Venezuela Ulusal Menkul Kıymetler Müfettişi, uluslararası yaptırımlara rağmen küresel bir erişime sahip olmayı hedeflediklerini belirtti ve ülkelerinde kripto ile çalışan ve “merkezi olmayan bir borsa” için 90 günlük bir pilot deneme yapmak amacıyla harekete geçtiklerini ilan etti.

Venezuela’nın Merkezi Olmayan Menkul Kıymetler Borsası’nın faaliyet gösterme yetkisine ilişkin bu haberin, 29 Eylül 2020 tarihinde ülkenin resmi gazetesinin 6.578. nüshasında yayınlandığı bildirildi.

Bahsi geçen borsa, BDVE olarak tanıtıldı ve borsaya ait web sitesi, platformun “dünyanın ilk merkezi olmayan borsası” olduğunu iddia etti. Platform, kullanıcıların borsaya “dünyanın herhangi bir yerinden” ve “herhangi bir kısıtlama olmaksızın” erişebileceklerini açıkladı. Hem yasal para birimlerinin hem de “alternatif dijital varlıklar”ın BDVE adıyla anılan bu borsada işlem görebileceği not edildi.

BDVE’nin, yeni bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımıyla yatırımcıların finansal varlıkları üzerinde güvenlik ve kontrol sağlamalarını kolaylaştırdığı ifade edilirken bu yeni platformun, borsanın taze ve yenilikçi bir bölümünü temsil ettiği vurgulandı.

Yerel menkul kıymetler gözlemcisi, borsaya 90 günlük deneme süresi bittikten sonra ticarete devam etme lisansının verilip verilmeyeceğini belirleyecek.

Venezuela’nın ulusal kripto para birimine dair soru işaretleri mevcut

Platformun kullanım kılavuzu, platformda işlem gören menkul kıymetlerin ERC-223 veya ERC-721 tokenleri ya da üçüncü bir “sarmalanmış” token içereceğini belirtiyor. Belge Ethereum kelimesini içermemesine rağmen platformda popüler Ethereum (ETH) token standartlarının kullanılması, platformun Ethereum üzerine inşa edilebileceğine yönelik sinyaller veriyor.

Şaşırtıcı bir şekilde kılavuz, Venezuela’nın petrol destekli ulusal kripto para birimi El Petro’nun borsa tarafından kullanılıp kullanılmayacağından bahsetmiyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, platformun duyurusuyla aynı gün içerisinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların etkisini hafifletmeyi amaçlayan yeni bir “yaptırım karşıtı yasa tasarısı” açıkladı.

İlgili Haber:  Venezuela'da Tüm Bitcoin Madenciliğini Devlet Yetkilileri Yönetecek

Şu anda Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi tarafından gözden geçirilmekte olan bu taze yasa tasarısı, hem özel hem de devlet destekli kripto varlıklarının Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırımlarının ulaşamayacağı bir yerde ticaret yapmak için kullanılabileceğini kaydetti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın