3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Uzmanlara Göre Tesla’nın Büyük Bitcoin Alımı Kriptoyu Bir Çeşitlilik Stratejisi Olarak Meşrulaştırabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Dünyanın en ünlü kripto parası olan Bitcoin, Tesla’dan veya firmanın CEO’su Elon Musk’tan herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan bir yıl önce, tek bir Bitcoin başına yaklaşık 7.000 dolar değerindeyken şimdi neredeyse 48.000 dolar değerine ulaştı.

Binance indirim kodu

Ancak Tesla, geçen hafta 1.5 milyar dolarlık Bitcoin elde ettiğini açıklayarak karanlık dijital varlığı hem saygınlık hem de şöhret açısından yeni bir seviyeye taşıdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Musk, son beş yılda hızla artan dijital paralara verdiği desteği açık bir şekilde dile getirdi. Bilançosuna Bitcoin eklemenin yanı sıra otomobil üreticisi, Bitcoin’i araçları için bir ödeme yöntemi olarak da kabul edebileceğini açıkladı.

Tesla’nın hisse senedi zorlanıyordu ve 800 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahipti; bu nedenle Bitcoin’in kucaklanması, artan değerlere ve ulaşım ile bankacılık dünyalarını sarsma arzusuna sahip iki kuruluşun güçlerini birleştirdiği anlamına geliyordu. Tesla’nın konumuyla ilgili haberler geldikten sonra hisseler yükseldi ve Bitcoin fiyatı bir noktada yaklaşık %16 arttı.

Bitcoin destekçileri için Tesla‘nın kararı, kripto paranın geçerliliğini bir kez daha onayladı. Bir S&P 500 şirketi, 2008’de gizemli bir kişi veya belki de “Satoshi Nakamoto” olarak bilinen ve ağa bağlı bilgisayarlar kullanılarak sızan bir hacker topluluğu tarafından icat edilen önemli miktarda dijital varlığa sahip olması gerektiğini söylüyordu. Oluşturulabilecek toplam Bitcoin miktarı 21 milyon olarak belirlenirken bu kıtlık, internetin eksantrik bir köşesinde yaşayan bir şeyi alıp yüce doların en kötü kabusuna dönüştüren büyük ligden bazı finans uzmanlarına sahip oldu.

Bitcoin sonuç olarak internet ortamının altını olarak etiketlendi ancak fiyatındaki yükselişe rağmen onunla bir şey satın almak kolay değildi. Bunun yerine Bitcoin, uyuşturucu alımları, kara para aklama ve sermaye kaçışı konusunda kötü bir üne sahip olduğu için işlemlerin ve para hareketlerinin hükümetin gözetiminden kaçınmanın bir yolu olarak kullanıldı.

Bununla birlikte, birçok yönetim kurulu finans oyuncusu, kripto paraları destekleyen dijital defter sistemlerinin bir gün, belki de dolar veya euro cinsinden işlem yapmanın düşük veya ücretsiz bir yolu olarak yararlı olabileceğini düşünüyor.

Düzenleyici alarm zilleri mi çalıyor?

Bu arada Tesla’nın hareketi, hükümet düzenleyicilerinin satın alma işlemiyle ilgili bir sorunu olup olmayacağı sorusunu gündeme getirdi. Ancak birkaç uzman, Musk’ın 2018’de Tesla’yı gizli tutma girişimiyle ilgili ajans soruşturmasının tersine, bir dolandırıcılık soruşturması ve ardından 40 milyon dolarlık para cezası neticesinde Musk’ı Tesla’nın yönetim kurulu başkanı rolünden vazgeçmeye zorlayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Tesla’nın Bitcoin varlıkları hakkında endişelenme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Eski bir SEC avukatı olan Ashley Ebersole, SEC’in bir bilgi düzenleyicisi olduğunu belirterek sonunda bu doğru bir şekilde açıklandığı ve piyasalarda hiçbir manipülasyon olmadığı sürece SEC’in bu konuda söyleyecek çok şeyi olacağını düşünmediğini belirtti ve SEC’in açıkça Bitcoin’i doğrudan düzenlemediğini sözlerine ekledi.

İlgili Haber:  Bill Gates'ten Musk Karşıtı Bitcoin Çıkışı

Şu anda Washington firması Bryan Cave Leighton Paisner’de çalışan Ebersole, SEC’in Tesla’nın ve Musk’ın şirketin sahip olduğu Bitcoin pozisyonu hakkında yaptığı yorumları inceleyebileceğini söyledi.

Ebersole ayrıca, bir şirketin bilançosunda önemsiz olmayan bir pozisyon oluşturan bir varlıkla ilgili açıklamaları hakkında düşünmenin ilginç olacağını ve bunun, SEC’in umursayabileceği bir şey olduğunu dile getirdi.

Pazarlama stratejisi olarak Bitcoin

Tesla’nın elinde yaklaşık 19 milyar dolar nakit bulunsa da kripto yükselişi göz önüne alındığında New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi başkanı David Yermack, Tesla’nın bir miktar Bitcoin elde etmesinin stratejik açıdan mantıklı olduğunu söyledi.

İşletme sermayesine olan ihtiyacın göz ardı edilmediğini ve yazar kasa çekmecesinde biraz Bitcoin olması gerektiğini belirten Yermack, ancak pozisyonun “temelde pazarlama hakkında” olduğunu da belirterek kripto satın alacak olanların çoğunun Tesla da alacağını ve kripto ile sembolik ittifakın araç satışlarını arttırdığını iddia etti.

Yermack ayrıca, kripto paraların Vahşi Batı itibarlarının bir kısmını sarsmış olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir şirketin bilançosunda görünen muhasebe kategorisine atıfta bulunan başkan, kriptonun çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak nakit ve pazarlanabilir menkul kıymetlerin bir parçası olması gerektiğine dair bir argümanın var olduğundan bahsetti.

2009 mali krizinin ardından ortaya çıkan COVID-19 salgınıyla yoğunlaşan merkez bankaları ve küresel para arzı üzerindeki yoğun stres, firmaları varlıklarını korumanın yollarını aramaya zorladı.

Yermack, merkez bankalarının uzun vadeli güvenliğinden endişe duyan herkesin şimdi hiç olmadığı kadar endişeli olduğunu ifade etti.

Bir kripto hikayesi anlatmak

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi’nde profesör olan David Kirsch, Yermack’in, Tesla’nın seçiminin pazarlama potansiyeli hakkındaki görüşünü yineledi.

Kendisine bu konunun yeni bir hikaye yaratmak gibi geldiğini ve ödeme için kabul etmek amacıyla Bitcoin satın alınmasına gerek olmadığını belirten Kirsch, Tesla’nın hamlesi ile hisseleri Reddit’teki bir ticaret topluluğu tarafından çalıştırılan zorlu bir küçük yatırımcı olan GameStop’un hisse senedi fiyatı konusundaki son savaş arasında bazı bağlantılar gördüğünü ve hisseleri pozisyonlarını kapatmak için kısa devre yapan bazı Wall Street serbest yatırım fonlarını zorladığını söyledi.

Kirsch, Tesla’nın S&P 500 endeksine dahil edildikten kısa bir süre sonra Bitcoin’e girdiği ve Tesla’nın hisselerini emeklilik fonlu günlük yatırımcıların emeklilik portföylerine koyduğu endişesini dile getirdi.

Riskin katlanarak büyüdüğünü ve bunun mutlaka yasal bir endişe değil de piyasalara ve istikrara güvenmeye doğru gittiğini ifade eden profesör, Tesla’nın Bitcoin oyunu etrafında bir fikir birliği oluşmuş gibi görünürken bu tablonun diğerleri için Bitcoin’i meşrulaştırdığını ve ana akım haline getirdiğini açıkladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar