27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Uruguay ve Kolombiya, Bitcoin Piyasasını Düzenliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uruguay ve Kolombiya’daki senatörler, ülkelerinde daha güvenli bir Bitcoin pazarı yaratmak amacıyla yasa tasarıları sundular.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uruguay ve Kolombiya’daki senatörler, ülkelerinde daha güvenli bir Bitcoin pazarı yaratmak amacıyla yasa tasarıları sundular.
  • Yasa tasarıları, kripto varlıkların kullanımıyla ilgili suçları önlemek amacıyla çeşitli yasal boşlukları doldurmak için hazırlandı.

Uruguay ve Kolombiya, Bitcoin ve kripto para endüstrisini düzenlemek için ciddi adımlar atma kararı aldı.

Binance indirim kodu

Dün Uruguaylı işadamı ve Senatör Juan Sartori, kripto para piyasasını düzenlemek için resmi bir yasa tasarısı taslağı sundu. Önerilen yasa, kripto varlıkların kullanımıyla ilgili suçları önlemek amacıyla çeşitli yasal boşlukları doldurmak için hazırlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Uruguay’ın Bitcoin Düzenlemesinde Neler Var?

Uruguay’da önerilen yasa, esas olarak, Bitcoin madenciliği başta olmak üzere tüm kripto madenciliği işlemlerini farklı bir ekonomik faaliyet sınıfına alarak kripto varlıklarının verilmesini, muhafazasını ve ticaretini düzenlemeyi amaçlıyor. Yasada, kripto varlıklar, “Sahipliklerini garanti altına almak ve işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için kriptografik şifreleme kullanan dijital ürünler” olarak tanımlanıyor.

Buna ek olarak tasarı, kripto para endüstrisine katılmak isteyenler için üç zorunlu lisans öneriyor.

Birincisi, piyasalarda aracılık yapanlara verilen bir lisanstır. Bu durumda, ülkede faaliyet gösteren hem merkezi hem de eşler arası borsaların bu şekilde kayıt altına alınması amaçlanıyor.

İkincisi, bir kripto varlık saklama lisansıdır; yani müşterilerinin varlıklarını koruyan herhangi bir işletme bu kayda sahip olmalıdır. Bu kategori, cüzdan sağlayıcılarını, kripto para borsalarını ve kripto para kullanıcılarına tasarruf hesapları, saklama ve krediler gibi hizmetler sunan bankaları ve finans kuruluşlarını içerir.

Üçüncüsü ise finansal özelliklere sahip kripto varlıkları veya tokenleri üretme lisansıdır. Bu anlamda, ICO’lar, stablecoinler veya tescilli token çıkarmakla ilgilenen şirketler (örneğin JP Morgan’ın ABD’deki JPM Coin’ini gibi), tokenlerini piyasaya sürmeden önce uygun bir lisansa sahip olmalıdır.

İlgili Haber:  Ray Dalio, Bitcoin Yatırımı ile İlgili Yeni Fikirler Arıyor

Tasarıya göre, kripto madenciliği bu tür özel lisansları gerektirmeyecek. Bunun yerine madencilerin, Sanayi Bakanlığı tarafından verilen bir izni alması gerekecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Sicili’ne göre, kripto madenciliği “sanayi faaliyeti” olarak kabul edilecek.

Kolombiya’daki Kripto Para Düzenlemeleri

Kolombiya’da, Senatör Mauricio Toro dün kripto dostu düzenlemeleri yürürlüğe koymayı amaçlayan kendi tasarısındaki yeni güncellemeleri duyurdu.

Kolombiyalı senatöre göre yasa, temelde, karaborsanın kontrol edilmesini, daha güvenli işlemlerin garanti edilmesini ve geleneksel bankacılık sistemine alternatiflerin teşvik edilmesini amaçlıyor.

Yasa tasarısı, bu anlamda, ülkede faaliyet göstermek isteyen ulusal ve yabancı borsalar için Kolombiya yetkililerinden onay almalarını gerektirecek bir dizi yeni yasal düzenlemeyi gündeme getiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar