10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Uzun Süredir Beklenen “Berlin Güncellemesi” Ethereum Ağının Sorunlarını Çözecek mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yaklaşan Berlin yükseltmesi, işlem maliyetlerini azaltmayı amaçlayan EIP’leri içeriyor; ancak uzun vadeli bir çözüm sunmayabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 14 Nisan’da yayınlanacak olan Berlin Yükseltmesi, Ethereum ağının sorunlarını çözebilecek mi?
  • Ethereum kullanıcıları, yüksek işlem maliyetlerinden bir hayli şikayetçi.

Ethereum’un (ETH) değeri, geçtiğimiz iki hafta boyunca 1.800 Dolar civarında artan istikrar belirtileri göstermeye devam etse de; altcoin ağının kullanıcıları, artan gaz ücretleri ve ağ tıkanıklığı sorunları ile karşı karşıya kaldılar. Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, DeFi patlamasının zirveye çıktığı geçen yazdan bu yana, Ethereum’un ağ ücretleri iki katından fazla arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu ücret artışı, ETH’nin artan değeriyle doğrudan ilişkili olsa da, genel olarak çeşitli merkezi olmayan finans tabanlı tekliflerin yanı sıra ERC-20 tokenleri ve stablecoin’ler için artan talebi de açıkça gözler önüne seriyor.

Ethereum ağındaki işlemleri kolaylaştırmanın maliyetleri son birkaç ayda önemli ölçüde arttı ve ortalama işlem ücreti 23 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 39.49 Dolara ulaştı.

Ayrıca, fungible tokenler ana akım çekiş kazanmaya devam ettikçe, Ethereum ağındaki işlem maliyetlerinin yakın gelecekte artmaya devam edeceği düşünülüyor. Bu nedenle, yakın vadede uygulanabilir bir ölçeklendirme çözümü uygulanana kadar, özellikle NFT sektörü gelişmeye devam ederken, ağ tıkanıklığı ve yüksek işlem maliyetlerinin devam etmesi muhtemel görünüyor.

Ağ Onarılamayacak Kadar Bozuk mu?

Etherum’un mevcut durumuyla ilgili düşüncelerini aktaran OKEx kripto para borsası CEO’su Jay Hao, Ethereum’un diğer birinci katman çözümleriyle birlikte kesinlikle bir dönüm noktasında olduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Ethereum hala açık ara en büyük geliştirici topluluğuna ve üzerine inşa edilmiş DApp sayısına sahip, ancak yine de, gönül rahatlığına erişebilmiş değil.”

Ve Hao, Ethereum’un gelecekte bir noktada sorunlarıyla başa çıkabileceğine inanırken, kripto topluluğu artık Eth2’ye geçişin tamamlanmasını beklemek istemiyor. Geliştiriciler ve diğer ağ kullanıcıları, operasyonlarını genişletmeye ve alternatif ekosistemlere geçmeye başlıyor.

Örneğin, birçok platform farklı Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) sürümlerinin entegrasyonunu üstlenmiş görünüyor.

Dahası, artan sayıda EVM uyumlu blockchain (OKExChain, Binance Smart Chain, vb.) ortaya çıktı ve Ethereum’un hakimiyetine meydan okuyor. Hao, “Rekabet sağlıklı ve görevlileri daha iyisini yapmaya ve kullanıcılara hak ettikleri deneyimi sağlamaya odaklanmaya yardımcı oluyor.” dedi.

Ancak, merkezi olmayan bir Ethereum uyumlu katman-iki PoS ağı olan Skale Labs’ın CEO’su Jack O’Holleran, ölçeklendirme çabaları üzerinde çalışılmaya devam ettikçe ağın artan gaz ücreti sorunlarının hafifleyeceğine inanıyor.

CEO’ya göre, “Ethereum ana ağı, temel bir güvenlik ve yerleşim katmanına dönüşecek. Ölçeklenebilirlik katmanları, akıllı sözleşme yürütme ve düşük gaz ücretleri için işlevsellik sağlayan Ethereum’un üzerine kurulacak. Ayrıca, daha fazla öngörülebilirlikle daha fazla fiyat verimliliği sağlayan uygulamaya özel blok zincirlerinin yükselişini de göreceğiz.”

Berlin Yükseltmesi Nedir?

Aylar süren planlamadan sonra, Ethereum topluluğu yakın zamanda “Berlin” için uygulama zaman çizelgesini belirledi. Yükseltme, 12.244.000 blokta, 14 Nisan’da yayınlanacak. Berlin’in bir parçası olarak dört Ethereum İyileştirme Protokolü uygulanacak.

İlgili Haber:  Batman Yaratıcısı DC Comics, NFT Pazarına Giriyor

Bunlar: gaz maliyetinin hesaplanmasına yardımcı olacak EIP-2565 ve EIP-2929, yeni bir işlem modülünü tanıtan EIP-2718 ve son olarak, isteğe bağlı erişim listelerine sahip olan bir işlem türü olarak EIP-2930.

Yaklaşan geçişi daha sorunsuz hale getirmeye yardımcı olmak için, Ethereum düğümü operatörlerine işlemlerini 7 Nisan’dan önce Berlin uyumlu düğümlere yükseltmeleri önerildi. Bununla birlikte borsalar, cüzdan hizmeti sağlayıcıları ve Ether token sahiplerinin konu ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmaları gerekmiyor.

Berlin Yükseltmesi, Ethereum’un Artan Acılarını Hafifletmeye Yardımcı Olacak mı?

Blockchain tabanlı bir oyun ve DApp ekosistemi Enjin’in CEO’su Maxim Blagov konu ile ilgili, “Berlin güncellemesi, Ethereum’da özellikle gaz maliyetlerini tahmin etme açısından daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yönelik önemli bir adımdır.” dedi. Blagov, ayrıca, “İşlem başına maliyet üzerinde önemli bir etkisi olacağını varsayamayız. Ethereum’u kullanıcı beklentilerine uygun hale getirmek için derin yapısal değişikliklerin yapılması gerekecek. NFT pazarına yeni gelenler genellikle ücretsiz, anlık işlemler bekliyor ve maalesef Ethereum’un mevcut durumunda böyle bir şey elde edilemez.” diye ekledi.

Hao ise yaklaşan güncellemenin genel olarak gaz ücretlerinin azaltılmasına yardımcı olabileceğine, ancak topluluğun Ethereum’un sorunlarına dair ancak orta vadede daha tatmin edici çözümler görmeye başlayacağına inanıyor. Dahası, Berlin gaz ücreti sorunlarını geçici olarak hafifletebilirken, ağın uzun vadeli ölçeklenebilirlik sorunlarını çözemeyebilir.

Bununla birlikte, konuyla ilgili çelişkili bir bakış belirten O’Holleran, yaklaşan yükseltmenin görünüm açısından oldukça sağlam ve bütünsel olduğunu ve EIP-1559 ile birleştirildiğinde, ücretleri daha düşük ve daha öngörülebilir hale getirmesinin muhtemel olduğunu belirtti. O’Holleran, “Madencilere zaman içinde kademeli olarak daha az ödeme yapılacak, ancak bunu yapmak Ethereum’u daha kullanışlı hale getirecek ve ağın değerini artıracak. Bu da uygun şekilde yönetilirse hem madenciler hem de geliştiriciler için bir kazanç olacak.” diye ekledi.

EIP-1559 Nedir?

Ethereum ağı için en çok beklenen yükseltme – EIP-1559 – Temmuz ayında yayına girecek. Teklif, “Londra” hard forkuyla birlikte paketlenecek ve Ethereum’un kullanıcı deneyimiyle ilgili birçok sorunu gidermeye çalışacak. Yeni başlayanlar için, Ethereum’un yerel gaz ücretini madenciler yerine ağın kendisine yönlendirmeye çalışacak. Bu ücret daha sonra yakılacak ve ETH’nin toplam arz havuzunda kademeli bir azalmaya izin verecek.

Kağıt üzerinde, yükseltme hoş bir değişiklik gibi gözüküyor; ancak ödül oranlarını %50 oranında düşürmesi bekleniyor. Bu, Ethereum’un madencilik topluluğunu bir hayli rahatsız eden bir durum olarak belirtiliyor.

Ethereum ağının artan talebi nasıl karşılayacağı ve herkes tarafından memnuniyetle karşılanan bir çözümü hızlı bir şekilde ortaya koyup koyamayacağı merak ediliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar