28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Venezuela, Dijital Bolivar’ı Ekim Ayında Piyasaya Sürecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Venezuela Merkez Bankası, enflasyonla mücadele etmek için aynı anda para biriminden altı sıfır atacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Venezuela, 2018’de Petro olarak bilinen bir kripto parayı piyasaya sürdü.
  • Ülke, şimdilerde ise merkez bankası dijital para birimini dolaşıma sokmaya hazır.

Venezuela Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada, dijital Bolivar’ı 1 Ekim’de dolaşıma sokacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Dijital Bolivar Nedir?

Dijital Bolivar, bir merkez bankası dijital para birimidir (CBDC). Merkez bankası dijital para birimleri, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto varlıklarının aksine, bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan geleneksel itibari para biriminin dijital bir temsilidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Venezuela, CBDC’nin piyasaya sürülmesi ile birlikte para biriminde bir de altı sıfır atacak. Bu uygulama, son 15 yıldaki toplam “sıfır atma” politikası üçe çıkaracak. Vefat eden eski Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, 2007’de para biriminden üç sıfır atmıştı. Halefi Nicolás Maduro ise 2018’de para biriminde beş sıfır atmak için ülkenin kendi kripto parası Petro’nun üretilmesini sağladı.

Venezuela’nın Hiperenflasyon ile Mücadelesi

Venezuela’nın para politikaları hiperenflasyon döngüsünden çıkmayı amaçlıyor ve yeni CBDC’nin üretilmesinin bu misyonun güçlendirilmesine yardımcı olabileceği düşünülüyor. Ülkenin merkez bankası, aynı zamanda, Venezüellalılar tarafından geliştirilen ve ulusal bankacılık işlemlerinin yabancı sistemlerden bağımsızlığını teşvik etmeyi amaçlayan “Finansal Mesajlaşma Değişim Sistemi” üzerinde çalışıyor.

Ülkenin finansal sistemi ABD’nin önderlik ettiği ekonomik yaptırımların ağırlığı altında çökerken, Şubat 2018’de piyasaya sürülen Petro’nun da temel amacı yukarıda belirtilenle aynı doğrultuda idi.

Venezuela’daki CBDC’nin temel nitelikleri hakkında şu an çok az şey biliniyor; ancak fiat para birimi Bolivar ile birlikte dolaşımda olacağı kesin. Yani dijital Bolivar, piyasada bir tamamlayıcı rol üstlenecek. Buna ek olarak ülkenin asgari ücreti de aynı kalacak.

İlgili Haber:  Rusya Dijital Ruble'yi 2023'te Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Venezuela’daki döviz kuru tüm bu gelişmelerin ortasında dalgalanmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar