Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin ve Dogecoin arasındaki farklar ne?

blank

Haberin Özeti

  • Dogecoin fiyatı, bu yıl %12.000’in üzerinde arttı.
  • Bu fiyat artışı, “Dogecoin, yeni Bitcoin mi?” sorularının ortaya çıkmasına neden oldu.
  • Peki, Bitcoin ve Dogecoin arasındaki farklar ne?

Dogecoin fiyatı, bu yıl %12.000’in üzerinde arttı. Tesla CEO’su Elon Musk gibi ünlü isimler DOGE yükselişinin arkasındaki temel etken oldu. Dogecoin, geçtiğimiz ay 63.000 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaşan Bitcoin’le birlikte en popüler kripto paralardan biri haline geldi. Hatta Google’da, “Dogecoin, yeni Bitcoin mi?” şeklinde aramaların sıklaştığı dile getiriliyor.

blank

Ama durum tam olarak böyle değil. İki kripto para arasında oldukça önemli farklar var. Kripto sektörünün uzmanları, Dogecoin ve Bitcoin arasındaki en önemli üç farkı şöyle açıklıyor.

Bitcoin Sınırlı Bir Arza Sahip

CoinShares baş strateji sorumlusu Meltem Demirors, “Dogecoin ile Bitcoin arasında pek çok önemli fark var. Arz seviyeleri, bunların arasındaki en önemlisi.” diyor.

Her dakika daha fazla DOGE basılıyor ve bu Dogecoin’e sonsuz bir arz sağlıyor. Demirors, bu durumun DOGE için enflasyona neden olduğunu dile getiriyor.

“Örneğin, günün her dakikası, 10.000 adet fazladan Dogecoin üretiliyor. Bu, günde yaklaşık 15 milyon Dolara veya yılda 5 milyar Doların üzerine denk geliyor.” diyen Demirors, arzın sınırsız olmasının zaman içinde kripto paranın değerini olumsuz yönde etkileyebileceğinin altını çiziyor.

Öte yandan Bitcoin, 21 milyonluk sabit ve sınırlı bir arza sahiptir; bu da, tıpkı altın veya elmasların kıt oldukları için değerli olmalarına benzer şekilde, BTC için yerleşik bir kıtlık yaratır.

Bu kıtlık, Bitcoin’in uzun vadede elde tutulması gerektiğini savunan kripto para uzmanlarının temel dayanak noktası olarak belirtiliyor. Çünkü talep artmaya devam ettikçe, sınırlı olan Bitcoin arzı içerisinde fiyat da artacaktır.

Bitcoin’in Teknik Temelleri Dogecoin’e Göre Çok Daha Güçlü

Dogecoin ve Bitcoin arasındaki bir diğer önemli fark; her birinin ortaya çıkarılma planları ve amaçlarıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi tarafından son derece ayrıntılı bir teknik inceleme ile 2009 yılında piyasaya sürüldü. Nakamoto’nun amacı, Bitcoin’in önde gelen merkezi olmayan dijital para birimi haline gelmesiydi. Bitcoin destekçileri, kripto parayı dijital altın ve enflasyona karşı bir koruma olarak görüyor.

Bitcoin’e duyulan güven, 12 yıldır devam eden kurumsal ve perakende yatırımcılarla birlikte son derece arttı; bu da kripto paranın, bu yıl rekor fiyatlara ulaşmasını sağladı.

Buna karşın Dogecoin ise 2013 yılında yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından bir şaka coini olarak yaratıldı. Markus ve Palmer, bir Shiba Inu köpeğini temsil eden DOGE’un ciddiye alınacağını aklına bile getirmedi.

Hatta Markus, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir Reddit gönderisinde, “DOGE’u herhangi bir beklenti ya da plan olmadan bir araya getirdim. Yapılması yaklaşık 3 saat sürdü.” diye yazdı.

Sonuç olarak Dogecoin teknik gelişimden yoksundur ve bir proje olarak Bitcoin kadar güvenli değildir.

Bitcoin’de İyi Finanse Edilmiş Bir Ekosistem Bulunuyor

Dogecoin uzun yıllar boyunca Bitcoin yazılımından kod kopyalayan mühendisler tarafından geliştirilmiş olsa da; Bitcoin, Dogecoin’de bulunmayan kapsamlı ve iyi finanse edilmiş bir ekosisteme sahiptir.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, 20 Nisan’da CNBC’nin “Squawk Box” a yaptığı açıklamada, Bitcoin’in 12 yıl süren ve benimsenmesi giderek artan, iyi düşünülmüş ve iyi dağıtılmış bir değer deposu olduğunu söyledi. Dogecoin’de ise dolaşımdaki tüm arzın %30’una sahip olan iki kullanıcı bulunuyor.

Novogratz, ayrıca, “Bu biraz sisteme karşı bir duruş ve halkın parası olarak görüldü. Bunun tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu coşku bir gün biterse, yatırımcıları için kötü sonuçları olabilir. Ama yine de DOGE’u gözden düşürmek istemiyorum.” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend