyon verileriyle ilgili kararını açıklamasıyla Bitcoin fiyatları da düşüş gösterdi. Bu yazının yazıldığı anlarda ise Bitcoin fiyatları 35.574 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend