1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Uzun Vadeli Bitcoin Tutmak İçin Birkaç Neden

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

CoinTracker’dan Shehan Chandrasekera, kripto kullanıcılarının uzun vadeli sermaye kazancını anlamaları gerektiğini ifade etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD’de kripto kazançları, sermaye kazancı vergisine tabidir.
  • Ancak bir yıldan uzun süredir tutulan kripto paralar daha düşük bir oranda vergilendirilir.
  • CoinTracker’ın Shehan Chandrasekera’sına göre, insanlar HODL yapmalı.

Bitcoin, geçen ay fiyatını ikiye katladı. Ethereum’un fiyatı ise son iki haftada ikiye katlandı. Ve küresel kripto para piyasası da şu an 1 trilyon Dolar seviyesini aşmış durumda. Bu, Kasım ortasındaki değerin iki katı olarak dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Fiyatı Yükselince Bitcoin Satmak Mantıklı mı?

Öyleyse, Bitcoinler fiyatı yüksekken satılmalı mı?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto vergi yazılım şirketi CoinTracker’ın Vergi Stratejisi Başkanı Shehan Chandrasekera’ya göre cevap: Hayır.

Chandrasekera, özellikle ABD’de vergilerini kaydedenler başta olmak üzere tüm kripto kullanıcılarının, bir kripto paranın alım fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farka uygulanan sermaye kazancı vergilerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Chandrasekera, “Bu kazanç için ödediğiniz vergilerin miktarı, o parayı satmadan önce ne kadar süre elinizde tuttuğunuza bağlı olarak değişir.” dedi.

Bir yıldan uzun süredir elde tutulan kripto paralar, %0, %15 ve %20’lik uzun vadeli sermaye kazancı oranlarında vergilendirilir. Bu süreden daha az tutulan kripto paralar ise %0 ile %37 arasındaki kısa vadeli oranlarda vergilendirmeye tabii tutulur.

Bunlar maksimum oranlardır ve kullanıcıların gerçekte ne ödeyecekleri, vergi dilimlerine bağlı olarak değişir.

Örneğin, 2021’de evli olmayan ve çocuksuz başvuru sahipleri, vergilendirilebilir gelirin ilk 40.400 ABD Doları için %0, 40.401 ABD Doları ile 445.850 ABD Doları arasındaki tutarlarda %15 ve onun da üstündeki değerlerde %20 ödeme yapar. Söz konusu eşikler evli insanlar için daha yüksektir.

Chandrasekera, “Bu nedenle uzun vadeli sermaye kazanç oranı son derece elverişli. Bu varlıklı kişilerle konuşuyoruz, 12 ay veya daha uzun süre ellerinde tutmadan herhangi bir türden hisse senedi pozisyonlarını asla satmıyorlar. Bu yüzden size de aynısını yapmanızı öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar