2 Ekim 2022, Pazar
21.3 C
İstanbul

Ünlü Youtuber “Pump ve Dump” Düzeniyle Takipçileri Üzerinden Para Kazanmakla Suçlanıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yüzde 3.500’lük bir artışın ardından gelen ani satış dalgası mı? Böyle bir durum her daim “Pump ve Dump” şemasına işaret eder. Million Token (MM)’in yaratıcısı Patrick Shyu ise bunu inkar ediyor.

Binance indirim kodu

Million Token (MM) Yalnızca 1 Milyon Adet Arz Vaadiyle Piyasaya Sürülmüştü

Eski bir Google çalışanı ve 1.1 milyon aboneye sahip olan YouTuber Patrick Shyu, milyon dolarlık bir “Pump ve Dump” şeması oluşturmakla suçlanıyor. YouTube üzerinde TechLead takma adıyla tanınan Shyu, Million-Token (MM) adını verdiği kripto parayı 1 Temmuz tarihinde en tanınmış borsalardan biri olan UniSwap üzerinden IDO yöntemiyle piyasaya sürdü. Projenin web sitesinde Million Token’in yalnızca 1.000.000 adet arza sahip olan sınırlı bir kripto para olacağından bahsediliyor. Geliştiricilerinin iddiasına göre her bir coin, bir stablecoin olan USDC ile destekleniyor. Shyu, MM fiyatının en az 1 milyon dolar olacak şekilde stablecoinler ile desteklenmesine rağmen, üst sınır olarak herhangi bir değere sahip olmadığını söylüyor.

Binance indirim kodu

Shyu’nun iddiasına göre Million Token’in popülaritesinin ve kullanımının artmasıyla beraber başlangıç değeri olan 1 USDC’den giderek yükselecek. Küçük bir hesaplama yapmak gerekirse, 1.000 adet MM’i 1.000 kişi istediğinde token başına fiyat 1 USDC olurken, 1.000 adet MM’i 2.000 kişi istediğinde ise token başına fiyat 2 dolara çıkacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Million Token’in Fiyatı Yüzde 3.500’den Fazla Yükseldi

Ancak tokenin alım satıma açılmasıyla beraber, anlatılanlardan çok daha farklı bir senaryo gerçekleşti. MM, başlangıç fiyatı olan 1 USDC’den yalnızca üç gün içerisinde 36.87 dolara fırladı. Bu fırlayıştan sonra bir nebze durgunlaşan coin tekrardan düşüşe geçti ve bu yazının yazıldığı anlarda 14.68 dolardan işlem görüyor. Durum genel olarak değerlendirildiğinde “Pump ve Dump” iddialarının çok da absürt olmadığı anlaşılacaktır. “DCF GOD” kullanıcı adlı Twitter kullanıcısı ise bununla ilgili çok önemli bulgulara rastladığını iddia ediyor. Kullanıcının iddiasına göre, MM coinlerini UniSwap’a ekleyen adres ile likiditenin büyük bir kısmını çeken adres aynı olarak kayda geçmiş, bu kişinin de Patrick Shyu olma olasılığı yüksek görünüyor.

Böyle bir yöntem aslında Pump ve Dump şemasının temelini oluşturuyor. Fiyatlar düşükken sisteme eklenen likidite, coinin fiyatının yükselmesiyle beraber aniden piyasadan çekiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar