8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ünlü Yatırımcıdan Bitcoin ve Coinbase Uyarısı Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı ATH yaptığı geçen sene Kasım ayında neredeyse 70.000 dolara dokummuş ve sonrasında kademeli şekilde düşüşe geçmişti. Bitcoin 40.000 dolar civarında konsolide olmuş durumda ve bu fiyat civarında seyrediyor.

Binance indirim kodu

Şubat’ta 35.000 dolarları gören fiyat, Mart ayında biraz toparladı. Bu haber girildiği esnada BTC fiyatı 41.813 dolardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin hem dünya geneli artan regülasyon endişeleri hem de pandemi sonrası sıkılaşan para politikaları nedeniyle beklenen rallisine bir türlü başlayamıyor gözüküyor. Pek çok analist 2022’nin ayı piyasası şeklinde geçeceğini düşünüyor.

Bu şekilde düşünenlerden biri de ünlü fon yöneticisi ve yatırımcı Jim Chanos.

Chanos, geçtiğimiz günlerde CNBC’ye verdiği röportajda, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase ile ilgili ilginç yorumlarda bulundu. Coinbase’i “hisse balonu” olarak adlandıran Chanos, Coinbase hisselerini short’ladığını belirtti. Chanos, Coinbase hisse fiyatının düşeceğini düşünüyor.

Coinbase hisse fiyatı Bitcoin’in ATH yaptığı Kasım ayında 342 dolara kadar çıkmıştı. Coinbase hisseleri o günden beri %45 düşüşle 185 dolara kadar geriledi. Yani şirket son 4 ay içinde nerdeyse yarı yarıya değer kaybetti.

Coinbase hisseleri son 4 ay içinde nerdeyse yarı yarıya değer kaybetti.
Coinbase hisseleri son 4 ay içinde nerdeyse yarı yarıya değer kaybetti.

Chanos, Coinbase’in ana gelirinin işlem ücretleri olduğunu ve Bitcoin fiyatının düşüşüyle birlikte ayı piyasasına girildiğinde işlem hacminin düştüğünü ve dolayısıyla şirketin işlem ücretlerinden elde ettiği gelirin de düştüğünü belirtti. Buna bir de kripto para borsaları arasındaki artan rekabeti eklediğimizde Coinbase’in bu sene kârlı bir yıl geçireceğini düşünmüyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Coinbase hisseleri Bitcoin fiyatının çakılmasıyla birlikte hareket etmiş ve yarı yarıya değer kaybetmişti. Bu durumda şirketin hisse fiyatlarının Bitcoin’e olan korelasyonundan söz edilebilir. Yani BTC fiyatı ne yöne giderse hisse fiyatları da o yönde hareket edecek şeklinde bir algı var.

İlgili Haber:  Coinbase, Bitcoin ve Ethereum Yatırımları İçin Apple Pay ile Ödeme Almaya Başlıyor

Şirketin sadece Bitcoin fiyatına ve işlem ücretlerine bağlı kalmayacağına ve gelir kalemlerini NFT benzeri pazarlarla çeşitlendireceğine dair düşünceler vardı ancak bunlar henüz gerçekleşmiş değil.

Analistler Coinbase’in NFT pazarından ek olarak 1.2 milyar dolarlık kâr elde edebileceğini ön görüyor. Şirket CEO’su Brian Armstrong Coinbase’in açacağı NFT pazar yeri için 1 milyondan fazla kullanıcının “waiting list” için kaydolduğunu belirtmişti. Ancak halen daha pazar yeri açılmış değil.

Herkes karamsar değil

Herkes Chanos gibi karamsar değil elbette. Her ne kadar çok analist bu yılın ayı piyasası şeklinde geçeceğini düşünse de, Bitcoin’in ve dolayısıyla kripto para piyasasının kısa zamanda toparlayacağını düşünenlerin sayısı da az değil.

ARK36 yatırım fonu direktörü Mikkel Morch Forbes’e yaptığı açıklamada, Bitcoin’in makro ölçekli belirsizliklere rağmen 40.000 dolardaki psikolojik sınırı çok iyi koruduğunu ve güçlü bir direnç gösterdiğini belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar