3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Justin Sun: USDD Stabilcoini Piyasada Çok Aktif Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Takip eden okuyucularımız bilecektir, geçtiğimiz ay Tron kurucusu Justin Sun’ın çıkardığı algoritmik stabilcoin USDD’yi analiz etmiş ve vaat ettiği %30 getirinin sürdürülebilir olup olmadığını ve ikinci bir Terra vakası olup olmayacağını irdelemiştik.

Binance indirim kodu

Okuyunuz: Justin Sun’ın Çıkardığı USDD Stabilcoini %30 Getiri Vaat Ediyor, Yeni Bir Terra Vakası mı?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Aklın yolu bir olsa gerek zira USDD algoritmik stabilcoini geçen ay piyasaya süren Tron, şeffaflığı artırarak ve teminat ekleyerek TerraUSD’nin karşılaştığı sorundan kaçınmaya çalışıyor.

Şu an kontrol ettiğimizde Tron DAO Reserve web sitesi ve CoinGecko, toplam USDD arzının yaklaşık 667 milyon dolar olduğunu gösteriyor. TDR web sitesine göre, Pazartesi sabahı Asya saati itibarıyla USDD’nin teminat oranı %217 iken, şirketten Pazar günü yapılan açıklamada, %130’luk garantili bir asgari teminat oranının korunacağı belirtildi.

TDR’nin sitesinde rezerv olarak 787 milyon dolarlık Bitcoin, Tether ve TRX gösteriliyor ve bu da dolaşımda USDD’yi destekleyen toplam yaklaşık 1.4 milyar dolarlık varlık olduğunu gösteriyor.

USDD rezervleri.
USDD rezervleri.

USDD rezervinde yapılan bu değişiklikler piyasadan 60 milyar doları silen Terra ekosisteminin çöküşün ardından geldi.

Tron’un kurucusu Justin Sun yakın tarihli bir röportajda, “Planda bu vardı, ancak Terra/Luna kesinlikle hızlandırdı ve ekibimiz için buna öncelik verdi. USDD’nin aşırı teminatlandırılmasını istiyoruz, bu da piyasa katılımcılarının gelecekte bizi kullanma konusunda daha rahat olmasını sağlayacak” dedi.

Genellikle 1 dolar gibi sabit bir fiyatta kalması amaçlanan algoritmik stablecoin’lerin sorunlu bir geçmişi var. Yakın zaman önce Neutrino dolar ile olan 1:1 sabitini kaybetmişti. Benzer şekilde Basis de böyle bir kayıp yaşamıştı. Hatta Terra’nın çöktüğü gün Tether de kısa süreli bir düşüş görmüştü.

İlgili Haber:  Lindsey Lohan’ın Bitcoin Sevdası Sona Erdi; Şimdi Sıra Tron’da

Kripto para piyasası zaten hem Fed’in faizleri arttırması hem de dünya geneli enflasyondan ötürü zor zamanlar geçiriyordu. Buna bir de Terra’nın çöküşü eklenince piyasada daha büyük çapta bir yıkım gerçekleşti. En büyük iki kripto para Bitcoin ve Ethereum, Kasım ayında ulaştıkları en yüksek seviyelerinden %50’den fazla düşüş yaşadılar.

Sun geçen ay bir röportajda, Terra/Luna çöküşünün aslında kendilerine bir şans sunduğunu ve USDD’nin sabitini güçlendirmek için 10 milyar dolar toplamayı hedefleyeceğini söylemişti.

USDD ile alakası var mıdır bilinmez ama Tron son zamanlarda nispeten iyi bir fiyat performansı sergiliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında tüm kripto piyasası Terra ile birlikte çökerken, Tron son 1 ayda %8 artmıştı.

Nisan ayının sonlarında, TRX piyasa değerine göre 24. en büyük token iken CoinGecko verilerine göre şu anda 13. sırada yer alıyor.

Sun, Luna ve TerraUSD ile ilgili çıkarımlarından birinin Luna Foundation Guard’ın çok pasif kaldığını ve saldırıya uğramayı kolaylaştıracak “tahmin etmesi çok kolay” bir Bitcoin alım-satım stratejisinin olduğunu söyledi.

Sun yaptığı açıklamada, Tron DAO’sunun piyasada çok aktif ancak daha az tahmin edilebilir olacağını belirtti. Sun, piyasayı şeffaflık raporlarıyla rahatlatacaklarını ancak bunu çok fazla bilgi vermeden yapacaklarını da vurguladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar