Amerikan doları bu yıl baskı altında ve koronavirüs salgını Amerika ekonomisine büyük zarar verdi.

Önümüzdeki ay yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde yatırımcılar, görevdeki Donald Trump veya Demokratik rakip Joe Biden için bir galibiyetin dolar ve döviz piyasalarını nasıl hareket ettireceğini anlamak için çabalıyorlar.

Bununla birlikte, girişim sermayedarlığı yapan eski Facebook yöneticisi Chamath Palihapitiya, ne Biden ne de Trump’ın Amerikan dolarına yardım etmeyeceği konusunda uyardı. Ancak Bitcoin tutmak, ona göre “geceleri sağlıklı uyumasına” yardımcı olan bir “sigorta poliçesi”dir.

Palihapitiya Neler Dedi

Palihapitiya bu hafta Squawk Box’a verdiği demeçte, “Gerçek şu ki [Federal Rezerv ve ABD Hazinesi] o kadar çok para bastılar ki, beyaz Saray’da kim olduğundan bağımsız olarak Dünyanın merkez bankaları ve hükümetlerinin bir mayına basması durumunda varlık fiyatı enflasyonunu görmeye devam etme olasılığımız var” dedi. Elinde bitcoin tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Fed ve Hazine, bu yıl, koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik zararı telafi etmek amacıyla finansal sisteme trilyonlarca dolar enjekte ederek büyük teşvik programları başlattı.

İşsizlik artarken ve işletmeler ülke çapında mücadele ederken bile borsayı rekor seviyelere çıkaran bu benzeri görülmemiş müdahale, bazı yatırımcılar arasında ciddi bir enflasyon dalgasının yolda olduğu korkusunu ateşledi.

Girişim fonlamaya 2011 yılında hala Facebook’tayken başlayan ve büyük veri analitiği firması Palantir ve Richard Branson’un uzay araştırma şirketi Virgin Galactic’i destekleyen Palihapitiya, uzun zamandır bitcoin’in uzun vadeli bir değer deposu olarak hizmet ettiğini savundu. Her yatırımcının portföyüne bitcoin dahil etmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık yedi yıl önce bitcoin’i ilk olarak fiyatı 1000 doların altında iken satın alan Palihapitiya, “Sekiz veya dokuz yıl önce bahsettiğim şeyin hala geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu portföyümüzde %1’lik bir hedge olarak değerlendirilebilir.” Bitcoin fiyatının önümüzdeki 20 yıl içinde bitcoin token başına 1 milyon $’a kadar yükselmesini beklediğini söyledi.

İlgili Haber:  Fed'in Faiz Oranları Nedeniyle Yatırımcılar Bitcoin'e Yönelebilir

Bununla birlikte, Palihapitiya, kısa vadeli kar için bitcoin alım satımına karşı uyarıda bulundu ve yatırımcılara onu tutmalarını tavsiye etti ve “umarım asla buna ihtiyacın olmaz çünkü bitcoin değerlenmesini sağlayacak gerçek kaos miktarı aslında gerçekten görmek istediğimiz bir şey değildir.”

“Gerçek şu ki [bitcoin] temelde [hisse senedi piyasalarıyla ilişkili değildir] çünkü bugün dünyayı yöneten ortodoksiye tamamen karşıt bir dizi inançla desteklenmektedir ve bu, dünyada işleyen finansal altyapının tamamen tersidir” dedi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın