3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Stabil Coin Savaşları Devam Ediyor! UST, Binance USD’yi Geçerek 3. Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Stabil coin savaşları son hız devam ediyor.

Binance indirim kodu

Son haftalarda özellikle “Bitcoin rezervleri” ile dikkat çeken Terra ekosisteminin en büyük stabil coini, Binance borsasının stabil coini olan Binance USD’yi (BUSD) geride bıraktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Piyasa değerine göre en büyük stabil coinler.
Piyasa değerine göre en büyük stabil coinler.

Haberin girildiği sırada UST’nin piyasa değeri 17.46 milyar dolar iken, BUSD’nin piyasa değeri 17.42 milyar dolardı. Her ne kadae aradaki fark çok küçük olsa da bu UST için çok önemli bir köşe taşı.

Piyasa değerine göre en büyük stabil coin olan Tether ise liderliğini koruyor.

Tether CTO’su Paolo Ardoino bu önemli gelişmeyi Tweet atarak duyurdu ve UST’yi tebrik etti. Ardoino attığı tweette, “Piyasa değerine göre 3. en büyük stabil coin olmayı başaran UST’yi tebrik ediyorum” dedi.

UST, uzun zamandır BUSD’nin ensesinde nefesini hissettiriyordu ve bugün itibariyle zirve yolculuğunda bir rakibini daha geçmeyi başardı.

UST’nin bir sonraki rakibi USDC’nin piyasa değeri ise 50 milyar dolar. UST’nin USDC’yi geçebilmesi için mevcut piyasa değerini nerdeyse 3’e katlaması gerekiyor.

Stabil coin savaşları devam ederken bir diğer büyük çekişme de USDC ile USDT arasında yaşanıyor. Tether 82 milyar dolar ile zirvede kalmayı başarırken, onu takip eden USDC’nin piyasa değeri 50 milyar dolar civarında. Pek çok analist USDC’nin yakın zamanda USDT’yi geçeceğini düşünüyor.

USDC’yi ihraç eden Circle, yakın zamanda BlackRock ve Fidelity’den 400 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Hacimler ne durumda?

Her ne kadar UST piyasa değerine göre BUSD’yi geçmiş olsa da son 24 saatlik hacmi kontrol ettiğimizde farklı bir tabloyla karşılaşıyoruz.

İlgili Haber:  Biden'ın Teşvik Planı Wall Street'in Enflasyona Dair Endişelerini Arttırırken Borsalar Altüst mü Olacak?

BUSD’nin hacmi 1.9 milyar dolar iken, UST’nin hacmi sadece 355 milyon dolar. Hacim noktasından baktığımızda BUSD’nin nerdeyse %400 daha fazla hacme sahip olduğunu görüyoruz. Bunun nedenlerinden biri BUSD’nin dünyanın en büyük kripto para borsası Binance üzerinde çok yoğun bir şekilde kullanılması gösterilebilir. Ancak UST’nin hacmi diğerlerine göre oldukça düşük kalıyor.

Yeni bir çağ mı?

Terra CEO’su Do Kwon, UST’den oldukça umutlu. UST’nin ABD doları değil de Bitcoin rezervleriyle desteklenmesini Bitcoin standardının yeni bir çağı olarak görüyor.

 

Bakalım UST gerçekten Do Kwon’un iddia ettiği gibi sürdürülebilir bir proje mi olacak yoksa silinip gidecek mi. Bunu zaman gösterecek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar