USD Coin (USDC) Çok İyi Performans Gösteriyor: Tether’ın Tahtını Devralabilir mi?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 4 ay önce

blank

USD Coin’in (USDC) Tron (TRX) ağında işlem görmeye başlamasının üzerinden henüz bir hafta geçmesine rağmen bu ağdaki USDC miktarı 100 milyonu aştı. Yakında stablecoin piyasasında kartlar yeniden dağıtılabilir mi?

blank

Tron Blockchain’i Ethereum’u Stablecoin Konusunda Geride Bıraktı

Tron, Ethereum ağının tahtını devirmeye hazırlanıyor. Özellikle stablecoinler söz konusu olduğunda bu değişimin ayak sesleri gerçekten de duyulmaya başlandı. Tron Blockchain’i üzerinde sirkülasyonda bulunan USD Coin (USDC) miktarı 110 milyon bandına geldi. Bu gelişme USDC’nin Tron ağında henüz Temmuz başında faaliyet göstermesine rağmen gerçekleşti.

Tron ağının bu yüksek hızlı büyüme oranı özellikle rakibi Ethereum Blockchain’i için sorun oluşturabilir. Ethereum Blockchain’i şu ana kadar stablecoinler ve her türlü akıllı sözleşme projesi için her daim ilk tercih olmuştur. USD Coin’in (USDC) Tron ağında faaliyetine başlamasıyla beraber iki ağ arasındaki rekabet daha da kızıştı. Tether (USDT)’a göz gezdirildiğinde aslında bu durumun nedeni de açıkça görülebiliyor. Stablecoin rekabetinde TRX Nisan ayından bu yana bir numaralı Blockchain olma özelliğini Ethereum’dan kapmış durumda. Tron ağında 32 milyar dolarlık USDT bulunurken Ethereum ağında ise ‘yalnızca’ 30 milyar dolarlık USDT bulunuyor. Bu alanda ‘flippening’ olayı halihazırda gerçekleşmiş gibi görünüyor.

blank

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tron ağına yaşanan bu göçün sebepleri arasında TRX ağında işlem ücretlerinin daha düşük olması ve ayrıca daha yüksek hızlar yer alıyor. Ethereum ağındaki ücretler halen ortalama olarak 2.61 dolar seviyelerinde bulunuyor.

USDC Güç Kazanıyor

Tether yetkililerinin piyasadaki ikinci en büyük stablecoini iyice incelemeleri gerekiyor. 62 milyar dolarlık piyasa değeriyle USDT halen piyasadaki lider konumunu tartışmasız sürdürüyor. 25 milyar dolar piyasa değerine sahip olan USDC de Tether ile arasındaki farkı kapatmışa benziyor. USDC’nin bünyesinde bulunduğu Blockchain ağlarını genişletmesi durumunda ‘flippening’ olayının tamamen gerçekleşmesi artık ihtimal dahiline girecektir. Flippening, piyasadaki ikinci en büyük coinin, birinci coinden daha büyük hale gelmesine deniyor. Tezos (XTZ) kısa bir süre önce USDC ile alım satımları hayata geçirebileceğinin sinyallerini vermişti.

Kripto para piyasasında stablecoinlerin önemi gittikçe artıyor. Kripto para yatırımcıları için stablecoinler pozisyonlarını hızlıca açıp kapatabilmek için büyük önem arz ediyor. Bu sayede yatırımcılar kripto paralarını tekrardan itibari para birimine çevirip zaman ve para kaybetmemiş oluyor.

Para ve zaman kavramları ayrıca hangi Blockchain’in bu rekabet ortamından kazanan olarak çıkacağına da karar veren olguları temsil ediyor. Bitcoin’in dışındaki Blockchain’ler için ağın merkeziyetsizliğinden çok maliyet olarak ne kadar verimli olduğu önemseniyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend