Uzmanlara Göre Dogecoin ve Safemoon Gibi Altcoinler Yatırımcılarının Tüm Parasını Kaybetmesine Yol Açabilir

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Analizcilere göre, yatırımcılar Dogecoin ve Safemoon gibi alternatif kripto paralar konusunda çok dikkatli olmalı. Uzmanlar bu coinlerin denetime tabii olmadığını, fiyatlarının çok dalgalı olduğunu ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmesine yol açabileceğini söyledi.

Çeşitli altcoinlerde yaşanan ralliler, geleceğin Bitcoin’ini satın aldığını düşünen birçok bireysel yatırımcıya da kendisine çekti. Dogecoin Nisan ayında yaklaşık %470 artış gösterirken, Mart ayında piyasaya sürülen Safemoon, Jake Paul ve Lil Yachty gibi ünlü isimlerden aldığı destekler ile beraber %1320 değer kazandı.

“Dogecoin ve Safemoon Gibi Coinler Çok Yüksek Riskli”

Yatırım şirketi Hargreaves Lansdown’da piyasa analizcisi olarak çalışan Susannah Streeter bu altcoinleri şöyle yorumladı: “Bu altcoinlerde yaşanan yükselişler, sosyal medyanın ünlü isimleri tarafından kendi favori coinleri hakkında konuşmaları ile gerçekleşiyor. Bu tür yatırımların bir tür slot makinesi gibi işlediğini düşünüyorum, coinler sirkülasyona salınıyor ve spekülatif bir tür bahis organize ediliyor, yatırımcıların yalnızca kaybetmeyi göze alabilecek kadar paraları varsa bu tür bir yatırıma katılmaları gerektiğini düşünüyorum.

Dogecoin ve Safemoon ikilisinin ikisi de, Nisan ayının başlarında kendilerine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorlarına ulaştıktan sonra biraz sakinleştiler ve alım satım hacimleri de keskin bir şekilde düşüş gösterdi. Son olarak “Dogeday’de”, Dogecoin yatırımcıları fiyatları daha da yükseltmek isteseler de başarısız oldular.

Denetleyici kurumlar, kripto paralarda yatırım yapan herkesin risk aldığını ve kripto paraların hisse senedi, altın ya da dolar gibi doğal bir değeri olmadığı için, yatırımcıların paralarının tümünü kaybetme ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini her fırsatta söylüyorlar.

“Yatırımcılar Bazı Altcoinlerde Diğer Kripto Paralara Oranla Daha Dikkatli Olmalı”

Analizcilere göre alıcılar bazı kripto paralar konusunda diğerlerine oranla daha dikkatli olmalı.

Bitcoin piyasa değeri olarak 1 trilyon dolar değerini aşmış ve büyük kurumsal firmalardan destek görmüş olsa da, piyasada fiyatları çok hızlı yükselen birçok altcoin hakkında çok az bilgi var.

Safemoon’un kurucuları kendi coinlerini, fiyatlarını “Ay’a uçurmak” istedikleri bir tür DeFi tokeni olarak tanımlıyor. Safemoon’un en önemli mekanizmalarından biri de coinlerini satmak isteyen insanlara %10’luk bir ceza uygulamaları. Bu miktarın yarısı, elinde Safemoon bulunduran yatırımcılara gidiyor, diğer yarısı ise yakılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

2 YORUM

  1. Katiliyorum , btc de ilk ciktigindan ayni yorumlar yapiliyordu simdi piyasayi yonetiyor ve herkes kabullnedi.Islerine gelmeyeince ayni yorumlar.Madem oyle cikarmayin coini piyasaya.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend