12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

UST’yi Stabil Tutmak için 4 Milyar Dolarlık Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş Kuruldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto para piyasasında stabil coin patlaması yaşanıyor. Piyasadaki stabil coinlerin değeri 170 milyar doları aşmış durumda. Toplam stabil coin pazarı 2021’de yüzde 450 büyüme gösterdi. Stabil coinler, Ethereum gibi herkese açık blok zincirler arasında geçerli takas araçlarıdır ve DeFi piyasası için temel katman ve teminat görevi görür.

Binance indirim kodu

Bugün piyasadaki baskın stabil coinler USDT ve USDC’dir. Bu stabil coinler nakit veya nakit eşdeğerleri şeklinde bir rezerv desteği ile ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş dijital tokenlerdir. Tether örneğine bakacak olursak, arka planda tutulan rezervlerin gerçek doğası hala bir tartışma konusudur. Tether’in yeterince şeffaf olmamasından dolayı piyasada pek çok kişi Tether’in yeterince rezervinin olmadığını düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

4 milyar dolarlık bağış

Bununla birlikte, dolara sabitlenmiş stabil coinlerle ilgili başka bir sorun daha var: stabil coinleri “ihraççı” dediğimiz özel şirketler basar. Örneğin USDT’yi Tether Ltd., USDC’yi ise Circle konsorsiyumu basar ve yönetir. Dolayısıyla bu stabil coinleri kullananlar bu şirketlerin kullanım koşullarına uymak zorundadır. Bu şirketler istedikleri zaman bu stabil coinleri tutan cüzdanları dondurabilirler. Örneğin geçen hafta Tether, 150 milyon dolar değerinde USDT tutan üç Ethereum adresini dondurmuştu. Bu durum gerekçesine bakılmaksızın, ademi merkeziyetçilik açısından ideal bir durum değildir.

Merkezileşme sorununu çözmek için, bir dizi kripto projesi, merkezi olmayan stabil coin geliştiriyor. Terraform Labs tarafından geliştirilen TerraUSD (UST), yaklaşık 11 milyarlık mevcut piyasa değeri ile şu anda piyasadaki lider merkezi olmayan stabil coin ve USDT, USDC ve BUSD’nin ardından 4. sırada. İkinci merkezi olmayan stabil coin DAI, 9.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile 30. sırada yer alıyor.

İlgili Haber:  Terra LUNA Şubat'ta %78 Değer Kazandı, İşte Nedeni!

UST’nin ABD dolarına sabitlenmesini daha da desteklemek ve istikrara kavuşturmak için Luna Foundation Group LFG adlı organizasyonun duyurusu yapıldı.

Terraform Labs cüzdanından gerçekleştirilecek bağış transferinin 22 Ocak’ta yapılması planlanıyor. Şeffaflık için transfer gerçekleştikten sonra sonra işlem hash’i herkese açık olarak paylaşılacak.

Stabilcoini stabilize etme

Kurulan bu vakfın temel görevi, UST’nin istikrarını desteklemek ve Terra ekosisteminin büyümesini teşvik etmek olacak. Olabildiğince oynak bir piyasada algoritmik stabilcoinlerle istikrarı sağlamak sadece bir başlangıç olacak.

Vakıf, sektördeki “lider ve uzmanlardan” oluşan bir yönetim konseyi tarafından denetlenecek ve işletilecek. Vakfın yönetiminde Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon, Terraform Labs’ın kurucu üyesi Nicholas Platias; Jump Crypto’nun başkanı Kanav Kariya; RealVision’ın kurucu ortağı Remi Tetot; Levana Protokolü proje lideri Jonathan Caras; Delphi Digital’in kurucu ortağı Jose Maria Delgado ve Binance Labs Fonu başkanı Bill Chin bulunacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar