Uzman Ekonomist Mohamed El-Erian: Bitcoin’in Çöküşü Küresel Para Sistemlerini Altüst Edebilir

Mohamed El-Erian bu hafta yaptığı açıklamada Bitcoin’in başarısız olmak için aşırı büyük hale gelmediğini ancak buna rağmen çöküşü durumunda küresel finans sisteminin altüst olabileceğini söyledi.

Allianz şirketinde baş ekonomik danışman olarak çalışan El-Erian, kripto paraların başarısızlık durumunda likidite paradigması tehlikesi oluşabileceğinin altını çizdi.

El-Erian’ın açıklamasına göre bazı varlık piyasaları baskı altında ve bu da büyük bozulmalara yol açıyor. Fed faizleri düşük tuttukça devlet tahvillerinin fiyatları normal olmayan bir şekilde yükseldi ve bu tahvillerin risklerini azaltmak ve portföylerini çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar tarafından daha az tercih edilmesine neden oldu.

Geçtiğimiz hafta ABD hazine bonosu getirileri on iki aydır sürdürdüğü yukarı yönlü trendden sonra 2020 Ocak ayından beri en yüksek seviyelerini gördü.

Güvenli liman altın da yatırımcıların Bitcoin’e kaymasıyla birtakım zor günler yaşıyor. Bitcoin’in fiyat dalgalanmalarına rağmen bazı yatırımcılar Bitcoin’i kötünün iyisi olan varlık şekli olarak nitelendiriyor.

Kripto Paralara Ülkelerin İzin Vermesi Gerekiyor

Yatırımcılar kripto varlıkların özel sektörde büyümeye devam edeceklerini ve devletlerin bu alanlara karışmayacağını düşünüyor ancak ekonomistin açıklamalarına göre bu durum böyle olmayabilir. Ekonomist açıklamalarına şöyle devam etti: “İnsanlara dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Bu dijital varlıklar kendi kendilerini inşa etmek istiyor ancak bu kendi kendine inşaat sadece ülkeler buna izin verirse gerçekleşebilir ve dijital varlıklar ülkelerin çıkarlarından çok fazla pay alıyor.”

Birkaç merkez bankası ve ülke kripto paralar ile ilgili dikkatli olmayı sürdürüyor. Son olarak Singapur Finans Otoritesi başkanı geçen hafta yaptığı açıklamalarda, kripto paraların yüksek volaliteleri nedeniyle bireysel yatırımcılar için uygun olmadığını açıklamıştı.

El-Erian’a göre Bitcoin’in çöküşü likiditeyle alakalı başka bir kazaya neden olabilir ve dünya finans sistemi altüst hale gelebilir. Ayrıca El-Erian bu yıl neredeyse üç kez bu durumun kıyısından dönüldüğünü hatırlattı. Bu tür olaylardan hangisinin çöküşe neden olacağının bilinemeyeceğini de ifade etti.

  Uzmanlara Göre Bitcoin Fed'e Karşı Bir Sigorta

Ancak tüm bunlara rağmen El-Erian, Fed’in daha duyarlı hale geldiğini ve kendi politikalarını sadece gerçekten bir kaza olduğunda değiştirebileceğini söyledi. Açıklamasına göre kazalar yaşanmasa bile bu duruma çok yaklaşacak bazı olaylar yaşanabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın