Venezuela’da Tüm Bitcoin Madenciliğini Devlet Yetkilileri Yönetecek

0
239

Yeni kararnameye göre Venezuela yetkili kurumları ülkedeki tüm Bitcoin madenciliğini yönetecek. Bu yeni yasa, Venezuela’daki Bitcoin madenciliğinin tüm yönlerinin devlet tarafından kontrol edilmesini zorunlu kılıyor.

Binance indirim kodu

Yeni yasa, kayıt zorunluluğu da getiriyor ve kâr dağıtımı da dahil olmak üzere kripto para madenciliğinin tüm yönlerinin kontrolünü merkezileştiriyor.

Binance indirim kodu

ASIC üretimi, madencilik, ekipman ithalatı ve fonların dağıtımı bu yeni yasaya göre düzenlenecek. Kripto para madenciliği, lisans alınması koşuluyla Venezuela’da yasal, ancak yetkililere olan güvensizlik oldukça yaygın.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Venezuela makamları tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir kararname, tüm Bitcoin madencilerinin ulusal bir havuza katılmasını gerektiriyor. Yerel haber bülteni Criptonoticias’a göre, bu yasa kripto para faaliyetlerinin her yönüyle ilgili düzenlemeler getirmesini zorunlu kılıyor.

Venezuela’nın ucuz elektrik ve enflasyonist ekonomi politikaları, Venezuela’yı Güney Amerika’da Bitcoin madenciliği için en önemli yer haline getirmişti.

Yeni kararname, kripto madenciliğinin yasallaştırılmasını ilan ederken, Venezuela sınırlarında yapılan dünyanın en popüler kripto para biriminin madenciliğini merkezileştirmeyi ve kontrol etmeyi amaçlıyor.

Venezuela’da ASIC üretimi, madencilik, ekipman ithalatı ve fonların dağıtımı, kripto varlıklarının ve ilgili faaliyetlerin tamamı Ulusal Müfettişliği (SUNACRIP) tarafından bu yasa ile düzenlenecek.

Yetkililer, Bitcoin madenciliğinin doların değeriyle ilgili spekülasyonların artmasına ve ülkenin finansal kontrollerini atlamasına yol açtığını iddia ediyor. Bu nedenle, lisansları web üzerinden işlemek için bir kayıt kurumu olan Registry of Miners (RIM) kuruldu. RIM, ekipman üreticilerini ve madencilik çiftliklerinin inşasına katılanları içerecek. Üstelik havuzun dışında çalışan herkes oldukça ağır para cezasına çarptırılacak.

Yaşanan bu gelişmeler, ülkedeki kripto girişimcileri için bir alarm ve büyük bir hayal kırıklığı kaynağı oldu. Kişiler gelirlerini ve faaliyetlerini ifşa etmenin, muhtemelen suçluların ve yozlaşmış hükümet yetkililerinin dikkatini çekebileceğinden korkuyorlar ve ayrıca olası gasp girişimlerinden de şikayet ediyorlar.

İlgili Haber:  Eski Google Avukatı, Kriptoya Dahil Olan Yüksek Profilli Avukatların Arasına Katıldı

Devletin madenciliğini bu şekilde merkezileştirme girişimleri, Bitcoin’in temel felsefesine aykırıdır. Devlet kontrollü bir madencilik operasyonu, madencilerden vergi toplayan, fonlarını donduran ve ödemeyi geciktiren havuz operatörüne (ve muhtemelen devlete) karşı savunmasızdır. Üstelik tüm bunlar Bitcoin‘in sunması gereken en temel özgürlüklerdir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?