12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

USDC’nin “Kara Liste” Fonksiyonunun Kullanıcılara Aylık Maliyeti 3.6 Milyon Dolar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Stabil koin USDC, kripto kullanıcıları ve kurumlar arasında giderek daha popüler hale geliyor, öyle ki, piyasa değerine göre ikinci en büyük stablecoin olan USDC, pazar lideri Tether’in USDT’si ile olan farkını istikrarlı bir çizgide kapatıyor. USDT’nin piyasa değeri 70 milyon dolar civarında gezinirken, USDC 50 milyon dolarlık psikolojik sınırı bu hafta geçti. USDC’nin piyasa değeri noktasında USDT’yi yakalamasına çok az kalmış gözüküyor.

Binance indirim kodu

2018 yılının ortalarında Coinbase ve Circle’ın ortaklığıyla Amerikan şirketi Centre tarafından çıkarılan USDC, hayatına Ethereum blok zincirinde başladı ve o zamandan beri altı farklı blok zincirine genişledi. USDC’nin çalışma modeli, kullanıcıların Circle’ın banka hesabına ABD doları yatırması ve karşılığında USDC tokenleri alması şeklinde. Tether de aynı modeli kullanıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi ekosisteminde kullanımı

Yukarıda bahsettiğimiz model, USDC’nin sabit değerini iyi koruduğu ve Coinbase ve Circle aracılığıyla kolayca dolara çevrilebildiği için DeFi kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen modellerden biri. Ancak bir de işin kara liste (blacklist) kısmı var. Yani bir nedenden dolayı USDC’yi basan Circle adlı şirket sizin cüzdan adresinizi kara listeye eklerse geçmiş olsun..

Stabil koinler için özellikle ABD’deki düzenleyici koşullar göz önüne alındığında bu çeşit bir kara liste fonksiyonu bir zorunluluktur. Kara para aklama ve terör finansmanı gibi çeşitli nedenlerle bazı cüzdanlar düzenleyici kurumlarla işbirliği içinde kara listeye alınır. Ancak bunun bir çeşit sansür olduğunu ve blok zincirin merkeziyetsizlik konseptine aykırı olduğu da düşünülür.

Örneğin bu ayın başlarında Tether 150 milyon dolar içeren üç Ethereum adresini dondurmuş ve kara listeye almıştı.

Teoride, kara liste konsepti yeterince basittir. Bir cüzdan adresini kara listeye eklersiniz ve o cüzdan sizin tokeninizle herhangi bir işlem yapamaz. Bu fonksiyonu manuel müdahale olmadan gerçekleştiren şey ise akıllı sözleşmelerdir. USDC’yi oluşturan akıllı kontrat herhangi bir hesap USDC ile işlem yapmaya çalıştığında öncelikle gidip kara listeyi kontrol eder. Göndericinin ya da alıcının kara listede olup olmadığına bakar. Eğer öyleyse, işlem bloke edilir.

USDC ile işlem yapmak DAI’den %40 daha pahalı

Yukarıda USDC akıllı kontratının her işlemde kara liste kontrolü yaptığını söyledik. Bu şekilde sürekli liste kontrolü, merkezi olmayan bir stabilcoin olan DAI’ye kıyasla USDC ile işlem yapmanın %40 daha pahalı olmasının ardındaki ana suçludur. Halbuki hem USDC hem DAI aynı ERC20 token standardını uygular.

İlgili Haber:  Yeni Düzenleme ile Birlikte Arjantin’deki Kripto Borsaları Devlete Aylık Raporlar Sunmak Zorunda

Kara listenin her bir kontrolünün maliyeti şu an 58 sent civarında. Basit bir transfer yapmak için, bu liste iki kez kontrol edilir ve diğer sözleşmelerle, örneğin merkezi olmayan borsalarla etkileşimi de ekleyince bu maliyet 1.74 dolara kadar çıkar.

Uzmanlar Aralık 2021’de bu kara liste kontrollerinin USDC kullanıcıları için yaklaşık 3.6 milyon dolarlık gaz ücreti maliyeti oluşturduğunu tahmin ediyor. USDC akıllı sözleşmesinin ayda 19 milyon dolardan fazla harcadığı göz önüne alındığında, liste kontrolü, akıllı sözleşmenin tükettiği toplam gaz ücretlerinin neredeyse %20’sini oluşturuyor.

DAI’de böyle bir kara liste konsepti olmadığından DAI ile işlem yapmak diğer stabil koinlere kıyasla daha az maliyetli.

Peki kara listeler etkili mi?

Liste kontrolü adreslerin işlem yapmasını ve hesapların etkin bir şekilde dondurulmasını sağlarken, donmuş hesapların arkasındaki kişi ya da kişilerin USDC’yi kullanmasının önüne geçemez.

Adresiniz dondurulmuş olsa bile, cüzdanınızda yeni bir Ethereum adresi üretebilir ve USDC’yi kullanmaya devam edebilir veya engellenen adresten örneğin bir Gnosis Safe sözleşmesi gibi bir proxy sözleşme cüzdanı oluşturabilir ve bu sözleşme aracılığıyla USDC ile etkileşime girebilirsiniz. USDC kara listesi, sözleşmeyi değil, normal adresleri içerir.

Zincir analistleri, kara liste yönteminin aslında çok da etkin olmadığını, daha çok düzenleyici kurumlara “bakın biz gerekli önlemleri alıyoruz” mesajı verdiğini belirtiyorlar.

0X protokol mühendislerinden birinin bu sorun için bir çözüm önerisi var. Sözü geçen mühendis “Mütevazı bir öneri: USDC v3” başlıklı blog yazısında çözüm önerisini şöyle açıklıyor;

Önerim, kara liste kontrollerini tüm transfer ve onaylardan kaldırmak. Böylece bu kontrollere harcanan gazdan tasarruf sağlanacaktır. Bunun yerine, freezeBalance adlı yeni bir fonksiyon öneriyorum. Bu fonksiyon, bir yöneticinin bir hesabın fonlarını dondurmasına olanak sağlar. Böylece hedef hesabın bakiyesi sıfırlanır, cüzdanındaki tutarı toplam arzdan kaldırır ve donmuş fonları arşivlemek için ayrı bir hesabı günceller.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar