ABD dolarına sabitlenmiş Coinbase destekli USDC Stablecoin arzı, Temmuz ayından bu yana %80 büyüdü ve an itibariyle herhangi bir yavaşlama belirtisi de göstermiyor.

Stablecoin arzındaki büyümeyi durduracak bir dış etken şu an itibariyle göze çarpmıyor. Özellikle Coinbase destekli USDC, bu yıl en çok kullanılan ikinci stablecoin olarak büyük kazançlar açıkladı.

Coin Metrics’ten toplanan veriler ışığında, USDC’nin toplam arzı, Temmuz ayının başından bu yana %80 ve 2020 yılından başından bu yana ise %250 oranında fazla büyüdü ve 1,8 milyar dolar seviyesini aştı.

Neden Stablecoin?

Stablecoin pazarı bu yıl bir bütün olarak oldukça etkili bir biçimde büyüme sergiledi.

Paxos’un PAX stablecoin arzı, YTD’yi %28 oranında artırarak 285 milyon doların üzerine çıkarırken, Binance’in BUSD ve Huobi’nin HUSD arzları da sırasıyla %725 artarak 255 milyon dolara ve %50 artarak 144 milyon dolara yükseldi.

Kripto kredi protokolü Maker tarafından yayınlanan bir stablecoin olan DAI, 2020 yılına dek istikrarlı bir büyüme kaydederken ve arz, bu senenin başından itibaren büyüme konusunda önemli bir ivme kazanarak yaklaşık %700 oranını yakaladı ve Eylül ayının başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 335 milyon dolara yükseldi.

Tabii ki toplamda 2,8 milyar dolardan fazla olan diğer tüm stablecoin’lerin değeri bile, şu anda 14,5 milyar doların üzerinde seyreden ve Tether tarafından ihraç edilen USDT stablecoin varlıklarının arzına kıyasla oldukça soluk görünüyor.

Stablecoin arzındaki büyüme, DeFi’nin popülaritesinde yaşanan son patlamalardan kaynaklandı. Bu noktada likidite sağlayıcıları, kredi verme ve diğer finansal faaliyetlerde kullanılmak üzere DeFi protokollerinde tutulan stablecoinleri ve diğer dijital varlıkları kar etmek üzere ödüllendirmiş oldu.

Kısacası, stablecoinler, hızla büyüyen ve merkezi olmayan finans ağına bir atılım olanağı sağlıyor. 1 Ocak itibariyle kullanıcılar, DeFi protokollerine 690 milyon dolarlık giriş yaparken şu anda bu sayı 7 milyar doları aşmış görünüyor.

İlgili Haber:  DeFi Nedir?

Neden USDC ?

USDC’nin diğer stablecoin varlıklarına nazaran daha popüler olmasının arkasında birkaç sebep bulunuyor.

Birincisi: USDC, 2018’de Tether’den sonra piyasaya sürülen ilk Ethereum tabanlı stablecoin idi ve Huawei’nin HUSD ve Binance’in BUSD gibi rakiplerinin yaklaşık bir yıl sonra piyasaya sürülmesinden önce 400 milyon doların üzerinde arz duyurmuştu. Böylesine güçlü bir ilk hamle de genel itibariyle yarışta avantaj yarattı.

İkincisi: USDC’nin 27 Ağustos’ta yayınlanmış olan 2.0 sürümü ile ihracında önemli bir ivmelenme yaşandı.

Üçüncüsü: Coinbase yapısı tarafından desteklendiği için, USDC birçok yeni kripto para kullanıcısının karşılaştığı ilk stablecoin varlığı olarak biliniyor. Bu durum, Circle CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Jeremy Allaire’in de hemfikir olduğu bir nokta olarak biliniyor. Bu hafta başlarında Decrypt’e verdiği röportajda Allaire, “Hem perakende hem de kurumsal müşteriler için USDC’yi temin etmek ve kullanmak çok kolay.” açıklamasını yaptı.

Son olarak: USDC bazı durumlarda rakiplerine nazaran çok daha ucuz olması ile dikkat çekiyor ve bu da DeFi kredi protokollerini uygulamak isteyen kullanıcılar adına büyük bir artı olarak göze çarpıyor.

Kripto piyasasındaki bazı aktörlerde duraksama gözlenirken stablecoinlere olan talepte herhangi bir yavaşlama belirtisi görünmüyor. USDC ise şu ana dek bu trendin en büyük kazananlarından biri olarak yorumlanıyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here