Merkezi olmayan platform Value DeFi’den 6 milyon Dolar ele geçiren hacker, sonuçta küçük de olsa bir kalbe sahip gibi görünüyor.

Kısa bir süre önce merkezi olmayan finans (DeFi) projesi olan Value DeFi yaklaşık 6 milyon Dolar değerinde hacker saldırısına uğramıştı. Saldırıyı gerçekleştiren hacker, Ethereum işlemlerinde kendisine bırakılan bazı üzücü mesajları okuduktan sonra DAI stablecoinlerinde 95.000 Dolar iade etme kararı aldı.

Bir Hemşire 100.000 Dolar Kaybettiğini İddia Etti

“Özel Not” işlevini kullanan hacker saldırısı kurbanlarından birisi, 100.000 Dolar kaybeden bir hemşire olduğunu iddia etti. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Saldırınızda 100.000 Dolar kaybettim. Ben bir hemşireyim. Bunların hepsi benim birikimim. Umarım onu ​​bana geri verebilirsin. Herkes hastalanacak. Hasta olduğunuzda size bakan hemşireleri düşünün. Her zaman sağlıklı olmanızı ve mutluluğun tadını çıkarmanızı dilerim.”

Bilgisayar korsanı ise verdiği cevapta, yeterince bilgi sahibi ve temkinli olmayan çok sayıda insan olduğunu ve bu paranın er ya da geç kaybedileceğini belirtti; ancak yine de söz konusu kullanıcıya birkaç dakika sonra 50.000 DAI gönderdi.

Bilgisayar korsanı daha sonrasında ise 45.000 DAI değerini de yüksek getiri elde etme umuduyla ailesinin hayat birikiminden 200.000 Dolar kaybeden bir öğrenciye gönderdi.

Hacker, Flash Kredi Kullandı

Bahsi geçen hacker, Value DeFi’den parayı çekmek için bir flash kredi saldırısı kullandı. Esasen, bir flash kredi alarak projenin kasasındaki token fiyatlarını etkiledi, ardından bu tokenleri düşük bir fiyata satın aldı ve borcunu hızla geri ödedi.

Value DeFi, gerçekleştirdiği bir işlemle hacker’a ulaştı ve ona 1 milyon Dolar değerinde bir hata ödülü vermeyi kabul etti; karşılığında ise hacker’ın ele geçirdiği miktarın geri kalanını iade etmesini istedi. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

İlgili Haber:  MetaMask Apple ve Android Uygulaması Yayında!

“Açıkçası, sandığımız kadar bilgili değilmişiz. Ödül olarak 1 milyon DAI’ye ve DAI’yi etkilenen kullanıcılarımıza iade etmeye ne dersiniz? Value DeFi topluluğundan etkilenen herkesi bir bütün haline getirme planımız var ve bu, süreci hızlandıracaktır.”

Ancak saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanı şimdilik bu teklife olumlu bir dönüş yapmadı. Ödül olarak 5 milyon Dolar talep ettiği dile getiriliyor.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın