Uzmanlara Göre Çin’in Dijital Yuan’ının Doların Yerini Alması Pek Mümkün Gözükmüyor

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 4 hafta önce

Japonya Bankası’ndan kıdemli bir yetkili, Çin’in piyasaya sürmeyi planladığı dijital yuan’ın potansiyelini çok fazla görmediğini ve bu para biriminin doların dünyadaki ana para rezervi olma ünvanını alamayacağını düşündüğünü söyledi.

Japonya Bankası’da ödeme sistemleri departmanının başkanlığını yapan ve ayrıca Japonya’nın sanal para birimi çalışmalarından sorumlu yetkilisi Kazushige Kamiyama, dijital yuan çalışmalarını şöyle yorumladı: “Doların dünyadaki küresel para birimi olma statüsü kolay kolay değişemez. Hatta ABD de kendi dijital devrimini yapabilirse, doların piyasadaki avantajlı durumu daha da güçlenecektir.”

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir raporda, Biden yönetiminin, Çin’in dijital yuan çalışmalarıyla ilgili gerçekleşen gelişmelere karşı endişeli olduğu ortaya çıkmış ve bu para biriminin gelecekte doların yerini alabileceği kaygısı doğmuştu.

Çin Dijital Yuan ile Denemelere Başladı

Çin Halk Bankası, tüm Çin’de işverenler ve tüketiciler ile çeşitli sanal para denemeleri yaparak, sanal para birimini piyasaya sürebilecek ilk büyük merkez bankası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Çin merkez bankası kendi dijital para biriminin üzerinde 2014 yılından beri çalışıyor ve Çin’in hameleleri diğer merkez bankaları ve ülke yetkilileri tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Kripto paraların yaygınlaşmasıyla birlikte, sanal para birimlerinin, normal nakit paraya bir rakip olabileceği ve finans sektörünü temelinden değiştirebileceğine dair bir düşünce oluştu.

Yaşanan pandemiyle birlikte de nakitsiz yapılan ödemelerin yaygınlaşması hız kazandı. Kağıt para ve madeni paraların çok yoğun kullanıldığı Japonya da bile bu yönde bir eğilim gözleniyor.

 

Japonya Sanal Para Birimlerini Yakın Zamanda Denemeye Başlamayacak

Japonya merkez bankası adına konuşan Kamiyama, sanal para birimleriyle ilgili kendilerinin herhangi bir pilot uygulama yapma niyetlerinin şu anda bulunmadığını belirtti. Kamiyama ayrıca, Japonya’nın, sanal para birimleri alanında rakiplerinin gerisine düştüğünü de yalanladı.

Japonya Bankası dijital para birimleriyle ilgili ilk teknik deneylerin ilk safhasına başladığını geçtiğimiz hafta duyurmuştu. Bu çalışmalarda Japonya, Uluslararası Ödemeler Bankası ve aralarında Fed ile Avrupa Merkez Bankası’nın da bulunduğu altı büyük merkez bankasıyla işbirliği yapıyor.

İşbirliği grubunun Ekim ayında yaptığı açıklamada, dijital para birimlerinin piyasaya çıkışının mevcut finans sisteminin stabilitesini bozmaması gerektiğinin altı çizildi.

Kamiyama sözlerini, herkes kendi finansal sistemlerini geliştirmeye devam ettikçe, belirli bir para biriminin dünyada üstün hale gelmeyeceğini söyleyerek sonlandırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Elon Musk’ın Bitcoin Konusunda Yaptığı “U Dönüşü” Kripto Para Piyasalarına 365 Milyar Dolar Kaybettirdi

Elon Musk’ın ani bir fikir değişikliği sonrasında Bitcoin ile otomobil satışlarını durdurduğunu açıklamasıyla beraber Bitcoin fiyatları %15’in üzerinde değer...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend