Ünlü Youtuber “Pump ve Dump” Düzeniyle Takipçileri Üzerinden Para Kazanmakla Suçlanıyor!

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Yüzde 3.500’lük bir artışın ardından gelen ani satış dalgası mı? Böyle bir durum her daim “Pump ve Dump” şemasına işaret eder. Million Token (MM)’in yaratıcısı Patrick Shyu ise bunu inkar ediyor.

blank

Million Token (MM) Yalnızca 1 Milyon Adet Arz Vaadiyle Piyasaya Sürülmüştü

Eski bir Google çalışanı ve 1.1 milyon aboneye sahip olan YouTuber Patrick Shyu, milyon dolarlık bir “Pump ve Dump” şeması oluşturmakla suçlanıyor. YouTube üzerinde TechLead takma adıyla tanınan Shyu, Million-Token (MM) adını verdiği kripto parayı 1 Temmuz tarihinde en tanınmış borsalardan biri olan UniSwap üzerinden IDO yöntemiyle piyasaya sürdü. Projenin web sitesinde Million Token’in yalnızca 1.000.000 adet arza sahip olan sınırlı bir kripto para olacağından bahsediliyor. Geliştiricilerinin iddiasına göre her bir coin, bir stablecoin olan USDC ile destekleniyor. Shyu, MM fiyatının en az 1 milyon dolar olacak şekilde stablecoinler ile desteklenmesine rağmen, üst sınır olarak herhangi bir değere sahip olmadığını söylüyor.

blank

Shyu’nun iddiasına göre Million Token’in popülaritesinin ve kullanımının artmasıyla beraber başlangıç değeri olan 1 USDC’den giderek yükselecek. Küçük bir hesaplama yapmak gerekirse, 1.000 adet MM’i 1.000 kişi istediğinde token başına fiyat 1 USDC olurken, 1.000 adet MM’i 2.000 kişi istediğinde ise token başına fiyat 2 dolara çıkacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Million Token’in Fiyatı Yüzde 3.500’den Fazla Yükseldi

Ancak tokenin alım satıma açılmasıyla beraber, anlatılanlardan çok daha farklı bir senaryo gerçekleşti. MM, başlangıç fiyatı olan 1 USDC’den yalnızca üç gün içerisinde 36.87 dolara fırladı. Bu fırlayıştan sonra bir nebze durgunlaşan coin tekrardan düşüşe geçti ve bu yazının yazıldığı anlarda 14.68 dolardan işlem görüyor. Durum genel olarak değerlendirildiğinde “Pump ve Dump” iddialarının çok da absürt olmadığı anlaşılacaktır. “DCF GOD” kullanıcı adlı Twitter kullanıcısı ise bununla ilgili çok önemli bulgulara rastladığını iddia ediyor. Kullanıcının iddiasına göre, MM coinlerini UniSwap’a ekleyen adres ile likiditenin büyük bir kısmını çeken adres aynı olarak kayda geçmiş, bu kişinin de Patrick Shyu olma olasılığı yüksek görünüyor.

Böyle bir yöntem aslında Pump ve Dump şemasının temelini oluşturuyor. Fiyatlar düşükken sisteme eklenen likidite, coinin fiyatının yükselmesiyle beraber aniden piyasadan çekiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend