28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Venezuela ve Kolombiya, LocalBitcoins’teki Bitcoin Ticaretinin %23’ünü Oluşturuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Covid-19 salgını ve yüksek enflasyon, Latin Amerikalı tüccarların gözlerini açtı ve Bitcoin’e karşı olan iştahlarını artırdı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Venezuela LocalBitcoins’in en büyük ikinci pazarı olurken, Kolombiya da üçüncü sıraya yerleşti.
  • Değişen ekonomik yapı sayesinde, Venezuela ve Kolombiya, Bloomberg’in 2020 Misery Endeksinin zirvesine yakın görünüyor.
  • Vatandaşlar, Bitcoin’i bir değer deposu olarak kullanmaya başladı.

İki Latin Amerika ülkesi, lider kripto para Bitcoin için en büyük eşler arası (P2P) ticaret platformu olan LocalBitcoins’deki Bitcoin ticareti ölçümünde ilk üçte yer aldı.

Binance indirim kodu

LocalBitcoins tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, Venezuela, 2020’de dünya çapındaki tüm ticaret hacminin %12.3’ünü oluşturarak dünyanın en büyük ikinci Bitcoin tüccarı konumunu korudu. Sosyalist ülke, LocalBitcoins tarafından yayınlanan ve kripto veri sitesi Useful Tulips üzerinden onaylanan verilere göre Rusya’nın (% 17.4) hemen ardında kendine yer buldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yeni Oyuncu: Kolombiya

Ayrıca sahneye yeni bir oyuncu girdi: Kolombiya.

Venezuela’nın komşu ülkesi Kolombiya, LocalBitcoins’de işlem gören tüm Bitcoinlerin %11.3’ünü oluşturması ile üçüncü sırayı kaptı. Ülke ayrıca Latin Amerika’da kurulu 60 ATM ile Bitcoin ATM pazarına da liderlik ediyor. Bu da ülkede, kripto paraya karşı duyulan ilginin token fiyatları kadar hızlı arttığına dair bazı kanıtlar sağlıyor.

Bu veriler iki komşu Latin Amerika ülkesinin, LocalBitcoins’teki toplam pazarın %23’üne sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Jeopolitik ve Finansal Sebepler Etkili Oldu

Sebepler ağırlıklı olarak jeopolitik ve finansal gibi görünüyor. LocalBitcoins tarafından yayınlanan gönderi Venezuela’ya atıfta bulunarak, “Ülkedeki hiperenflasyon, Bitcoin döviz hacminin önemli ölçüde artmasına neden oldu. Bu, aynı zamanda, komşu ülke Kolombiya’daki hacmi de etkiledi.” noktasının altını çizdi.

Kolombiya ve Venezuela’nın yanı sıra, Latin Amerika pazarında önemli rol oynayan diğer ekonomiler ise Arjantin, Şili ve Brezilya olarak öne çıkıyor. Bitcoin’i bir değer deposu olarak kullanmak, bu pazarların kripto ekonomisine geçişinin birincil nedeni gibi görünüyor.

İlgili Haber:  Paxful, İki Ayda 220.000 Bot Saldırısını Savuşturdu

Aralık 2019’da sona eren Mauricio Macri hükümeti sırasında Arjantin, ekonomik bir kayıp sürecine girdi; ve Bloomberg’in 2020 Sefalet Endeksi’nde Venezuela’nın hemen arkasında ikinci sırada yer aldı.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar